GotowaniePrzepisyZapomniane warzywo wraca do łask. Kupisz w dyskoncie

Zapomniane warzywo wraca do łask. Kupisz w dyskoncie

Zapomniane warzywo wraca do łask. Kupisz w dyskoncie
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Gileta

Zapomniane jarzyny powoli wracają na polskie stoły. Wśród nich jest także wężymord, inaczej zwany skorzonerą. Kryje w sobie mnóstwo cennych substancji. Ma też delikatny smak, nadaje się do gotowania, pieczenia i smażenia.

1 / 5

Najlepiej smakuje zimą

Obraz
© 123RF.COM

Inaczej zwana wężymordem lub czarnymi korzonkami. Pod ciemną skórką skrywa się biały miąższ, w smaku zbliżony do szparagów, ale jest nieco bardziej mączny. Skorzonera dawniej często gościła na naszych stołach, jednak później stała się produktem niemal zapomnianym. Dziś znów doceniamy jej walory. W sklepach i na straganach najłatwiej dostać ją zimą, ale niestety nie należy do produktów tanich - kilogram może kosztować nawet 20 złotych. Warto szukać promocji. W tej chwili w Lidlu za 1 kg zapłacimy 9,99 zł.

2 / 5

Cenne warzywo

Obraz
© 123RF.COM

Raz na jakiś czas warto kupić to warzywo, ponieważ znajdziemy w nim wiele cennych składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje inulina, substancja zaliczana do prebiotyków, które stymulują̨ wzrost korzystnych bakterii w okrężnicy, regulują̨ pracę przewodu pokarmowego oraz odgrywają̨ istotną rolę w zapobieganiu różnym schorzeniom. Inulina ułatwia również wchłanianie substancji odzywczych. Wężymord dostarcza też solidnej dawki witamin z grupy B, a także E i C oraz karotenu, magnezu, potasu, żelaza, sodu czy fosforu.

3 / 5

Warto jeść dla zdrowia

Obraz
© 123RF.COM

Skorzonera słynie m.in. z właściwości przeciwkaszlowych i wspomaga układ immunologiczny. Warto by sięgały po osoby z depresją, osłabione lub przemęczone. Ze względu na wysoką zawartość cukru owocowego korzeń polecany jest również chorym na cukrzycę. Z kolei niesolona woda po gotowaniu warzywa może być stosowana jako środek odwadniający, zalecany przy dnie moczanowej, obrzękach, łagodnym nadciśnieniu lub dla osób odchudzających się.

4 / 5

Skorzonera w kuchni

Obraz
© 123RF.COM

Warzywo należy obrać ze skórki przed spożyciem, ponieważ jest ona niejadalna. Trzeba je przygotować od razu po obraniu, gdyż odsłonięty miąższ szybko ciemnieje. Korzeń świetnie nadaje się do gotowania, zapiekania, smażenia na głębokim tłuszczu lub serwowania z sosami. Ponadto skorzonera znakomicie komponuje się z innymi warzywami korzeniowymi.

5 / 5

Jak podawać?

Obraz
© 123RF.COM

Oskrobane korzonki należy wrzucić do wody zakwaszonej octem jabłkowym lub cytryną. Następnie zalać wrzącą, osoloną i lekko osłodzoną wodą, gotować pod przykryciem aż zmięknie. Po odcedzeniu i odsączeniu, wyłożyć na talerz, polać roztopionym masłem z dodatkiem bułki tartej. Inna forma podania to zapieczenie pod beszamelem i posypana natką pietruszki. Ugotowaną ułożyć na półmisku, zalać sosem i posypać z wierzchu posypać startym serem. Piekarnik nagrzać do 190 stopni i piec przez 10 minut, aż ładnie zbrązowieje. Po wyłożeniu na talerz, udekorować natką pietruszki.

kuchnia polskawarzywa korzenioweskorzonera

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)