Źródła psychologicznej mocy kobiety
Odwieczną rolą kobiety, było dawanie otuchy, wspieranie i sklejanie tego, co „się potłukło”. W dzisiejszych czasach, mimo wielkich zmian jakie nastały w oczekiwaniach do roli kobiet w codziennym życiu, nadal ciężar ten w dużej mierze spoczywa na tej płci.
Odwieczną rolą kobiety, było dawanie otuchy, wspieranie i sklejanie tego, co „się potłukło”. W dzisiejszych czasach, mimo wielkich zmian jakie nastały w oczekiwaniach do roli kobiet w codziennym życiu, nadal ciężar ten w dużej mierze spoczywa na tej płci. Jak i dlaczego udaje nam się sprostać tym wyzwaniom? Dlaczego jedne z nas potrafią w każdej sytuacji znaleźć pozytywy, nawet bardzo trudnego doświadczenia, a inne to samo wydarzenie oceniają jako stratę? Co sprawia, że mamy energię do podniesienia się po klęsce?
Jeżeli wierzymy w swoje siły i umiejętności, zdecydowanie lepiej radzimy sobie z nawet bardzo trudnymi wyzwaniami. Porażkę traktujemy jako nauczkę, z której wyciągamy konstruktywne wnioski, a nie karę i krzywdę jaka z „nieznanych” przyczyn na nas spadła. Świat widzimy jako miejsce możliwości nieskończonej ilości prób i okazji do nowych doświadczeń. Staramy się sprawiedliwie oceniać nasze doświadczenia, czyli do nieszczęść podchodzimy, jak do wydarzeń przejściowych, a nie stanu ciągłego.
Co zrobić, aby tak właśnie żyć?
Otóż, przede wszystkim dążyć do swoich celów. Kobieta szczęśliwa, to kobieta spełniona! Siła psychologiczna kobiety ma źródło w determinacji na cel. Jest to motywacja do działania. Jeżeli świadomie i dobrowolnie wyznaczymy sobie cel, to mamy chęć do niego zmierzać, mimo trudności, na jakie z pewnością prędzej czy później trafimy. Każdy krok w obranym kierunku wzmacnia nasze poczucie pewności siebie. Należy, co jakiś czas pytać siebie: „Czy nie żyję poniżej swoich możliwości?” Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to trzeba uczynić wszystko, aby natychmiast podnieść sobie „poprzeczkę”.
Co zabiera nam siłę?
Wiara, że świat musi być dla mnie zawsze dobry, przychylny i łaskawy -życie z takim przekonaniem, z góry skazuje nas na doznanie zawodu. Przeświadczenie, że jeżeli pojawia się przede mną jakaś trudność, to jest to wielka niesprawiedliwość.
Nie pomaga nam także tendencja do wyolbrzymiania doświadczeń mniej pożądanych i nieprzyjemnych. Jeżeli skupimy się na negatywnych aspektach naszego życia, to pozytywów nawet nie zauważymy.
Na czym zatem polega ta szczególna siła wyróżniająca kobiety?
Kobiecość przejawia się przede wszystkim w otwartości emocjonalnej, która pozwala na świadome i odważne prezentowanie swoich atutów. Silna kobieta jest swobodna i wyzbyta zahamowań. Zna swoje potrzeby i otwarcie je wyraża. Stara się nie oceniać innych ludzi, skupia się na zrozumieniu siebie. Jej wiara we własne siły i możliwości powoduje, że jest istotą niezależną.
Psycholog Magdalena Boniuk