Blisko ludziZanieczyszczenie powietrza = niższe IQ dzieci

Zanieczyszczenie powietrza = niższe IQ dzieci

Dzieci kobiet narażonych w ciąży na duże zanieczyszczenie powietrza, mają w wieku 5 lat wskaźnik inteligencji (IQ) niższy od rówieśników.

Zanieczyszczenie powietrza = niższe IQ dzieci
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Dzieci kobiet narażonych w ciąży na duże zanieczyszczenie powietrza, mają w wieku 5 lat wskaźnik inteligencji (IQ) niższy od rówieśników - wynika z badań, o których informuje pismo "Pediatrics".

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przebadali 249 dzieci niepalących matek rasy czarnej lub pochodzących z Dominikany w wieku od 18 do 35 lat, które mieszkały w jednej z trzech dzielnic Nowego Jorku (Washington Heights, Harlem lub w Południowym Bronksie).

W czasie ciąży matki nosiły przy sobie urządzenia służące do oceny stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w powietrzu. Stan zdrowia dzieci sprawdzano już w życiu płodowym, a później do 5. roku życia. Gdy maluchy ukończyły 5 lat, przeszły testy na inteligencję, które dotyczyły m.in. ogólnego zakresu posiadanej wiedzy, zdolności koncentracji uwagi i uczenia się, używania języka, rozumowania, myślenia abstrakcyjnego, koordynacji wzrokowo-słuchowej, reagowania na świat zewnętrzny.

W analizie uwzględniono inne czynniki mogące mieć wpływ na inteligencję dzieci, jak bierne wdychanie dymu papierosowego, narażenie na kontakt z ołowiem, wykształcenie matki i jej współczynnik inteligencji oraz sposób opieki nad dzieckiem i jego wychowania. 140 dzieci zaliczono do grupy narażonej na wysokie stężenia PAH w życiu płodowym (tj. powyżej 2.26 nanogramów na metr sześcienny). Okazało się, że maluchy te miały ogólny wskaźnik inteligencji niższy średnio o 4,3 punktów niż dzieci narażone na niższe stężenia PAH.

"Spadek ogólnego wskaźnika IQ u dzieci najbardziej narażonych na te związki był podobny do spadku obserwowanego pod wpływem kontaktu z niskimi stężeniami ołowiu" - podkreśla prowadząca badania dr Frederica Perera. Jej zdaniem, odkrycie to jest powodem do niepokoju, gdyż wskaźnik IQ może mieć wpływ na przyszłe wyniki dzieci w nauce, a wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne są bardzo częstymi zanieczyszczeniami powietrza w miastach na całym świecie. Dr Perera, podkreśla jednak, że stężenie PAH w powietrzu można obniżać za pośrednictwem różnych metod (jak wymiana starych urządzeń grzewczych na nowsze, proekologiczne; stosowanie katalizatorów w silnikach samochodowych; wykorzystanie alternatywnych źródeł energii) oraz zmian prawnych. Naukowcy zaobserwowali, że dzięki wprowadzonym przepisom, stężenia PAH, na jakie narażone były dzieci objęte badaniem zmniejszały się wraz z upływem lat.

Trzeba też przypomnieć, że według wielu badaczy, wskaźnik IQ nie jest dokładną miarą inteligencji; na jego podstawie można tylko przewidywać sukcesy w edukacji w młodszych latach szkoły podstawowej, ale nie sukcesy akademickie bądź możliwości twórcze danej osoby. Poza tym, błąd pomiaru dla wyniku ogólnego może wynosić 5 punktów. Badania zostały ufundowane przez Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS), część amerykańskich Instytutów Zdrowia, amerykańską Agencję Ochrony Środowiska oraz kilka prywatnych fundacji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)