Złoto i srebro mają wiele barw. Zobacz najpopularniejsze z nich
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że czyste złoto jest wyjątkowo kruche i wykonana z niego biżuteria byłaby bardzo niepraktyczna. Za wytrzymałość twoich łańcuszków, kolczyków i pierścionków odpowiada obecność innych metali w stopie. W zależności od proporcji, producenci biżuterii otrzymują metal szlachetny o określonej, niepowtarzalnej barwie.
30.10.2017 | aktual.: 30.10.2017 14:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy z odcieni złota i srebra ma swoje unikalne walory estetyczne. Poniżej przyjrzymy się poszczególnym z nich, a także dopasujemy odpowiednie odcienie złota i srebra do stylizacji.
Naturalny, żółty kolor
Najbardziej popularnym odcieniem jest oczywiście złoto o barwie żółtej. Umiejętne połączenie tego metalu ze srebrem i miedzią sprawiają, że biżuteria zachowuje barwę zbliżoną do naturalnego koloru kruszcu. Ze względu na swój jasny i ciepły odcień, tego typu biżuteria idealnie podkreśla wygląd pań o letnim i jesiennym typie urody – jasnej, porcelanowej bądź złocistej cerze oraz brązowych lub zielonych oczach. Warto łączyć złote ozdoby z ubraniami w pastelowych barwach - odcieniach różu, czerwieni, brązu i moreli. Wybierając złotą biżuterię z kamieniami szlachetnymi, zdecyduj się na tą z białym lub żółtym oczkiem – złoto to naturalna oprawa dla diamentów. Tego typu biżuteria nie lubi przepychu, lepiej wybrać jedną lub dwie drobne ozdoby, niż obwieszać się żółtym złotem w nadmiarze.
Różowe złoto bardziej stonowane
Czerwone i różowe złoto było wyjątkowo popularne w czasach PRL-u, gdyż wtedy masowo sprowadzano ozdoby z tego stopu z Rosji. Dziś ten odcień z powrotem wraca do łask, wypierając nawet biżuterię z białego złota. Swoją barwę, różowe złoto zawdzięcza dużej ilości miedzi, która dominuje nad innymi dodatkowymi metalami. Wbrew obiegowej opinii różowy odcień jest tak samo wartościowy jak żółty, gdyż proporcje metali szlachetnych i nieszlachetnych w stopie nie zostają zaburzone. Tego typu biżuteria prezentuje się wyjątkowo okazale w połączeniu z czerwonymi stylizacjami. Panie, które preferują bardziej "bezpieczne" barwy, mogą połączyć je z beżem, brązem i kolorem cynamonowym. Różowe złoto jest zdecydowanie bardziej subtelne i naturalnie współgra z różnymi typami urody.
Białe złoto dla miłośników srebra i platyny
Biały odcień złota powstaje poprzez połączenie go z cynkiem i niklem lub palladem. Wtedy otrzymujemy "wybielone" złoto, które barwą bardzo przypomina srebro, choć jest nieco bielsze i o wiele bardziej błyszczące. Z reguły zarówno białe złoto, jak i srebro pasują do osób o nieco chłodnym kolorycie skóry, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnych upodobań noszącej je osoby. Dawniej uważano, że nie powinno się łączyć biżuterii w różnych odcieniach, obecnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco poeksperymentować. Dlatego warto łączyć ozdoby z żółtego, białego i różowego złota w dowolnej konfiguracji, na przykład w postaci kilku łączonych pierścionków. Musisz jednak pamiętać, że lepiej unikać zbytniego przepychu.
Oksydowane srebro dla miłośniczek antyku
Srebrna biżuteria z charakterystycznym, ciemnym nalotem to efekt oksydowania, czyli pokrycia jej powierzchni cienką warstwą tlenku srebra. Dzięki temu ozdoby zyskują niepowtarzalny urok i niebywałą wytrzymałość. Oksydowane srebro nie ciemnieje z biegiem czasu i nie wymaga polerowania. Tego typu biżuteria nadaje się przede wszystkim do ciemnych i bardziej stonowanych strojów, ze względu na matowy charakter.
Co prawda naturalne srebro i złoto nigdy nie wyjdą z mody, warto jednak zainteresować się pozostałymi odcieniami. Mogą stanowić dominujący punkt różnych stylizacji i nadać jej nowego, niepowtarzalnego charakteru.