Mało kto myje tę część ciała. Skrywa miliony bakterii
Jak często powinniśmy dbać o higienę osobistą? Na to pytanie większość z nas odpowie bez wahania - codziennie. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie części naszego ciała wymagają codziennego mycia. O innych z kolei zbyt często zapominamy.
11.07.2023 | aktual.: 11.07.2023 18:41
Wielu z nas ma przekonanie, że codzienny prysznic jest nieodzownym elementem higieny. Ale czy na pewno jest to jedno z najzdrowszych nawyków, które możemy wprowadzić do naszej codziennej rutyny?
Autorzy portalu Bright Side twierdzą, że niekoniecznie. Według nich tylko niektóre części naszego ciała wymagają codziennego mycia, podczas gdy inne mogą być myte kilka razy w tygodniu.
Jak często trzeba się myć?
Czy codzienny prysznic jest rzeczywiście konieczny? Badacze twierdzą, że nie. Niektóre osoby nie muszą myć włosów każdego dnia. Chociaż uczucie świeżości po umyciu włosów jest bardzo przyjemne, nie każdy rodzaj włosów wymaga codziennego stosowania szamponu.
Jeśli mamy cienkie i delikatne włosy, które mają tendencję do przetłuszczania się, warto myć je codziennie, aby uniknąć ich przyklapnięcia i tworzenia nieestetycznych "strąków". Jeżeli jednak nasze włosy są mocno kręcone i mają tendencję do przesuszania się, możemy je myć rzadziej.
Portal Bright Side podkreśla również, że codzienne branie prysznica jest błędem. Chociaż może on pomóc nam zrelaksować się po ciężkim dniu, zbyt częste gorące kąpiele i używanie mydła mogą podrażnić i przesuszyć skórę. Większość ludzi powinna brać prysznic trzy razy w tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Lekarz alarmuje. Codziennie myj tylko trzy części ciała
Za rzadko myjemy te części ciała
Istnieją jednak pewne części ciała, które myjemy zbyt rzadko, nawet jeśli kąpiemy się codziennie. Przykładem mogą być stopy. Wielu z nas myśli, że wystarczy po prostu stać pod prysznicem, aby stopy były czyste. To jest jednak błędne myślenie. Powinniśmy codziennie szorować stopy ciepłą wodą z mydłem. Dzięki temu zapobiegniemy pękającym piętom czy modzelom.
Inną częścią ciała, którą myjemy zbyt rzadko, jest język. Jak podkreśla Bright Side, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zęby i dziąsła należy czyścić codziennie, ale niewielu z nas pamięta o codziennym myciu języka specjalną szczoteczką. Tymczasem ma on wiele wypustek, w których mogą gromadzić się bakterie, powodując na przykład nieświeży oddech.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl