Fitness"Zdrowe" napoje często są zbyt słodkie

"Zdrowe" napoje często są zbyt słodkie

"Zdrowe" napoje często są zbyt słodkie
Źródło zdjęć: © 123RF

18.04.2012 17:47, aktual.: 22.06.2018 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z pozoru zdrowe napoje często zawierają zbyt wiele cukru, z czego konsumenci nie zdają sobie sprawy - informuje serwis "BBC News/Health".

Z pozoru zdrowe napoje często zawierają zbyt wiele cukru, z czego konsumenci nie zdają sobie sprawy - informuje serwis "BBC News/Health".
Naukowcy z Glasgow University spytali 2000 Brytyjczyków, jak wiele cukru zawierają różne napoje. Ankietowani często przypisywali zbyt dużą zawartość cukru napojom gazowanym, nie doceniali za to smoothies oraz soków owocowych, na przykład jabłkowego czy pomarańczowego.

W przypadku soku z granatów przeciętny konsument zakładał, że w jego porcji jest aż 18 łyżeczek cukru mniej niż w rzeczywistości.

Przy okazji wyszło na jaw, że tego rodzaju napoje mogą odpowiadać za znaczną część spożywanych dziennie kalorii - około jednej czwartej (średnio 450 kalorii) - tymczasem wiele osób w ogóle nie bierze "płynnych" kalorii pod uwagę. Zbyt kaloryczna dieta jak wiadomo przyczynia się do otyłości i związanych z nią zagrożeń - cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy udaru mózgu.

Jak zauważa British Soft Drinks Association, zawartość cukru w napojach nie jest tajemnicą - na opakowaniach umieszczono dane dotyczące zarówno liczby kalorii, jak i zawartości cukru. Zastąpienie słodkich napojów wodą czy niskokalorycznymi odpowiednikami może być skutecznym sposobem walki z otyłością.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także