Sanatorium za darmo. Wiadomo, komu ZUS sfinansuje turnus
Choć sezon w sanatoriach trwa cały rok, zwykle najwięcej osób ma nadzieję na to, że skorzysta z nich w miesiącach wiosennych lub letnich. Możliwość bezpłatnego turnusu oferuje także ZUS. Kto może skorzystać z ich oferty?
25.03.2024 | aktual.: 25.03.2024 15:10
Z ośrodków uzdrowiskowych korzystają nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także młodzi ludzie. Zwykle wyjazd do sanatorium odbywa się po przebytym urazie lub chorobie. Darmowy pobyt w takim miejscu oferuje ZUS, który pokrywa osobom skierowanym do placówki nie tylko zabiegi i noclegi, ale też wyżywienie i koszty dojazdu. Warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z tej opcji.
Sanatorium na koszt ZUS. Kto może skorzystać?
Z rehabilitacji w sanatorium można skorzystać, aby podreperować swoje zdrowie, szczególnie jeśli choroba miała wpływ na możliwość wykonywania pracy zawodowej. Pobyt w sanatorium trwa zwykle 24 dni, może być jednak skrócony lub wydłużony. Po zakończeniu turnusu placówka wydaje kartę informacyjną zawierającą opinie o stanie zdrowia pacjenta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na finansowany pobyt w sanatorium mogą liczyć osoby, które pracując zawodowo, są ubezpieczone w ZUS, osoby pobierające świadczenie chorobowe lub rehabilitacyjne, a także osoby pobierające rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy.
Ośrodki uzdrowiskowe ZUS znajdują się m.in. w Nałęczowie, Krynicy Morskiej i Ciechocinku.
Zobacz także: W sanatorium praktykują codziennie. Zaczynają po 17:00
Ważne dokumenty
Możliwość otrzymują chorzy, u których podczas kontroli zwolnienia, lekarz będący orzecznikiem ZUS stwierdzi taką potrzebę i wystawi odpowiednie skierowanie. Można się też ubiegać o turnus w ośrodku w czasie starania się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę. Wtedy także na podstawie badania lub analizy dokumentacji, zostaje podjęta decyzja o przydzieleniu takiej możliwości.
Aby ubiegać się o miejsce w sanatorium ZUS, należy złożyć wypełniony przez lekarza prowadzącego konkretnego pacjenta wniosek PR-4, dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do tego należy dołączyć rozpoznanie choroby, pełną dokumentację medyczną oraz opinię, czy rehabilitacja może pozytywnie wpłynąć na powrót wnioskującego do pracy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl