Trwa ładowanie...

Żele energetyczne - skład, działanie i dawkowanie

Żele energetyczne to źródło szybkowchłanialnych węglowodanów, dzięki którym można łatwo dostarczyć organizmowi energii, np. podczas długodystansowego biegu. Składają się głównie z wody oraz cukrów. Jak działają żele energetyczne i jak je stosować?

Żele energetyczne - skład, działanie i dawkowanieŹródło: iStock.com, fot: NicoPelon
d4bylyf
d4bylyf

Żele energetyczne - skład

Żele energetyczne zawierają takie składniki jak:

 • cukry proste, w tym glukozę i fruktozę,
 • cukry złożone, takie jak maltodekstryna,
 • izomaltuloza (palatynoza) będąca naturalnym składnikiem miodu,
 • aromaty i proszki smakowe np. pomidorowe, bananowe,
 • sól fizjologiczną,
 • sól potasową, wspomagającą równowagę jonową,
 • substancje konserwujące,
 • przeciwutleniacze (antyoksydanty) , których celem jest usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników,
 • taurynę ułatwiającą wchłanialność tłuszczów,
 • kofeina lub guarana wykazujących działanie pobudzające,
 • trójglicerydy, czyli tłuszcze przetworzone, dodają organizmowi odpowiednią dawkę energii podczas wysiłku fizycznego,
 • woda.

Warto dodać, że składniki te nie występują jednocześnie w żelu energetycznym.

d4bylyf

Żele energetyczne - działanie

Żele energetyczne to węglowodany o różnym czasie przyswajania połączone z witaminami, kofeiną lub guaraną. Głównym zadaniem żelu energetycznego jest szybkie dostarczenie organizmowi energii.

Mówi się, że energia z pożywienia dostarcza organizmowi sił tylko na godzinny intensywny trening. Nic więc dziwnego, że żele energetyczne najczęściej wybierane są przez biegaczy długodystansowych (np. maraton, półmaraton, ultramaraton)
.

Krótko mówiąc, żele energetyczne dostarczają energii, przywracają siłę i wpływają na wytrzymałość organizmu podczas intensywnych treningów fizycznych. Żele energetyczne nie są obowiązkowe, ale z pewnością ułatwiają życie. Są poręczne i lekkie, dzięki czemu można trenować, trzymając je w kieszeni.

Żele energetyczne - dawkowanie

Żele energetyczne należy zażyć przed rozpoczęciem rozgrzewki, czyli ok. 10-15 min przed treningiem. Dzięki temu organizm nie będzie brał energii z zapasów. Żele energetyczne można też spożywać w trakcie ćwiczeń. Należy pamiętać, że po przyjęciu żelu trzeba się rozgrzać, w innym razie organizm wykryje cukier we krwi i zacznie wydzielać insulinę, przez co możemy poczuć się zmęczeni i ospali.

d4bylyf

Powinno się stosować 2 saszetki żelu energetycznego na godzinę aktywności fizycznej lub 1 żel w tubce (90 g produktu) na 45 min treningu. Żel za każdym razem należy popić sporą ilością wody, dzięki czemu produkt zostanie lepiej i szybciej przyswojony przez organizm. Należy wspomnieć, że każdy organizm reaguje inaczej na żel energetyczny, dlatego przed zawodami sportowymi warto wypróbować i przetestować różnego rodzaju produkty.

Żele energetyczne - cena

Na rynku dostępne są żele w saszetkach do rozpuszczania w wodzie oraz żele w tubce. W zależności od rodzaju i marki, ceny żeli energetycznych mogą się od siebie różnić. Saszetki to koszt ok. 120 zł za 25 sztuk, natomiast tubki z żelem można kupić już od 6 zł (w przeliczeniu na 25 tubek - 150 zł).

d4bylyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bylyf