Życie bez korony, czyli jak radzą sobie byłe miss
Nagrody, autografy, sesje zdjęciowe i zagraniczne podróże â tytuł Miss Polonia daje wielką popularność, która trwa zwykleďż˝Ś kilka miesięcy. Powrót âkrólowej pięknościâ do codziennego życia nie zawsze jest łatwy. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie byłe âmisskiâ po zdjęciu korony.
Nagrody, autografy, sesje zdjęciowe i zagraniczne podróże – tytuł Miss Polonia daje wielką popularność, która trwa zwykle… kilka miesięcy. Powrót „królowej piękności” do codziennego życia nie zawsze jest łatwy. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie byłe „misski” po zdjęciu korony.
Wybory najpiękniejszej Polki mają bardzo długą tradycję. Pierwszy konkurs odbył się już w 1929 roku. Triumfowała wówczas Władysława Kostakówna, skromna urzędniczka Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Warszawie. Pokonała pochodzące z „wyższych sfer” faworytki – marszałkównę Hannę Daszyńską i hrabiankę Alinę Ryszczewską. „Miss posiada ogromną dozę wdzięku. Ma jasną polską twarz i zgrabną dziewczęcą postać” – uzasadniali jurorzy (w tym gronie zasiadał Tadeusz Boy-Żeleński).
Kostakówna wyjechała w nagrodę do Paryża, na wybory Miss Europe. Nie wygrała ich tylko z jednego powodu – zlekceważyła propozycję kontraktu z tamtejszymi wytwórniami filmowymi, chciała bowiem szybko wrócić do Warszawy.
W jej życiu niewiele się zmieniło. Dyrektor MKO polecił tylko przenieść biurko ślicznej urzędniczki z piętra na parter, by wielbiciele urody Kostakównej nie musieli wspinać się po schodach.
Tekst: Rafał Natorski/(rn/sr)
Lidia Wasiak
Konkurs piękności przerywały dziejowe zawieruchy, wyborów nie organizowano w czasie II wojny światowej, a także przez wiele lat PRL-u. Na stałe powrócił w roku 1983 i od tego czasu nieprzerwanie daje możliwość zachwycania się pięknem polskich kobiet.
W 1983 r. zwyciężyła Lidia Wasiak. Po konkursie pracowała jako modelka, podpisała kilka kontraktów z firmami kosmetycznymi i w ten sposób zarobiła na kawalerkę w Szczecinie. Założyła rodzinę. – Z perspektywy czasu muszę stwierdzić, że właściwie wygrana nie miała większego wpływu na moje życie, a jeśli, to na bardzo krótko – mówi w wywiadzie dla „Głosu Koszalińskiego”.
Wyprawa Robinson
W 2004 roku zdecydowała się na udział w telewizyjnym reality show „Wyprawa Robinson”. W malezyjskiej dżungli wytrzymała 55 dni. – Największym moim sukcesem w życiu jest to, co usłyszałam od najbliższych mi osób, że nie zmieniłam się i pozostałam sobą – dodaje z satysfakcją. Obecnie zajmuje się wizażem i stylizacją w studiu fotograficznym w Szczecinie.
Tajemnicza śmierć
Tragiczny los spotkał zwyciężczynię konkursu piękności w 1984 r. Magdalena Jaworska była urodziwa i przebojowa. Pod koniec lat 80. pracowała jako prezenterka „Teleexpresu”, później założyła własną firmę. Napisała również książkę „Być albo nie być miss”, w której ujawniła kontrowersyjne kulisy wyborów najpiękniejszej Polki.
W 1994 r. media poinformowały o śmierci Jaworskiej. Sprawa do dzisiaj owiana jest tajemnicą. Kobietę znaleziono nieprzytomną w wannie, obok leżała podłączona do prądu suszarka.
Życiowy sukces odniosła natomiast Renata Fatla, Miss Polonia 1986. Dwa lata po konkursie piękności wyjechała do Włoch, gdzie wystartowała w konkursie New Model Today. Trafiła do renomowanych agencji i została jedną z najbardziej popularnych modelek. Prezentowała m.in. kolekcje Armaniego. Obecnie mieszka w Mediolanie.
Królowa świata
W lipcu 1989 roku tytuł najpiękniejszej Polki zdobyła Aneta Kręglicka. Kilka miesięcy później śliczna blondynka świętowała triumf, jakiego dotychczas nie udało się powtórzyć żadnej innej kobiecie znad Wisły – w Hongkongu na jej głowę nałożono koronę Miss World. Przez rok jeździła po świecie, wypełniając obowiązki wynikające z tego tytułu. Później pracowała w prestiżowej agencji modelek w Stanach Zjednoczonych.
