Złote zasady biegania jesienią. Sprawdź, jak się przygotować
Bieganie to dyscyplina, która świetnie wpływa zarówno na ciało, jak i na naszą psychikę. Aby ją uprawiać, musisz zadbać o motywację, odpowiedni strój i właściwą dietę. Zobacz, jak zacząć lub kontynuować swoją przygodę z joggingiem, bez względu na pogodę czy twoją kondycję.
Dlaczego warto biegać?
Wraz z wzrostem tempa naszego życia i nieustępującym deficytem czasu, ciężko wygospodarować czas na wysiłek fizyczny. Spędzanie długich godzin przed komputerem czy telewizorem, także w formie odpoczynku sprawia, że nasz organizm rozleniwia się, mamy coraz mniej energii, a liczba pojawiająca się na wyświetlaczu wagi rośnie. Bez względu na to, w jakiej jesteś kondycji, warto zmotywować się nawet do bardzo krótkich sesji joggingu o dowolnej, preferowanej przez ciebie porze dnia. Zamiast z treningu robić coś nadzwyczajnego, odpowiednio się ubierz bez mrugnięcia okiem wyjdź z domu, by trochę się rozruszać. Tempo i dystans dostosuj do swoich warunków, a w razie wątpliwości czy jakichkolwiek przeciwwskazań najpierw skonsultuj się z lekarzem. Nieodpowiednie przygotowanie może sprawić, że zafundujesz sobie więcej złego niż dobrego. Jeśli uda ci się poświęcić choćby kilkanaście minut 2-3 razy w tygodniu na bieganie, szybko zauważysz różnicę w swoim samopoczuciu. Zaskoczy cię zwiększony poziom energii, łatwość zasypiania i apetyt na zdrowe przysmaki. Zalet nawet niewielkiego, ale regularnego wysiłku fizycznego jest tyle, że nie równa się z nimi jakakolwiek wada.
Biegająca cebulka
Późną wiosną i latem wystarczy założyć odpowiednie obuwie, szorty i koszulkę, by być gotowym do treningu. Podczas zimnych miesięcy sprawa się trochę komplikuje. Kiedy wychodzimy biegać w nieodpowiednim stroju, łatwo jest się przeziębić i błyskawicznie zdemotywować. Szczękanie zębami i gęsia skórka nie zachęcają do kontynuowania, a póki porządnie się nie rozgrzejesz, minie dłuższa chwila. Kluczem do sukcesu jest ubranie się na tak zwaną "cebulkę", czyli warstwowo. Taki strój zagwarantuje ci możliwość regulowania temperatury ciała, a specjalny materiał odzieży sportowej zapewni cyrkulację powietrza, zapobiegający poczuciu przegrzania lub wychłodzenia. Nie dopuszcza ona lodowatego powietrza do skóry, a jednocześnie pozbywa się ciepła nagromadzonego podczas wysiłku przy skórze. Taki balans pozwala nawet na długi trening podczas zimowych mrozów.
Strój do biegania powinnaś komponować już od bielizny. Jeśli planujesz regularną aktywność fizyczną, zadbaj o bardzo dobrej jakości stanik sportowy. Twoje piersi nie będą się poruszać, a skóra pozostanie w nienaruszonym stanie. Najlepsze są zabudowane modele o szerokich, wygodnych ramiączkach. Taki biustonosz przyda się nie tylko podczas joggingu, ale i w trakcie każdej innej dyscypliny.
Kolejną ważną kwestią są legginsy, które powinny być dopasowane, wygodne i pasujące do naszego stylu. Ostatnia cecha jest, wbrew pozorom, bardzo ważna. Mając w szafie modne legginsy, które z przyjemnością na siebie założysz i będą pasować do reszty stroju, zyskasz kolejną motywację do treningu.
W zależności od temperatury, możesz na jesienny trening założyć gimnastyczną koszulkę z krótkim lub długim rękawem, a na nią wiatrówkę i, kiedy zrobi się naprawdę zimno, ciepłą kamizelkę. Nie przesadzaj jednak z ilością i grubością warstw. Lepiej założyć kilka cieńszych, niż dwie grube. Dzięki temu w każdej chwili możesz lekko rozpiąć kurteczkę lub kamizelkę, chłodząc ciało.
W czasie biegania nie zapomnij też o dodatkach. W czasie deszczu i mrozu czapka to twój obowiązek. Nawet cieniutki materiał zabezpieczy cię przed wychłodzeniem i ewentualnym przeziębieniem. Nie zapomnij także o rękawiczkach, które nie przepuszczają wiatru. Podczas biegu powietrze wydaje się jeszcze bardziej lodowate, a wiatr szybko odmraża delikatną skórę na dłoniach. Rękawiczki sportowe nie będą ci przeszkadzać, a część z nich posiada specjalną powłokę na palcach, która umożliwia posługiwanie się telefonem dotykowym bez konieczności ich zdejmowania. Kilka elementów stroju sprawi, że twoje podejście do treningu się zmieni, a poranne wyjście spod kołdry nie będzie już tak dramatyczne. Do biegu, gotowi, start!