Trwa ładowanie...

Żanklod w aucie, czyli najdziwniejsze imiona w Polsce

Zdjęcie samochodowej szyby z nalepką "Żanklod w aucie" obiegło internet. Ciężko powiedzieć, czy to żart, czy faktycznie jacyś rodzice postanowili nazwać tak swojego syna. Korzystając z tej okazji nietypowym imionom postanowił się przyjrzeć Jacek Mulczyk-Skarżyński, czyli Pan od francuskiego.

Żanklod w aucie, czyli najdziwniejsze imiona w PolsceŹródło: Fotolia
dkonaz9
dkonaz9

Żanklod, Dżon, Dżowani

"Zajrzałem do rejestru PESEL, który jest też bazą imion występujących częściej niż jeden raz i okazało się, że w Polsce 13 mężczyzn nosi imię 'Dżon' albo 'Dżowani'. To oczywiście kwestia gustu. Może ja sam nazwałbym syna: 'Beszerel', 'Grewis' lub po prostu 'Robert'?" – pisze Jacek Mulczyk-Skarżyński.

"We Francji całkiem popularne jest imię... Mélina. Ciekawe, czy takim już się ktoś w Polsce zainspirował?" – zapytała fanka Mulczyka-Skarżyńskiego. "Tak, jest w Polsce 57 Melin" – odpowiedział jej Pan od francuskiego.

dkonaz9

Spolszczone zagraniczne imiona to jedno, a drugie, że w rejestrze dużo jest imion typowo polskich, które wyglądają, jakby zostały zapisane z błędem.

"Bardziej jednak śmieszy i zarazem niepokoi mnie to, że według bazy PESEL: 127 chłopców w Polsce nazwanych zostało 'Eugieniusz' (Eugeniusz z dodatkowym 'i'), 15 nosi imię 'Włdysław' (Władysław bez 'a'), a dwóch nazywa się 'Zgigniew' (Zbigniew z 'g' zamiast 'b')" – pisze Mulczyk-Skarżyński.

Wszystko przez błąd

Obserwatorzy Pana od francuskiego tłumaczą, że imiona z błędem pochodzą z czasów, kiedy wypełniane odręcznie dokumenty nie były weryfikowane. "Jak urzędnik zapisał, tak zostawało. Moja koleżanka miała mieć na imię Paola, ale jej ojcu pomyliło się i powiedział w USC, że Paulina. Po chwili zreflektował się, ale część imienia już została zapisana. I tak, koleżanka nosi imię Pauola" – napisała jedna z komentujących.

Po drugiej stronie rejestru PESEL znajdują się oczywiście najpopularniejsze imiona w Polsce, których zestawienia za każdym razem elektryzują społeczeństwo. Niedawno pojawiło się podsumowanie dotyczące pierwszego półrocza 2019. Pragniemy donieść, że wśród imion męskich najpopularniejsze były: Antoni, Jakub, Jan. Natomiast listę najpopularniejszych imion damskich otwierają: Zuzanna, Julia i Maja.

dkonaz9

Jeśli macie większy apetyt na ciekawostki, koniecznie zajrzyjcie na stronę Otwarte Dane.

Zobacz także: Z tymi co się znają – Natalia Hatalska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkonaz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkonaz9