Zaskórniki i pryszcze latem. Jak zaradzić nasilającym się dolegliwościom?
Trądzik i zaskórniki latem mogą sprawiać mniej problemów lub się nasilić. Nakładamy na twarz nieco mniej makijażu, w upalne dni całkiem z niego rezygnujemy, ale też więcej się pocimy, przez co drobinki zanieczyszczeń łatwiej przylegają do skóry. Dotyczy to w szczególności tzw. okolic łojotokowych, czyli miejsc, gdzie mamy więcej gruczołów łojowych.
Czynniki wzmagające powstawanie zaskórników latem
Czynnikiem, który może spotęgować tę przypadłość, jest też duża wilgotność powietrza, ekspozycja na promieniowanie UV, nadmierne pocenie się i stosowanie kosmetyków z olejkami. Pamiętajmy o tym, że przekonanie o leczniczym wpływie słońca na cerę trądzikową to mit. Nawet jeśli pod wpływem słońca małe wypryski znikną, to mogą się przeobrazić w głębokie zaskórniki i bolesne grudki.
Nawet jeśli nie wykonujemy pełnego makijażu, zaskórniki i pryszcze i tak będą się pojawiać na naszej twarzy. Do cery z takim problemem stosujemy kosmetyki oczyszczające, ale pielęgnacja to nie wszystko, jeśli zapominamy np. o częstym myciu rąk i starannym oczyszczaniu np. telefonu lub klawiatury komputera. W takich miejscach najczęściej gromadzą się bakterie, które przez dłonie trafiają na naszą twarz.
Letnia pielęgnacja skóry z niedoskonałościami
Ekspozycja na mocne słońce i nieregularne stosowanie kremów z filtrem sprawiają, że wierzchnie warstwy naszej skóry staja się suche i odwodnione. To niestety sprzyja powstawaniu zamkniętych, głębokich zanieczyszczeń, które trudno usunąć. Nie jest łatwo pozbyć się tego problemu i jest to możliwe tylko przy regularnym i delikatnym oczyszczaniu, a także nawilżaniu skóry. Nawet mocna maseczka oczyszczająca nie zadziała przez barierę przesuszonej, wierzchniej warstwy skóry Do oczyszczania cery z niedoskonałościami i skłonnościami do powstawania podskórnych gródek i wągrów używajmy odpowiedniego dla naszego typu cery płynu do demakijażu lub wody micelarnej, nigdy zaś mydła. Nie zapominajmy o kremie z filtrem i starannym myciu twarzy. Unikajmy mleczka do demakijażu, gdyż gęsta konsystencja nie służy cerze z zaskórnikami.
Zaskórniki i pryszcze w cerze dojrzałej
Wypryski i zaskórniki nie są dolegliwością, która doskwiera wyłącznie osobom w młodym wieku. Wiele osób zmaga się z tym problemem przez wiele lat. Dla młodej cery skuteczne są kosmetyki ze składnikami aktywnymi. Mają silne działanie, dzięki czemu skutecznie działają na niedoskonałości spowodowane zmianami hormonalnymi.
Pielęgnacja cery ze skłonnościami do powstawania zaskórników u osób dorosłych przebiega inaczej. Tu równie ważne jest łagodzenie i nawilżanie skóry, tak aby naskórek, który narasta szybciej, był systematycznie i skutecznie usuwany. Skóra poddana intensywnym zabiegom złuszczającym i oczyszczającym staje się w zewnętrznych warstwach bardziej sucha, a niedoskonałości powstają w jej głębszych warstwach. Warto wtedy skupić się także na odżywianiu i łagodzeniu skóry, a nie tylko na oczyszczaniu, które może przesuszyć skórę i uwydatnić pojawiające się zmarszczki. Sucha skóra na twarzy postarza, więc nawet jeśli oczyszczanie jej z zaskórników będzie skuteczne, to nawilżanie i odżywianie jest niezbędne.
Makijaż skóry z zaskórnikami
Aby na naszej skórze nie powstawały nieestetyczne czarne kropki, które z czasem mogą stać się wypryskami, warto dobrać odpowiednie kosmetyki do makijażu. Niestety popularne bazy pod makijaż zatykają pory skóry i nie są wskazane, jeśli mamy skłonności do zaskórników. Lekkie formuły kosmetyków, żele-kremy i staranne usuwanie makijażu to podstawa. Dobrze, jeśli wybieramy np. lekki krem BB z odżywczą formułą i komponentem podkładu. Łatwiej jest zapobiegać zaskórnikom, niż później usuwać je intensywnym zabiegiem.