UrodaSól fizjologiczna - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Sól fizjologiczna - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Sól fizjologiczna to substancja, której opakowanie kosztuje zaledwie kilka złotych, a mimo to nie jest popularna, ponieważ bardziej kojarzy się z medycyną niż z kosmetologią. Dlatego, jeśli jest już w domu, to raczej stoi w apteczce z zestawem pierwszej pomocy. Warto jednak wiedzieć, że sól fizjologiczna od lat wykorzystywana jest w codziennej pielęgnacji oraz podczas profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Sól fizjologiczna - właściwości i zastosowanie w kosmetykach
Źródło zdjęć: © 123RF

18.06.2018 | aktual.: 01.08.2018 10:34

Sól fizjologiczna - co to jest?

Fizjologiczny roztwór soli, czasami określany jako sól fizjologiczna, jest wodnym roztworem chlorku sodu, który jest głównym składnikiem soli kuchennej. Ma stężenie 0,9% i można go łatwo kupić w każdej aptece, a ze względu na to, że szybko traci sterylność, najczęściej sprzedawana jest w małych ampułkach.

Sól fizjologiczna - zastosowanie

Zazwyczaj kojarzymy sól fizjologiczną z lekiem. W medycynie stosowana jest bowiem jako kroplówka nawadniająca, szczególnie po wymiotach, biegunkach, oparzeniach lub po operacji, ponieważ uzupełnia niedobór elektrolitów. Jako że jest ona także obojętna dla tkanek (a zatem nie powoduje podrażnień), jest również stosowana jako płyn do przemywania. Ponadto fizjologiczny roztwór soli jest często stosowany do rozcieńczania leków podawanych dożylnie lub podskórnie.

Substancja ta jest również wykorzystywana do walki z wysuszeniem błony śluzowej nosa w sezonie grzewczym. Sól fizjologiczna jest również doskonała w przypadku uciążliwego kaszlu, używana do inhalacji przynosi natychmiastową ulgę.

Sól fizjologiczna – domowe zastosowania

Fizjologiczny roztwór soli może również stanowić dobrą podstawę do tworzenia kosmetyków domowych. Ponieważ płyn ten jest obojętny dla skóry, można łączyć go z ekstraktami roślinnymi o działaniu pielęgnacyjnym, uzyskując tonik dostosowany do potrzeb skóry. Na przykład sól fizjologiczna połączona z ekstraktem z nagietka lub ekstraktem z rumianku tworzy okłady kojące na zmiany skórne i podrażnienia.

Fizjologiczną sól można również stosować jako składnik maseczek. Jedną z bardziej popularnych jest maseczka z solą fizjologiczną i sodą oczyszczoną, przeznaczona dla skóry tłustej, z trądzikiem i zaskórnikami, którą można nakładać jednak nie częściej niż raz w tygodniu.

Maseczki do twarzy to tylko niektóre produkty do pielęgnacji, które znajdziesz na WP radarOkazji.

Sól fizjologiczna – zastosowanie w kosmetologii

Fizjologiczny roztwór soli jest również ważnym elementem niektórych profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, takich jak ostatnio popularna oxybrazja, czyli peeling z użyciem wody i tlenu. Zabieg ten silnie i jednocześnie bezboleśnie złuszcza naskórek, w przeciwieństwie do tradycyjnej mikrodermabrazji lub kwasów chemicznych, nie powoduje podrażnień ani innych nieprzyjemnych efektów ubocznych. Swoją skuteczność i delikatność zawdzięcza także soli fizjologicznej, która podczas leczenia wstrzykiwana jest pod ciśnieniem razem z tlenem do skóry, co powoduje usunięcie martwych komórek naskórka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)