Trwa ładowanie...
18-11-2009 12:40

Zbawienna moc jantaru

Medycyna naturalna dawno doceniła lecznicze właściwości bursztynu. Dostarcza mikroelementów, koi nerwy i reguluje hormony. Można pić z niego nalewkę, nosić biżuterię, czy stosować bursztynowe maści.

Zbawienna moc jantaruŹródło: sxc.hu
d3zrh2d
d3zrh2d

Medycyna naturalna dawno doceniła lecznicze właściwości bursztynu. Dostarcza mikroelementów, koi nerwy i reguluje hormony. Można pić z niego nalewkę, nosić biżuterię, czy stosować bursztynowe maści.

W magiczną i leczniczą moc jantaru wierzono od najdawniejszych czasów. Archeolodzy odnaleźli bursztynowe amulety z epoki kamienia. W okresie neolitu jego kawałeczki umieszczano pod domami, z przekonaniem, że zabezpieczy mieszkańców przed wszelkimi nieszczęściami. W starożytnym Rzymie był popularny jako materiał zdobniczy, ale także przypisywano mu moc ochronną. W Chinach bursztynowy proszek mieszano z opium i stosowano jako środek uspokajający, przeciwbólowy i rozkurczowy.

W polskiej medycynie ludowej, zwłaszcza na terenie Kurpiów, był bardzo popularnym lekarstwem, a także strzegł od wszelkich „uroków”. Moc bursztynu fascynowała Arystotelesa, Talesa z Miletu i Owidiusza. Kleopatra paliła go zamiast kadzidła. Mikołaj Kopernik zażywał bursztynowy proszek na dolegliwości sercowe. Jantar cieszył się również uznaniem sławnego zielarza, ojca Czesława Klimuszki.

Badania naukowe potwierdziły lecznicze właściwości bursztynu. Zawiera bowiem wiele cennych mikroelementów: magnez, potas, żelazo, wapń, krzem, jod. Ma właściwości antybakteryjne, ułatwia gojenie ran, obniża ciśnienie tętnicze, wzmaga wydzielanie żółci, uspokaja, a także pobudza organizm do regeneracji.

d3zrh2d

Jak wybrać dobry bursztyn?

Najbardziej korzystny dla zdrowia jest nieszlifowany i niepoddany obróbce termicznej. Chociaż wygląda mniej atrakcyjnie niż finezyjna biżuteria, to zachowuje swoje lecznicze właściwości. Weźmy kamień pod światło, jeśli zauważymy, że ma on w środku kółeczka czy łuski to znak, że był podgrzewany. Możemy go też potrzeć, a następnie powąchać. Nie kupujmy, jeśli poczujemy zapach oleju. Kiedy natomiast pachnie żywicą, to znaczy, że jest surowy.

Bursztynowa biżuteria: Nie tylko zdobi, ale też i leczy. Noszenie bursztynu pomaga regulować pracę tarczycy, zaleca się też przy astmie i zapaleniu migdałków. Przed zastosowaniem bursztynu należy wypłukać go pod bieżącą wodą i położyć w nasłonecznionym miejscu, aby wysechł. Specjaliści medycyny naturalnej twierdzą, że noszenie bursztynu wpływa korzystnie również na naszą psychikę - uspokaja i wzmacnia siły twórcze. Jantar umiejscowiony w okolicach splotu słonecznego stabilizuje pracę serca, układu krążenia i śledziony. Przy sercowych dolegliwościach można włożyć nieoszlifowane kawałeczki do kieszeni koszuli.

Nalewka: Możemy ją kupić w sklepie zielarskim albo przyrządzić samemu. Okruchy bursztynowe są dostępne m.in. na giełdzie minerałów i w sklepie zielarskim. Około 50g minerału umyć i wsypać do karafki, zalać 250 g spirytusu, tak aby alkohol znajdował się przynajmniej 1-2 cm nad bursztynem. Nalewkę stawiamy w ciemnym miejscu na co najmniej dwa tygodnie. Im dłużej nalewka stoi w naczyniu, tym ma lepsze właściwości lecznicze. Nie trzeba jej przecedzać, tylko kawałeczki zostawić w karafce. Dawkowanie: dorośli piją 30 kropli na wodę 2-3 razy dziennie, a dzieci połowę dawki przewidzianej dla dorosłych. Profilaktycznie możemy dodać nalewkę do porannej herbaty - 20 kropli.

Nalewka będzie niezastąpiona szczególnie jesienią i zimą, kiedy najczęściej się przeziębiamy. Może też pomóc w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Miksturę nie tylko można pić, ale też nacierać plecy i klatkę piersiową podczas zapalenia płuc i oskrzeli. Przy bólach głowy możemy kilka kropel wmasować w skronie. Złagodzi też bóle reumatyczne, jeśli natrzemy chore stawy.

d3zrh2d

Maść bursztynowa. Zawarte w bursztynie związki z grupy terpenów działają rozgrzewająco. Jantar rozluźnia mięśnie wokół stawów i poprawia ukrwienie skóry. Dlatego może wspomagać leczenie reumatyzmu, stłuczeń i żylaków. Maść należy wcierać w bolące miejsca kilka razy dziennie. Jest przeznaczona tylko do użytku zewnętrznego. Bursztynowe kosmetyki. Stosowane są do pielęgnacji cery zmęczonej i wykazującej pierwsze oznaki starzenia. Kosmetyki zawierające bursztyn nawilżają i natłuszczają skórę, powodują wzrost jędrności i elastyczności, wygładzają zmarszczki.

Umiar wskazany

Jak w przypadku każdego rodzaju medycyny niekonwencjonalnej, powinna być traktowana jako środek wspomagający, a nie panaceum na wszelkie choroby. Koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Warto też zachować umiar. Nalewka z bursztynu jest zdrowa, ale trzeba ją pić zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Jony ujemne zawarte w bursztynie mają dobroczynny wpływ na organizm, jednak ich nadmiar może spowodować zbyt duże wyciszenie organizmu.

d3zrh2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrh2d