Zmieszaj z wodą i wlej do żelazka. Pozbędziesz się problemu
Zauważyłaś, że po prasowaniu na ubraniach pojawiają się nieestetyczne plamy? To znak, że najwyższy czas na czyszczenie żelazka. Jak to zrobić, żeby nie uszkodzić sprzętu? Podpowiadamy.
07.08.2023 | aktual.: 07.08.2023 21:12
Podczas prasowania na ubraniach pojawiają się plamy, których nie da się usunąć wilgotną gąbką? To wina brudnego żelazka. Wyjaśniamy, jak wyczyścić je w szybki i skuteczny sposób, nie niszcząc przy tym powierzchni.
Wlej do żelazka. Po chwili będzie jak nowe
Większość żelazek posiada zbiorniczek na wodę. Dzięki niej, podczas prasowania możemy użyć pary, która znacznie ułatwia czynność. Niestety w trakcie nagrzewania, wytrącają się z niej jony wapnia i magnezu, które osadzają się w środku żelazka. To nic innego jak kamień. To właśnie on brudzi ubrania. Jak się go pozbyć?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potrzebujesz dwóch składników — przefiltrowanej bądź destylowanej wody, a także octu. Szklankę wody wymieszaj ze 100 ml octu, a następnie, przelej ją do zbiorniczka. Włącz żelazko i nastaw możliwie najwyższą temperaturę.
Kiedy się nagrzeje, włącz funkcję pary i przesuń stopą grzejną po miękkiej, bawełnianej szmatce, której nie żal ci pobrudzić. Czynność powtarzaj przez kilka następnych minut, nie przestając używać przy tym pary. Wyłącz żelazko i daj mi nieco ostygnąć. Na końcu, przetrzyj je suchym ręcznikiem. Zabieg powtarzaj przynajmniej raz w miesiącu.
Dodaj do wody i wlej do żelazka. Ubranie długo będzie pachnieć
W większości drogerii, na dziale z detergentami, można znaleźć płyny do prasowania. Bazują one na sztucznych substancjach zapachowych, a także na wodzie demineralizowanej, która zapobiega osadzaniu się kamienia. Dzięki nim prasowanie staje się łatwiejsze, a na ubraniach unosi się przyjemny zapach. Ich cena nie należy do najniższych — za pół litra płynu zapłacisz przynajmniej 15 złotych.
Nie chcesz przepłacać? Przygotuj go samodzielnie. Potrzebujesz wody szklanki, 20 ml mocnego alkoholu (np. wódki) oraz ulubionego olejku eterycznego, zapachowego albo perfum. Wodę wymieszaj z alkoholem i 15 kroplami wybranego przez siebie pachnidła. Tak przygotowany płyn jest gotowy do użycia. Alkohol jest tutaj kluczowy, bowiem zmiękcza wodę i rozpuszcza olejek zapachowy, co zapobiega tworzeniu się ewentualnych odbarwień na tkaninach.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl