GwiazdyZrobiła karierę w show biznesie. Kto by pomyślał, że jest chora

Zrobiła karierę w show biznesie. Kto by pomyślał, że jest chora

Powoduje uciążliwy, długotrwały ból, uczucie głębokiego wyczerpania, na które nie pomaga zwyczajny sen. Nie ma na nią lekarstwa, co więcej, lekarze często o nią nie wiedzą. Poznajcie fibromialgię, choć możliwe, że znacie ją już z doświadczenia.

Zrobiła karierę w show biznesie. Kto by pomyślał, że jest chora
Źródło zdjęć: © Getty Images
Przemysław Bociąga

Fibromialgia to mało znana choroba, na którą cierpi bardzo znana gwiazda. Lady Gaga coraz częściej mówi o swojej neurologicznej przypadłości. A powoduje ona tak wiele objawów, że aż dziw, że gwieździe udało się zrobić karierę, walcząc z symptomami choroby.

Fibromialgia to bowiem choroba, przy której w charakterystycznych punktach ciała, tzw. punktach spustowych, występuje chroniczny ból układu mięśni szkieletowych. Dodatkowymi objawami jest ciągłe zmęczenie, które powoduje senność, ale sen nie daje uczucia wypoczynku. Ciało wywołuje też wrażenie sztywności.

Aby stwierdzić u pacjenta fibromialgię, lekarz musi zaobserwować uogólniony ból w jednej z połów ciała (dolnej lub górnej, prawej albo lewej), oraz ból przy mocnym ucisku ponad dziesięciu spośród osiemnastu dokładnie określonych miejsc na ciele (to właśnie te miejsca spustowe). By można było mówić o takiej diagnozie, ból musi utrzymywać się przez co najmniej trzy miesiące. Na chorobę tę zapadają częściej kobiety, a jej objawy nasilają się z wiekiem. Szacuje się, że chorych może być około 4 proc. populacji, czyli co dwudziesta piąta osoba. Tylko u co czwartej osoby objawy się cofają na skutek leczenia.

– Fibromialgia jest źle rozpoznawana przez większość ludzi, także przez lekarzy, a do tego nie ma konkretnego badania, które pozwoliłoby z całą pewnością określić, czy pacjent jest na nią chory – tłumaczy portalowi WomensHealth Charles Kim, profesor w NYU School of Medicine. – Jedyny sposób, to badać w kierunku innych chorób i eliminować je z rozpoznania.

Niestety, na chorobę nie ma też dobrego lekarstwa. Ogólną poprawę stanu zdrowia uzyskuje się poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, jakości żywienia i pomoc psychologiczną. Mogą one z czasem przekładać się na to, że pacjenci, którzy cierpią na chroniczne zmęczenie i doświadczają bólu, czują się z czasem trochę bardziej wypoczęci i poprawia się ich ogólne samopoczucie. W filmie dokumentalnym "Gaga: Five Foot Two" poświęconym życiu gwiazdy pierwsza scena odbywa się na łóżku masażysty, który pomaga gwieździe się rozciągnąć. Być może dużą zasługą Gagi będzie nie tyle promowanie masażu jako dodatkowego sposobu terapii, ale popularyzacja wiedzy o istnieniu tej choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)