Zimowa pielęgnacja dłoni
Latem skóra dłoni narażona jest na szkodliwe oddziaływanie promieniowania słonecznego. Zimą zagrożenie nie jest mniejsze – mróz, śnieg, wiatr, suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Co można zrobić, aby na wiosnę nie wstydzić się swoich dłoni?
19.12.2009 | aktual.: 07.06.2010 01:15
Latem skóra dłoni narażona jest na szkodliwe oddziaływanie promieniowania słonecznego, jej kondycji nie sprzyja również natłok prac ogrodniczo-porządkowych, w trakcie których poddawana jest torturom między innymi przy użyciu detergentów. Zimą zagrożenie nie jest mniejsze – mróz, śnieg, wiatr, suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Co można zrobić, aby na wiosnę nie wstydzić się swoich dłoni?
Zimowe grzechy przeciwko dłoniom
Podstawowym i powszechnie popełnianym błędem jest unikanie noszenia rękawiczek. Zapominamy o tym, że stanowią one najważniejszą barierę ochronną dla delikatnej skóry dłoni, która podczas zimowych spacerów i zabaw na śniegu narażona jest na podrażnienia. Niska temperatura utrudnia mikrokrążenie, co prowadzi do niedotlenienia skóry, zimny wiatr natomiast przyczynia się do utraty wilgoci. Na efekty nie trzeba długo czekać – skóra jest wysuszona, pozbawiona elastyczności, a w najgorszym wypadku ulega odmrożeniu, które może prowadzić nawet do obumarcia jej fragmentów.
Domowa pielęgnacja
Cały rok należy pamiętać o codziennym, kilkakrotnym nakładaniu na dłonie kremu, szczególnie po ich umyciu i po kontakcie z detergentami. Raz w tygodniu, a w razie potrzeby nawet codziennie, warto poświęcić ich pielęgnacji więcej czasu, wykonując domowy zabieg, który nawilży delikatną skórę, odbuduje jej ochronną warstwę lipidową i dostarczy odżywczych składników.
Natłuszczająca kąpiel dla dłoni
Dłonie zanurzamy w podgrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Oliwę zastąpić można olejkiem migdałowym bądź słonecznikowym, można także wszystkie trzy składniki wymieszać razem. Po około 15 minutach wykonujemy masaż dłoni, nie zapominając o paznokciach. Pozostałość oliwy można zmyć ciepłą wodą bądź założyć bawełniane rękawiczki i pozostawić na kilka godzin lub nawet na całą noc.
Nawilżająco-odżywczy kompres na dłonie
Aby odżywić i nawilżyć skórę dłoni, nakładamy grubszą warstwę kremu do rąk i ubieramy bawełniane rękawiczki. Funkcję kremu z powodzeniem pełnić może masło shea, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, łagodzącą podrażnienia alantoinę oraz witaminy E i F. Przed zastosowaniem masło należy podgrzać, aby uzyskało oleistą konsystencję.
Łagodzący okład z siemienia lnianego Siemię lniane, czyli nasiona lnu, wspomaga leczenie odmrożeń i podrażnień, nawilża i natłuszcza, a także wzmacnia paznokcie. 2 łyżki zmielonego siemienia zalewamy gorącą wodą i dokładnie mieszamy do uzyskania gęstej papki. Ciepły kompres nakładamy na dłonie, owijamy folią i zakładamy rękawiczki.
Kremy ochronne na zimę
Ochronę dłoni w czasie zimy zapewnią kremy z zawartością składników natłuszczających i łagodzących podrażnienia. Wypróbować warto:
• Dr Irena Eris, Lirene, Ochronny krem do rąk z alantoiną, witaminą E i wyciągiem z cytryny (10 zł/75 ml)
• Dermedic, Prosensiv, Ochronny krem do rąk z witaminą E, alantoiną, lanoliną i oliwą z oliwek (18 zł/100 g)
• Kolastyna, Zimowa ochrona, Krem ochronny do rąk z cynamonem, imbirem, witaminą E i alantoiną (6,40 zł/100 ml)
• Yves Rocher, Arnica Essentiel, Concentré Grand-Froid krem ochronny na zimę z woskami roślinnymi (20 zł/50 ml)
Jeśli mimo systematycznej pielęgnacji skóra dłoni jest sucha i podrażniona, warto odwiedzić salon kosmetyczny, gdzie zostanie poddana intensywnej regeneracji.
Kąpiel parafinowa
Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie peelingu, który usuwa martwy i wysuszony naskórek. Następnie kosmetyczka wmasowuje w skórę nawilżająco-odżywczy balsam, którego działanie, poprzez rozszerzenie porów i naczyń krwionośnych, potęguje warstwa ciepłej parafiny oraz nałożone na nią rękawiczki z folii i frotte. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut, natomiast cena waha się w granicach 20-30 zł.
Masaż dłoni
Masaż z użyciem oliwy z oliwek, olejku migdałowego, olejku z drzewa sandałowego lub olejku jojoba pobudza mikrokrążenie, ułatwiając wchłanianie odżywczych składników zawartych w zastosowanych składnikach. Ponadto regeneruje, wygładza i nawilża suchą skórę oraz odbudowuje jej ochronną warstwę lipidową. Cena zabiegu – 20-40 zł. Czas trwania – około 20 minut.
Pielęgnacja dłoni w zimie powinna być zgodna z zasadą, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Aby uchronić skórę przed podrażnieniami, należy więc pamiętać o częstym stosowaniu kremów ochronnych i noszeniu ciepłych rękawiczek.