Trwa ładowanie...
d2mrd9a

Żele energetyczne - skład, działanie i dawkowanie

Żele energetyczne to źródło szybkowchłanialnych węglowodanów, dzięki którym można łatwo dostarczyć organizmowi energii, np. podczas długodystansowego biegu. Składają się głównie z wody oraz cukrów. Jak działają żele energetyczne i jak je stosować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żele energetyczne są często stosowane przez biegaczy długodystansowych
Żele energetyczne są często stosowane przez biegaczy długodystansowych (iStock.com, Fot: NicoPelon)
d2mrd9a

Żele energetyczne - skład

Żele energetyczne zawierają takie składniki jak:

 • cukry proste, w tym glukozę i fruktozę,
 • cukry złożone, takie jak maltodekstryna,
 • izomaltuloza (palatynoza) będąca naturalnym składnikiem miodu,
 • aromaty i proszki smakowe np. pomidorowe, bananowe,
 • sól fizjologiczną,
 • sól potasową, wspomagającą równowagę jonową,
 • substancje konserwujące,
 • przeciwutleniacze (antyoksydanty), których celem jest usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników,
 • taurynę ułatwiającą wchłanialność tłuszczów,
 • kofeina lub guarana wykazujących działanie pobudzające,
 • trójglicerydy, czyli tłuszcze przetworzone, dodają organizmowi odpowiednią dawkę energii podczas wysiłku fizycznego,
 • woda.
d2mrd9a

Warto dodać, że składniki te nie występują jednocześnie w żelu energetycznym.

Żele energetyczne - działanie

Żele energetyczne to węglowodany o różnym czasie przyswajania połączone z witaminami, kofeiną lub guaraną. Głównym zadaniem żelu energetycznego jest szybkie dostarczenie organizmowi energii.

Mówi się, że energia z pożywienia dostarcza organizmowi sił tylko na godzinny intensywny trening. Nic więc dziwnego, że żele energetyczne najczęściej wybierane są przez biegaczy długodystansowych (np. maraton, półmaraton, ultramaraton).

d2mrd9a

Krótko mówiąc, żele energetyczne dostarczają energii, przywracają siłę i wpływają na wytrzymałość organizmu podczas intensywnych treningów fizycznych. Żele energetyczne nie są obowiązkowe, ale z pewnością ułatwiają życie. Są poręczne i lekkie, dzięki czemu można trenować, trzymając je w kieszeni.

Żele energetyczne - dawkowanie

Żele energetyczne należy zażyć przed rozpoczęciem rozgrzewki, czyli ok. 10-15 min przed treningiem. Dzięki temu organizm nie będzie brał energii z zapasów. Żele energetyczne można też spożywać w trakcie ćwiczeń. Należy pamiętać, że po przyjęciu żelu trzeba się rozgrzać, w innym razie organizm wykryje cukier we krwi i zacznie wydzielać insulinę, przez co możemy poczuć się zmęczeni i ospali.

Powinno się stosować 2 saszetki żelu energetycznego na godzinę aktywności fizycznej lub 1 żel w tubce (90 g produktu) na 45 min treningu. Żel za każdym razem należy popić sporą ilością wody, dzięki czemu produkt zostanie lepiej i szybciej przyswojony przez organizm. Należy wspomnieć, że każdy organizm reaguje inaczej na żel energetyczny, dlatego przed zawodami sportowymi warto wypróbować i przetestować różnego rodzaju produkty.

Żele energetyczne - cena

Na rynku dostępne są żele w saszetkach do rozpuszczania w wodzie oraz żele w tubce. W zależności od rodzaju i marki, ceny żeli energetycznych mogą się od siebie różnić. Saszetki to koszt ok. 120 zł za 25 sztuk, natomiast tubki z żelem można kupić już od 6 zł (w przeliczeniu na 25 tubek - 150 zł).

d2mrd9a

Podziel się opinią

Share
d2mrd9a
d2mrd9a