UrodaZmniejszanie biustu - na czym polega operacja pomniejszenia biustu?

Zmniejszanie biustu - na czym polega operacja pomniejszenia biustu?

Zmniejszanie biustu - na czym polega operacja pomniejszenia biustu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Anna Bator
16.07.2018 02:31, aktualizacja: 30.07.2018 22:22

Mammoplastyka, a więc zabieg mający na celu redukcję biustu, jest popularnym zabiegiem u kobiet obdarzonych bardzo dużym biustem. W wielu przypadkach operacja zmniejszenia biustu podyktowana jest względami zdrowotnymi.

Na czym polega operacja zmniejszania biustu?

Zmniejszanie biustu, czyli mammoplastyka, polega na redukcji tkanki tłuszczowej w piersiach oraz części gruczołu piersiowego. W trakcie operacji usuwa się także nadmiar skóry tak, aby nie wisiała ona po zmniejszeniu tkanki podskórnej.

W niektórych przypadkach, takich jak choroby (zwłaszcza onkologiczne piersi), czy też gigantromastia, zmniejszanie biustu polega na całkowitej redukcji piersi, a więc amputacji i powiększeniu piersi przy pomocy implantów. Na skórze, w nowym miejscu, naszywa się otoczkę brodawki oraz kształtuje pierś. Zabieg ten jest mocno inwazyjny i stosowany w wyjątkowych sytuacjach. Należy pamiętać, że w tej sytuacji usuwane są także przewody mleczne, co wyklucza w przyszłości naturalne karmienie dziecka.

Wskazania do operacji zmniejszenia biustu

Na operację zmniejszania piersi decydują się przeważnie kobiety mające bardzo obfity biust lub właścicielki mocno niesymetrycznych piersi. W tym drugim przypadku, może pomóc operacja tylko jednej, przerośniętej piersi.

Na mammoplastykę kierowane są kobiety ze wskazań zdrowotnych, takich jak problemy ortopedyczne i neurologiczne, a więc te, którym zbyt duży biust obciąża kręgosłup, jak również z przyczyn psychicznych. Bardzo duży biust może bowiem wpływać na samopoczucie kobiety i jej akceptację siebie, dlatego kwestia psychiki w przypadku bardzo dużego biustu może być tu kluczowa.

Jak wygląda zmniejszanie biustu?

Na operację zmniejszania piersi najlepiej umówić się do tygodnia po zakończeniu miesiączki. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego, tak jak przed każdą operacją, także i w tym przypadku należy wykonać szereg badań kwalifikujących do zabiegu, takich jak badanie moczu, morfologia oraz USG piersi.

Operacja zmniejszania biustu polega na cięciu wokół suta i przez środek piersi w dół aż do klatki piersiowej. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru gruczołu, tłuszczu oraz wycięcie skóry. Po tym etapie operacji pomniejszania biustu, następuje kształtowanie sutka, a więc przeszycie go w nowe miejsce, zwykle wyżej niż był dotychczas. W przypadku redukcji całkowitej piersi ważny jest etap wstawienia implantów i modelowania piersi, bowiem w zależności od rozmiaru wielkości, przeszycie brodawki i sutka, uzależnione jest od nowego kształtu piersi. Po uformowaniu kształtu biustu następuje założenie szwów.

Zmniejszanie biustu - rekonwalescencja

Czas spędzony w szpitalu po operacji zmniejszania biustu wynosi średnio 2-3 dni. W tym czasie pacjentka otrzymuje leki przeciwbólowe oraz konieczne jest noszenie specjalnego stanika przez 2-4 tygodnie. Przez pierwsze 2 miesiące zaleca się unikania wyciągania rąk wysoko do góry, jak również podnoszenia ciężkich przedmiotów. Odradza się także opalania i korzystania z solarium bądź sauny nawet przez pół roku od operacji zmniejszania biustu. Szwy zdejmowane są po ok. 2 tygodniach.

Operacja zmniejszenia piersi - cena

Cena operacji zmniejszenia biustu jest różna, w zależności od miasta. Prywatnie zabieg kosztuje ok. 14 tys. złotych. Ginekomastia jest jednak refundowana i ze skierowaniem zabieg jest bezpłatny i wykonywany w szpitalu. Czas oczekiwania na operację zmniejszenia biustu może być jednak znacznie dłuższy niż w przypadku wizyty prywatnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także