Bizneswoman
Po powrocie do Polski zajęła się biznesem i na długi czas zniknęła z życia publicznego. Wielki powrót na łamy kolorowych gazet nastąpił w 2006 r., kiedy Aneta Kręglicka zdecydowała się wystąpić w „Tańcu z gwiazdami”. Wraz z Robertem Rowińskim zajęła siódme miejsce. Pojawiła się także w kampanii reklamowej znanej firmy jubilerskiej. Od 1998 r. jest żoną reżysera Macieja Żaka, z którym ma syna Aleksandra. – Nie lubiłam być miss. Od kilkunastu lat jestem na etacie Miss Specjalistka i co roku marzę, aby któraś z Polek zwolniła mnie z tej funkcji – wyznaje w jednym wywiadów Kręglicka.
Misska w kuchni
Swoje „pięć minut” dobrze wykorzystała Ewa Wachowicz, Miss Polonia 1992. Kilka miesięcy po konkursie została prezenterką powstającej wówczas telewizji Polsat. Jednak największe zaskoczenie wzbudziła w 1993 roku, kiedy przyjęła posadę… rzecznika prasowego w rządzie Waldemara Pawlaka. Tłumaczyła wówczas: „premierowi się nie odmawia”. W świecie polityki radziła sobie całkiem dobrze.
Później wróciła do telewizji, otworzyła też własną firmę producencką. Dużą popularnością cieszył się program „Ewa Wachowicz gotuje”. Była miss wystartowała w „Tańcu z gwiazdami”. Wydała również książki o gotowaniu. Ostatnio tabloidy rozpisują się o jej rzekomym romansie z właścicielem Polsatu i jednym z najbogatszych Polaków – Zygmuntem Solorzem-Żakiem.
Na wybiegu z Carlą Bruni
W życiu prywatnym nie poszczęściło się „królowej piękności” z 1993 r. – Agnieszce Pachałko. Jej mąż, biznesmen mający polskie i niemieckie obywatelstwo, został w 2011 r. oskarżony o handel narkotykami oraz porwanie dwóch Holendrów. Była „misska” wystąpiła o rozwód i wycofała się z życia publicznego.
Wcześniej radziła sobie całkiem nieźle. Przez kilka lat pracowała jako modelka w Paryżu, prezentując kreacje najlepszych projektantów u boku Claudi Schiffer, Lindy Evangelisty czy Carli Bruni. W 1999 r. pojawiła się także na okładce magazynu CKM.
Modelka
Modelką została również Joanna Drozdowska (Miss Polonia 2001). Zagrała epizody w kilku filmach i reklamach. Można ją było zobaczyć m.in. w serialu „Daleko od noszy”, programach „Kawaler do wzięcia”, „Grasz czy nie grasz”. Wzięła udział w sesji zdjęciowej dla „Playboya”. Obecnie mieszka w Warszawie i prowadzi własną firmę kosmetyczną. Założyła stowarzyszenie „M jak Miss”, zrzeszające laureatki polskich konkursów piękności, które ma na celu niesienie pomocy potrzebującym.
Działania charytatywne
Kwestie społecznie nie są również obce Katarzynie Borowicz, która koronę otrzymała w 2004 r. W 2011 r. wzięła udział w kampanii społecznej „Życie to nie Facebook” przygotowanej na zlecenie PCK. Odważna akcja miała na celu przestrzeganie młodych ludzi przed nawiązywaniem krótkich, przelotnych znajomości, które mogą się zakończyć zakażeniem wirusem HIV. Projekt nagrodzono Grand Prix Media Trendy 2012. Katarzyna Borowicz mieszka w Mediolanie.
W objęciach playboya
O Marzenie Cieślik (Miss Polonia 2006) zrobiło się głośno wiosną 2007 r., gdy urodziwa Polka pojawiła się na wyścigu Formuły 1 w Australii. Wpadła wówczas w oko Flavio Briatore, miliardera i playboya, znanego z licznych związków z pięknymi kobietami. Szybko pojawiły się plotki o romansie. – Po prostu spodobałam mu się. Flavio jest przemiłym i kulturalnym mężczyzną i jestem ogromnie szczęśliwa, że go spotkałam. Z dziewczyny z małego miasteczka stałam się gwiazdą Melbourne – chwaliła się w wywiadach. Na krótko Marzena Cieślak stała się gwiazdą, dostała nawet propozycję zostania matką chrzestną samolotu Boeing 757. Wystąpiła też w gorącej sesji dla „Playboya”.
Kobieta z karabinem
O zwyciężczyniach ostatnich edycji konkursu niewiele słychać. Na przykład Rozalia Mancewicz (Miss Polonia 2010) pomaga rodzicom prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, a po zakończeniu studiów zamierza wyjechać do Australii, gdzie się urodziła. Angelika Jakubowska (królowa piękności w 2008 r) jest fotomodelką. Mogliśmy ją podziwiać w kalendarzu, który promował wyroby… Fabryki Broni w Radomiu.
Na zdjęciu: Rozalia Mancewicz
Tekst: Rafał Natorski