Naukowcy zbadali wpływ długości snu na zdrowie. Wyniki są jednoznaczne
Naukowcy z University College London zbadali zależność pomiędzy długością snu, a wzrostem ryzyka rozwoju chorób przewlekłych u osób po 50. roku życia. Wyniki mogą skłonić wielu ludzi do zmiany nawyków.
02.11.2022 | aktual.: 02.11.2022 22:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sen to jedna z podstawowych, biologicznych potrzeb naszego organizmu. Każdy człowiek jest inny, dlatego nie ma jednoznacznej recepty na to, ile powinno się spać, aby być nie tylko wyspanym, ale i zdrowym. Przyjmuje się, że przeciętna, zalecana długość snu to ok. 7-8 godzin na dobę.
O tym, że niewielka ilość snu niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie i samopoczucie przekonał się chyba każdy, kto choć raz się nie wyspał. Zdenerwowanie, rozkojarzenie to tylko niektóre stany odczuwane po nieprzespanej nocy. Sama bezsenność powoli zaczyna być określana chorobą cywilizacyjną, a jej przyczyn może być wiele. Okazuje się, że zbyt mała ilość snu może niekorzystnie wpływać na zdrowie.
Zobacz także
Negatywne skutki krótkiego snu
Naukowcy z University College London zbadali zależność pomiędzy długością snu poszczególnych osób, a stanem ich zdrowia. W tym celu przebadali ponad siedem tysięcy ochotników w wieku 50, 60 i 70 lat. Analizowano długość ich snu, śmiertelność oraz diagnozowane w ciągu ostatnich 25 lat choroby przewlekłe takie jak rak, cukrzyca czy choroby serca.
Wyniki badań pokazały, że ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe u osób powyżej 50. roku życia, które spały 5 lub mniej godzin na dobę, było większe o 20 proc. w porównaniu z tymi, które spały co najmniej 7 godzin. W grupie 60 i 70 plus, ryzyko takich chorób u osób, które mało śpią, wzrastało nawet o 30-40 proc. Dodatkowo naukowcy ustalili, że spanie przez 5 lub mniej godzin w ciągu doby zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu u 50-latków.
Jak poprawić jakość i długość snu?
Powyższe badania pokazują, że ilość i jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, nie tylko psychicznego. Warto więc zadbać o komfort tej części życia. Aby zwiększyć jakość snu, dobrze unikać wieczorem ciężkostrawnych, obfitych posiłków oraz zrezygnować z picia alkoholu przed snem.
Warto dodatkowo zadbać o to, aby w sypialni było nie tylko cicho i ciemno, ale także nie za ciepło. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem. Lepiej telefon lub komputer zamienić np. na książkę.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl