GwiazdyZmienili bieg historii, choć nigdy nie istnieli

Zmienili bieg historii, choć nigdy nie istnieli

Zmienili bieg historii, choć nigdy nie istnieli

20.10.2006 12:03, aktual.: 20.10.2006 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co łączy mężczyznę z reklam papierosów Marlboro, Hamleta i Świętego Mikołaja? To, że będąc postaciami fikcyjnymi, wywarli realny i przemożny wpływ na ludzkość i świat - piszą autorzy leksykonu "101 najbardziej wpływowych osób, które nigdy nie istniały".

Co łączy mężczyznę z reklam papierosów Marlboro, Hamleta i Świętego Mikołaja? To, że będąc postaciami fikcyjnymi, wywarli realny i przemożny wpływ na ludzkość i świat - piszą autorzy leksykonu "101 najbardziej wpływowych osób, które nigdy nie istniały", wydanego w USA. Książkę opisał portal internetowy BBC News.

Autorzy ułożyli listę postaci znanych z mitów, literatury i reklam, jakie według nich najsilniej wpłynęły na ludzkie zachowania, a niekiedy nawet zmieniły bieg historii. Marlboro Man zajmuje na niej pierwsze miejsce - zdaniem autorów, przyczynił się do śmierci milionów palaczy, zmarłych na raka płuc.

Wielki Brat z powieści George'a Orwella "Rok 1984" zajmuje w tym rankingu drugie miejsce, a król Artur, uważany niekiedy za postać historyczną, zamyka pierwszą trójkę.

Święty Mikołaj (Santa Klaus) w ostatnim kwartale każdego roku przejmuje wpływ nad gospodarką, za co autorzy przyznali mu czwarte miejsce na liście.

Na dalszych miejscach uplasowali się m.in. Hamlet, Frankenstein, Romeo i Julia, a także lalka Barbie, która zdaniem autorów, narzuciła nam nieosiągalny standard urody.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także