Wkrótce ruszą na żer. Posadź w ogrodzie, a nawet się nie zbliżą
Jeśli zauważysz, że w ogrodzie pojawiły się ślimaki, natychmiast zacznij działać. Szkodniki nie tylko pozostawiają charakterystyczne ślady śluzu, ale niszczą rośliny. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki nagie. Podopowiadamy, jak się ich skutecznie pozbyć.
09.04.2024 | aktual.: 09.04.2024 12:33
Gdy tylko w powietrzu czuć wiosnę, w ogrodzie zaczynają pojawiać się ślimaki. Te szkodniki możemy podzielić na dwa rodzaje - te ze skorupą i bez niej. Największe spustoszenie sieją te bez muszli, czyli ślimaki nagie.
W licznej grupie te brązowe lub czarne mięczaki mogą wyrządzić poważne szkody wśród roślin uprawnych lub ozdobnych. Jeśli w ogródku znajdziesz pojedyncze sztuki ślimaków, warto wyłapać je i wynieść ze swojego terenu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego ślimaki znalazły się w ogrodzie?
Ślimaki nagie są wszystkożerne, ale najchętniej żywią się młodymi pędami, malinami, truskawkami czy marchewkami. Potrafią wyjeść sporych rozmiarów dziury w liściach kapusty i pomidorach oraz uszkodzić korzenie warzyw.
Mięczaki te potrafią skonsumować również inne ślimaki, dlatego w ogródku szukają nie tylko jedzenia, ale i schronienia. Ślimaki nagie, niemające skorupy, uciekają też przed ostrymi promieniami słonecznymi. Lubią wilgotne i ciemne zakamarki, dlatego rozpocznij wyławianie ich z tych miejsc.
Rośliny odstraszające ślimaki
Gatunki, które w ogóle nie będą atrakcyjne dla ślimaków to m.in. specjalne odmiany aksamitek, które nie wydzielają typowego dla nich zapachu, czy też funkie, charakteryzujące się grubymi liśćmi. Te rośliny na pewno nie zostaną zniszczone przez ślimaki.
Warto zasadzić w ogródku kilka roślin, które skutecznie odstraszą te mięczaki. Mydlnica lekarska, macierzanka czy majeranek to jedne z nich. Warto też rozważyć rumianek, szałwię, gorczycę, tymianek oraz cebulę. Te rośliny sprawią, że ślimaki będą trzymać się z daleka od twojego ogrodu.
Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu
Gdy szkodniki zagnieżdżą się na grządkach, warto zastosować domowe metody walki. Ślimaki nie radzą sobie z przemieszczaniem się po luźnych, sypkich materiałach. Dlatego skutecznym sposobem, by je zniechęcić, jest przygotowanie mieszanki z piasku i żwiru, którą następnie należy rozsypać wokół roślin.
Innym dobrym sposobem na odstraszenie tych mięczaków jest użycie cynamonu, którego aromat j odstrasza. Należy posypać nim grządki i delikatnie wmieszać w ziemię, pamiętając, aby robić to, gdy jest sucho. W przeciwnym razie, jeśli spadnie deszcz, cynamon może zostać szybko wypłukany, co sprawi, że nasze działania okażą się bezowocne. W przypadku młodych roślin można odciąć górną i dolną część kartonu i wbić go w ziemię, zabezpieczając w ten sposób nowe plony przed ślimakami.
Czy ślimaki są pożyteczne?
Warto jednak pamiętać, że ślimaki pełnią ważną rolę w ekosystemie. W ogrodzie wyjadają zgnite i martwe fragmenty roślin oraz nasiona chwastów. Pełnią również funkcję pożywienia dla różnych gatunków dzikich zwierząt, takich jak myszy, nornice, jeże, jaszczurki czy ptaki.
Z tego względu zaleca się rozpoczęcie działań przeciwko ślimakom tylko w sytuacji, gdy ich populacja znacznie wzrośnie i zaczną one poważnie szkodzić uprawom. Ich zdolności do całkowitego zjadania młodych liści oraz uszkadzania starszych przez obgryzanie mogą bowiem doprowadzić do znacznych strat.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.