UrodaZmarszczki warte śmiechu

Zmarszczki warte śmiechu

06.12.2005 10:18, aktualizacja: 31.05.2010 14:49

Jednym słowem: mimiczne. Dodają uroku, pod warunkiem że nie ma ich zbyt dużo. Ale nie krzyw się, jeśli jest inaczej.

*Osoby ekspresywne mają więcej zmarszczek mimicznych niż te o "powściągliwym" wyrazie twarzy. To urocze, kiedy masz "śmiejące się" oczy i usta. Gorzej, gdy między oczami pogłębia się sroga bruzda albo czoło zaczyna się marszczyć w "zagniewany" sposób. *
Na ten problem już 100 lat temu w Stanach powstały plasterki "frownies" ("grymaski"), które do dziś robią furorę w Hollywood. Naklejane na noc "prasują" zmarszczki, unieruchamiając mięśnie. Plasterki nie zastąpią botoksu, podobnie jak popularne kremy "botox like", choć część z nich przeciwdziała ich powstawaniu.

Miokremy
Do tej pory dermatolodzy mówili o chronostarzeniu (genetycznym), fotostarzeniu (pod wpływem UV) i starzeniu hormonalnym. Teraz pojawił się nowy termin: "miostarzenie", oznaczający zmiany pojawiające się pod wpływem kurczenia się mięśni. Odpowiedzią na nie był wysyp kremów tzw. odprężających zmarszczki. Niektóre z nich zawierają substancje mogące skutecznie rozluźniać mięśnie. W miostarzeniu dużą uwagę poświęca się miofibroblastom. Jest to szczególny rodzaj fibroblastów (komórek wytwarzających kolagen i elastynę), które mają zdolność kurczenia się pod wpływem ruchów mięśni.
Z upływem lat fibroblasty tracą zdolność pełnego rozkurczania się, co prowadzi do powstawania zmarszczek mimicznych. Kosmetolodzy szukali więc składników, które przeciwdziałałyby tym zmianom lub je odwracały. Jednym z nich jest kompleks Adenoxine, obecny w kremie Myokine Vichy. Składa się on z dwóch "współpracujących" ze sobą składników. Adenozyna (nukleozyd naturalnie występujący w organizmie) bierze udział w regulacji skurczów, a magnez hamuje wnikanie do fibroblastów wapnia (katalizator skurczów). Możesz też liczyć na szybki optyczny efekt wygładzenia skóry - to zasługa mikrocząsteczek rozpraszających światło i mikronizowanych wosków.

Uciskanie-wygładzanie *Skurcze mięśni to jedno. *Utrzymanie ich prawidłowego położenia to drugi ważny element terapii antyzmarszczkowej. Nasza twarz zbudowana jest z ponad 120 mięśni połączonych w grupy. Są one otoczone powięziami - torebkami łączno-tkankowymi, które utrzymują je na swoich pozycjach. Kiedy dojdzie do naruszenia systemu powięzi, pojawiają się zmarszczki, asymetria twarzy, obwisły podbródek itp. Co wtedy? Beata Sekuła, refleksoterapeutka, poleca refleksoryczny masaż przeciwzmarszczkowy. Polega on na miejscowym uciskaniu punktów zapobiegających powstawaniu zmarszczek (patrz: rysunki). "Stymulacja tych punktów jest mocniejsza niż masaż mięśni, który ma działanie tymczasowe. Efekty zobaczysz już po miesiącu systematycznej gimnastyki".

Pomocne nawyki *Według medycyny chińskiej 20-latek powinien wyglądać na 17 lat, 30-latek na 25, a 40-latek na 35.
Łatwo powiedzieć, gdy się ma grubszą tkankę podskórną (Azjatki starzeją się wolniej niż Europejki). My możemy wspomóc odmładzanie "przeciwzmarszczkowym" trybem życia.
*
- Dużo pij
(minimum 2-3 litry dziennie, nie licząc zup, herbat, jogurtów itp.). Sucha skóra jest skłonna do "zapadania się", a to pogłębia zmarszczki. Sporo wilgoci wyciąga ze skóry alkohol.
- Śpij na specjalnej profilowanej poduszce (z wgłębieniem). Jest najzdrowsza dla kręgosłupa, zapobiega "opadaniu" mięśni i drugiemu podbródkowi.
- Staraj się spać na wznak - nie ma to bezpośredniego wpływu na pojawianie się zmarszczek (nie powstają od przytulania się do poduszki), ale w tej pozycji mięśnie ulegają rozluźnieniu i najlepiej "wypoczywają".
- Nie pal! Unikaj też masowego towarzystwa palaczy. Po 3 godzinach w klubie bez wentylacji, gdzie sporo osób pali, Twoja skóra będzie potrzebować aż miesiąca, aby się zregenerować. Palenie może dodać nawet 10 lat.

*Gimnastyka odprężająca *Na rysunkach zaznaczyliśmy punkty zapobiegające powstawaniu poszczególnych zmarszczek lub ich grup.
Wybierz "swój" punkt, dociśnij do niego palec wskazujący (rób to jednocześnie obiema rękami, symetrycznie po jednej i drugiej stronie twarzy). Potrzymaj go w tej pozycji przez 1 minutę (bez ruchów "pulsujących").
** Powtarzaj codziennie 2-3 razy.

**1) Na pionową bruzdę między brwiami
2) Na zmarszczki wokół ust
3) Na pomarszczone czoło
4) Na kurze łapki i linie w kącikach ust

Anna Kondratowicz/ Uroda

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także