Trwa ładowanie...

Została porwana w wieku 14 lat. Oprawca gwałcił ją pięć razy dziennie

Elizabeth Shoaf pewnego wrześniowego popołudnia w 2006 roku wracała ze szkoły do domu. Nie dotarła jednak na miejsce, a jej rodzice zgłosili sprawę na policję, która niezbyt przejęła się sprawą. Nastolatka przeszła przez prawdziwe piekło.

14-latka została zamknięta w bunkrze - zdjęcie poglądowe 14-latka została zamknięta w bunkrze - zdjęcie poglądowe Źródło: Adobe Stock, fot: Adobe
d1wa6u0
d1wa6u0

14-letnia Elisabeth wracała ze szkoły autobusem. Kiedy wysiadła na swoim przystanku, została zatrzymana przez mężczyznę w mundurze, który wzbudzał tym samym jej zaufanie. Młoda dziewczyna z początku nie podejrzewała, że właśnie oddała się w ręce swojego oprawcy.

Znalazła się w niebezpieczeństwie. Sprawca groził, że będzie ją więzić latami

Mężczyzna uprowadził nastolatkę, zakuł ją w kajdanki, a na szyi umieścił obrożę, do której przymocował ładunki wybuchowe. Groził 14-latce, że jeśli tylko spróbuje uciec, zdetonuje własnoręcznie skonstruowaną bombę. Zaprowadził dziewczynę do lasu. Elisabeth zdawała sobie sprawę, że nie ma szans na ucieczkę. Dlatego też w międzyczasie zgubiła but, wierząc, że to naprowadzi policję na właściwy trop.

W międzyczasie rodzice Shoaf zdążyli się zorientować, że coś jest nie tak i zadzwonili na policję. Funkcjonariusze nie wzięli jednak sprawy na poważnie, myśląc, że jest to po prostu wybryk nastolatki, która wróci zaraz do domu. Z tego względu nie wydali tzw. Amber Alert, czyli specjalnego systemu alarmowego, pozwalającego na udostępnianie zdjęcia zaginionego dziecka w mediach.

Przez 10 dni była więziona pod ziemią

Elisabeth została zamknięta w bunkrze, który mieścił się aż 15 metrów pod powierzchnią ziemi. W środku znajdowało się jedynie łóżko, materiały wybuchowe oraz broń. 14-latka była codziennie po kilka razy gwałcona i zastraszana, że jeśli tylko spróbuje uciec, zginie.

Dziewczyna zdała sobie sprawę, że jej jedyną szansą na ratunek jest próba zdobycia zaufania mężczyzny. Nawiązywała z nim rozmowy i zapewniała, że pomimo okoliczności, cieszy się, że spotkała go na swojej drodze. Oprawca zaufał jej na tyle, że pozwolił raz na wyjście z bunkra, aby 14-latka mogła zaczerpnąć świeżego powietrza. Elisabeth skorzystała z szansy i rozwiesiła na okolicznych drzewach pojedyncze włosy.

d1wa6u0

Przełomowy moment i wybawienie

W pewnym momencie dziewczyna zdobyła na tyle dużo zaufania mężczyzny, że ten udostępnił jej swój telefon do grania. Gdy tylko oprawca na chwilę odwrócił wzrok, 14-latka wysłała SMS-a do rodziców: "Jestem uwięziona pod ziemią. Słyszę przejeżdżające samochody".

Dopiero wtedy rozpoczęły się poszukiwania. Policji udało się wówczas namierzyć obszar, na którym znajdował się telefon przestępcy. W międzyczasie do służb zwróciła się partnerka mężczyzny, która wskazała, w którym miejscu wybudowany został pierwszy bunkier.

W mediach od razu zrobiło się głośno o sprawie, przez co Vinson Filyaw wiedział, że nastolatka go zdradziła. Mężczyzna wpadł w szał. Strach jednak wziął górę. O radę, co powinien zrobić, zapytał... Elisabeth. 14-latka powiedziała, aby uciekał i tak też postąpił.

d1wa6u0

Nastolatka krzyczała z całych sił i na szczęście została usłyszana. Gdy tylko ją uratowano, rozpoczął się pościg za oprawcą. W jego trakcie okazało się, że mężczyzna wybudował cały system podziemnych tuneli, które prowadziły z bunkrów do jego domu.

"Mam silne przekonanie, że utraciłeś swoje prawo do bycia członkiem tego społeczeństwa"

Vinson Filyaw został pojmany przez policję. Spacerował z bronią w ręku, kilkanaście kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Przyznał się do porwania 14-latki oraz dziesięciu innych napaści na tle seksualnym. Sąd skazał go na 421 lat pozbawienia wolności. Słowa, które wypowiedział wówczas sędzia, na zawsze zapisały się na kartach historii.

- Mam silne przekonanie, że utraciłeś swoje prawo do bycia członkiem tego społeczeństwa. Nie potrafię wymyślić żadnych zbrodni, w których morderstwo byłoby bardziej odrażające niż to, co zrobiłeś - podkreślił sędzia G. Thomas Cooper.

Traumatyczne przeżycia Elisabeth stały się inspiracją do filmu "Dziewczyna w bunkrze", który ukazał się w 2018 roku.

d1wa6u0

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Ubrani na każdą okazję

d1wa6u0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wa6u0