FitnessZapalenie przydatków

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
27.07.2010 12:40, aktualizacja: 27.07.2010 12:54

Jedna na dziesięć kobiet zgłaszających się do ginekologa, cierpi na zapalenie przydatków. Przypadłość ta dotyka coraz częściej młode i aktywne kobiety. Wbrew niektórym opiniom nie powoduje jej siadanie na ziemi, ale oziębienie może ułatwić znaczne rozprzestrzenianie się infekcji.

Jedna na dziesięć kobiet zgłaszających się do ginekologa, cierpi na zapalenie przydatków. Przypadłość ta dotyka coraz częściej młode i aktywne kobiety. Wbrew niektórym opiniom nie powoduje jej siadanie na ziemi, ale oziębienie może ułatwić znaczne rozprzestrzenianie się infekcji. Główną przyczyną, wywołującą zapalenie, są drobnoustroje chorobotwórcze.

Najczęściej są to: beztlenowce, pałeczka okrężnicy (E. coli), dwoinka rzeżączki (N. gonorrhoeae), paciorkowce, gronkowce i przenoszone drogą płciową chlamydie. Stan zapalny oprócz jajników obejmuje zazwyczaj jajowody i więzadła macicy. Do zakażenia dochodzi w dwojaki sposób. W 90 procentach bakterie wędrują przez pochwę i macicę, aż dochodzi do powstania stanu zapalnego.

Szczególne warunki, mogące wpływać na wystąpienie zakażenia i zachorowania, to np. miesiączka lub wczesne poronienie, jak również niektóre zabiegi ginekologiczne. W pozostałych przypadkach ogniska zapalne powstają w innych narządach, np. wyrostku robaczkowym, jelitach, migdałkach podniebiennych, zębach, skąd płynie zakażona krew do narządu rodnego.

Objawy choroby

Zapalenie przydatków może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przy ostrym występuje najpierw ostry ból w okolicy brzucha. Dolegliwościom mogą towarzyszyć mdłości i podwyższona temperatura. Czasem występują upławy. Zdarzają się też trudności z oddawaniem moczu i dolegliwości układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, kolka jelitowa).

Niekiedy objawy te są bardzo podobne do występujących podczas ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego lub skręcania się torbieli jajnika. Postać przewlekłą choroby charakteryzują bóle krzyża, obfite bolesne i nieregularne miesiączki i ogólne zmęczenie.

Co możesz zrobić?

Gdy pojawią się pierwsze objawy, powinnaś jak najszybciej udać się do ginekologa. Lekarz oprócz badania ginekologicznego może zlecić badanie krwi i moczu oraz pobrać wymaz z pochwy i szyjki macicy do badania laboratoryjnego. W przypadku, gdy diagnoza nie jest jednoznaczna - dodatkowo wykonuje się USG narządu rodnego, a jeśli to nie wystarczy –badanie laparoskopowe. W przypadku infekcji dostaniesz antybiotyki i leki przeciwzapalne (zmniejszają ból, zwalczają stan zapalny oraz ułatwiają zachowanie drożności jajowodów).

Wskazana jest lekkostrawna dieta z dużą ilością płynów oraz powstrzymanie się od współżycia seksualnego. Leczenie trwa zwykle od 7 do 10 dni. Stan ostry, gdy nie jest leczony, może przejść w stan przewlekły. W jego wyniku zaczynają powstawać blizny na jajowodach, które po jakimś czasie mogą prowadzić do ich niedrożności, a nawet do niepłodności.

Dlatego ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia najszybciej jak to możliwe. Stany przewlekłe leczy się długo i trudno. Stosuje się m.in. fizykoterapię, naświetlania i nagrzewania miejscowe, leczenie sanatoryjne (zwłaszcza tampony borowinowe). W niektórych wypadkach jedynym ratunkiem umożliwiającym zajście w ciążę, jest chirurgiczne usunięcie zrostów i udrożnienie jajowodów.

Jak zapobiegać?

Zapalenie przydatków ma skłonność do nawrotów, dlatego należy zadbać o to, aby nie dopuścić do sytuacji, które je wywołują. Rozprzestrzenianiu się infekcji może sprzyjać ochłodzenie organizmu. Wystarczy czasami leżenie na plaży w mokrym kostiumie albo cienkie rajstopy i krótka spódnica, aby infekcja dała o sobie znać. Dlatego warto korzystać z babcinych rad i „nie przeziębiać” przydatków.

Lepiej tez unikać kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami. Aby zapobiegać infekcjom, trzeba też dbać o intymną higienę. Konieczne jest także leczenie każdej infekcji pochwy, gardła, migdałków i zatok oraz zębów, gdyż z tych miejsc zakażenie może przenieść się na przydatki.

Jeśli jednak leczenie zostanie rozpoczęte w porę i prawidłowo przeprowadzone, możemy mieć pewność, że unikniemy przykrych następstw tej kobiecej choroby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także