FitnessZmniejszenie żołądka: ratunek dla otyłych

Zmniejszenie żołądka: ratunek dla otyłych

Zmniejszenie żołądka: ratunek dla otyłych

Z nadwagą poradzisz sobie dietą, ćwiczeniami oraz odrobiną silnej woli. Otyłość wymaga znacznie bardziej radykalnych działań. W skrajnych przypadkach - skalpela. Na czym polega operacyjna walka z otyłością i dla kogo jest przeznaczona?

Z nadwagą poradzisz sobie dietą, ćwiczeniami oraz odrobiną silnej woli. Otyłość wymaga znacznie bardziej radykalnych działań. W skrajnych przypadkach - skalpela. Na czym polega operacyjna walka z otyłością i dla kogo jest przeznaczona?

Kilka zbędnych kilogramów to problem wyłącznie estetyczny. Jeśli masz 165 cm wzrostu, to powinnaś ważyć od 52 do 67 kg. I choć plasując się w górnych granicach normy często planujemy odchudzanie, nasze zdrowie nie jest w niebezpieczeństwie. Sytuacja zmienia się, gdy osiągniemy punkt krytyczny i BMI (Body Mass Index) wynosi powyżej 30. To już otyłość.

- Od 1998 roku otyłość wpisana jest na listę chorób, co oznacza, że przedmiotem zainteresowania lekarzy jest zarówno profilaktyka, jak i zapobieganie otyłości. - wyjaśnia dr Krzysztof Paśnik, chirurg zajmujący się operacyjnym leczeniem tej przypadłości. Otyłość nie jest problemem estetycznym - podkreśla. - To choroba mająca bardzo poważne skutki dla całego organizmu. Tymczasem liczba otyłych Polaków wciąż rośnie. I choć daleko nam do liczb znanych z amerykańskich statystyk, leczenie otyłości staje się coraz ważniejszą gałęzią medycyny.

Tekst: mos/(kg)

1 / 5

Operują 14- i 15-latki!

Obraz
© AFP

Leczenie operacyjne, popularnie zwane zmniejszaniem żołądka, to ratunek dla tych, których BMI przekracza 40. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 2 proc. Polaków. Do zabiegu kwalifikowane są osoby od 18 do 65 roku życia, choć w przypadku osób starszych decydującą rolę odgrywa stan zdrowia.

Coraz częściej lekarze dyskutują też o obniżeniu dolnej granicy wieku: otyłość dzieci i młodzieży rośnie w zastraszającym tempie. - W Stanach Zjednoczonych operowane są nawet 14-15-latki, o ile ich wzrost kostny już się zakończył - tłumaczy dr Paśnik.

2 / 5

"Nie" przy niewielkiej nadwadze

Obraz
© Jupiterimages

Jakie jeszcze warunki trzeba spełniać, by zostać skierowanym na zabieg? Kluczowa jest motywacja i gotowość do współpracy z lekarzem. Operacja to nie magiczny sposób na nadmiar kilogramów. Konieczne są częste wizyty kontrolne, korzystanie z zaleceń dietetyka i konsultacje psychologiczne.

Pacjentem nie może też zostać osoba borykająca się z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Nie ma też szansy, by przekonać lekarza do operacji, jeśli masz tylko niewielką nadwagę. To poważny zabieg chirurgiczny, który nie ma nic wspólnego z medycyną estetyczną. Warto wiedzieć, że jest to operacja w pełni refundowana przez NFZ.

3 / 5

Dwie połowy żołądka

Obraz
© AFP

Na czym polega operacyjne leczenie otyłości? Najmniej inwazyjna metoda to założenie regulowanej opaski na żołądek. Dzieli ona żołądek na dwie części połączone wąskim przesmykiem. W górnej mieści się niewiele pokarmu, więc pacjent odczuwa sytość bardzo szybko i dłużej pozostaje najedzony.

Opaska ułatwia zmianę nawyków żywieniowych. Stosowana jest zazwyczaj u osób młodych, których BMI nie przekracza 45. Wyjątkiem są ci, których otyłość to efekt miłości do słodyczy - dla nich przeznaczona jest metoda gastric by-pass. Do tego typu operacji kwalifikowani są także wielbiciele fast foodów i osoby chore na cukrzycę typu II.

Jedną z najbardziej radykalnych operacji jest mankietowa resekcja żołądka, polegająca na trwałym zmniejszeniu jego objętości. Stosowane są też metody polegające na wyłączeniu z procesów trawiennych określonych fragmentów przewodu pokarmowego. Ostateczna decyzja o sposobie wykonania operacji zależy zawsze od lekarza i podejmowana jest po konsultacjach z dietetykiem i psychologiem.

4 / 5

Ważna specjalna dieta

Obraz
© Jupiterimages

Po zabiegu konieczna jest regularna kontrola. Pacjent powinien odwiedzać lekarza nie rzadziej niż raz na 3-4 miesiące, w kolejnych latach - raz na pół roku. Ważny element kuracji to współpraca z dietetykiem.

Celem jest nie tylko bezpieczna utrata wagi. Po zabiegach zmniejszania objętości żołądka konieczne jest zastosowanie specjalnej diety, a także dbałość o dostarczenie organizmowi wszystkich witamin i minerałów.

5 / 5

Pamiętaj o antykoncepcji

Obraz
© Jupiterimages

Dla kobiet w czasie rekonwalescencji niezwykle ważna jest... skuteczna antykoncepcja. - Pacjentka powinna zaplanować ciążę około 2 lata po operacji - wyjaśnia dr Paśnik. Jeśli nadmiar kilogramów nie przeszkadza w zajściu w ciążę, zabieg można przełożyć na okres po porodzie i karmieniu piersią.

Po operacji nie wolno zaniedbać też regularnych badań kontrolnych. Nawet, gdy waga spada, problemy zdrowotne związane z otyłością jeszcze przez długi czas będą dawały o sobie znać.

Tekst: mos/(kg)
Konsultacja: dr hab. n. med. Krzysztof PAŚNIK, prof. nadzw. WIM

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)