Wiele osób uważa, że terapia ziołami (w przeciwieństwie do leczenia substancjami syntetycznymi) jest absolutnie bezpieczna, a przedawkowanie jest w tym wypadku praktycznie niemożliwe. Przekonanie to jest niestety błędne, a stosowanie niektórych ziół w nadmiarze może doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Wiele osób uważa, że terapia ziołami (w przeciwieństwie do leczenia substancjami syntetycznymi) jest absolutnie bezpieczna, a przedawkowanie jest w tym wypadku praktycznie niemożliwe. Przekonanie to jest niestety błędne, a stosowanie niektórych ziół w nadmiarze może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Prosty przykład stanowi popularny podbiał. Zioło leczy z kaszlu, ale także zawiera substancje rakotwórcze, dlatego terapia podbiałem nie może trwać zbyt długo. Zobacz, które rośliny mogą wywołać skutki uboczne przy nieumiejętnym stosowaniu.
Zioła odchudzające
Jeśli kupujesz mieszanki ziół odchudzających, sprawdź, czy w składzie herbatki nie ma kokornaku powojnikowego (najczęściej występuje w tzw. chińskich mieszankach ziołowych). Roślina ta ma działanie rozkurczające, przeciwbólowe oraz uspokajające, a według niektórych źródeł ułatwia także utratę wagi. Niestety, w składzie chemicznym ziela, obok cennych składników (np. saponin, flawonoidów, olejków eterycznych), występuje kwas arystolochiowy. Jest to substancja toksyczna o stwierdzonym działaniu rakotwórczym. Kuracja lekami zawierającymi kwas arystolochiowy jest w dzisiejszej medycynie coraz rzadsza (wiele preparatów zawierających tę substancję zostało wycofanych z rynku), a jeśli już jest konieczna, powinna odbywać się pod kontrolą lekarza i za jego zgodą. Sięgając po mieszanki ziół odchudzających bez sprawdzenia ich składu, narażamy się na przyjmowanie tej substancji przez dłuższe okresy, co może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Na podst. www.pro-farm.pl Anna Loska/(mtr), WP Kobieta
Podbiał
Na rynku farmaceutycznym dostępne są bez recepty pastylki do ssania, syropy lub cukierki na kaszel zawierające podbiał pospolity. Po te lekarstwa sięgamy bardzo często przy okazji najróżniejszych infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ wydaje się nam, że stosowanie ziołowych cukierków jest całkowicie bezpieczne. Tymczasem farmaceuci przestrzegają, że kuracja podbiałem nie powinna przekroczyć okresu 6 tygodni w ciągu roku. Zawarte w zielu garbniki oraz śluzy rozrzedzają katar i ułatwiają spływanie i wydalanie wydzieliny z nosa, jednakże obecna w liściach podbiału tusilagina wykazuje działanie rakotwórcze. Dlatego też leczenie podbiałem odradzane jest u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz u dzieci poniżej 12 roku życia.
Żeń-szeń
Pochodząca z Azji roślina ma właściwości wzmacniające, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a jej spożywanie podnosi sprawność seksualną. Niestety, z preparatami z żeń-szeniem także powinniśmy uważać, ponieważ przedawkowanie ich może prowadzić do wystąpienia tzw. syndromu żeńszeniowego - zespołu skutków ubocznych, takich jak nadmierne pobudzenie, biegunka, rozdrażnienie, a także podwyższenie ciśnienia krwi. Jeśli obserwujesz u siebie tego typu objawy podczas kuracji tym leczniczym korzeniem, może to oznaczać, że czas najwyższy odstawić preparat.
Szakłak amerykański i senes
Rośliny te, podobnie jak kokornak, nierzadko występują w składzie herbatek odchudzających lub naparów przeczyszczających. Jeżeli stosujesz preparat ziołowy przez dłuższy czas, dla własnego dobra zrezygnuj z mieszanek zawierających te dwie rośliny. Chociaż zioła te mają działanie przeczyszczające, ich wpływ na utratę masy ciała nie został udowodniony, zaś szkody, które mogą wyrządzić przy częstym stosowaniu, mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Zawarte w szakłaku i senesie antrachinony przyczyniają się do zaburzenia gospodarki wodnej organizmu, przekrwienia jamy brzusznej, wypłukania potasu, zmian w układzie nerwowym, a u kobiet ciężarnych mogą wywołać poronienia.
Tatarak zwyczajny
Roślina stosowana jest najczęściej przy nerwobólach oraz problemach z trawieniem (zawarte w niej substancje stymulują wydzielanie się kwasu żołądkowego oraz żółci), a zewnętrznie wykorzystuje się ją np. do płukania jamy ustnej (ma działanie bakteriobójcze). Nie oznacza to jednak, że preparaty z kłącza tataraku możemy stosować bez ograniczeń. Występujące w roślinie estry fenolowe mają działanie rakotwórcze i w dużym stężeniu powodować mogą nowotwór wątroby oraz dwunastnicy.
Szałwia lekarska
Herbatka z szałwii wydaje się większości z nas napojem zdrowym i bezpiecznym. A to nieprawda - z piciem szałwii nie powinniśmy przesadzać, ponieważ roślina zawiera m.in. toksyczną substancję o nazwie tujon (ten związek chemiczny obecny jest również we wrotyczu, innym dość popularnym ziółku). Przedawkowanie tej substancji objawia się przyspieszonym biciem serca, bólami brzucha i wymiotami, a w niektórych przypadkach prowadzić może nawet do utraty przytomności.
Szałwia lekarska stosowana zewnętrznie (w postaci płukanki czy okładu) jest zupełnie bezpieczna, jednak nie powinniśmy pić jej w zbyt dużych ilościach.
Na podst. www.pro-farm.pl Anna Loska/(mtr), WP Kobieta * Podróbki przemysłu spożywczego*