Blisko ludziŻycie bez seksu. Jak żyje para w białym związku?

Życie bez seksu. Jak żyje para w białym związku?

Maja Miloch
18.04.2017 12:06, aktualizacja: 05.06.2018 15:59

Coraz więcej par decyduje się na zachowanie czystości przed ślubem. Dlaczego? Para, która żyje w białym związku - Agnieszka Jaśkowska i Łukasz Konopek - opowiada o swojej decyzji. Seksuolog Maria Rotkiel wyjaśnia, jakie zalety mogą płynąć z takiego stylu życia.

Jakie motywacje leżą u podstaw białych związków? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każda para ma swoją historię. Rezygnacja ze współżycia bywa przejawem aseksualizmu jednego z partnerów, strachu przed posiadaniem dziecka lub problemów zdrowotnych. Jednak w większości przypadków ma uzasadnienie religijne.

- Ja zawsze miałam to w głowie - wyjaśnia Agnieszka. - Nie zawsze tego dotrzymywałam, bo się bałam. Bałam się być sama, bałam się odrzucenia. Wiedziałam, że wiąże się to z wyzwaniem, z braniem totalnej odpowiedzialności za swoją decyzję. Jest to bardzo duży i wymagający krok, dlatego odkładałam tę decyzję.

Kiedy zakomunikowała Łukaszowi, że chce "przejść" na "czysty" związek, rozstali się. Ale tylko na dwa dni.

- Przemyślałem sprawę. Doszedłem do wniosku, że nie warto zostawiać kobiety tylko i wyłącznie dla potrzeb fizycznych, seksulanych - mówi Łukasza. - Agnieszka jest niesamowicie mądrą, inteligentną kobietą i zawsze mieliśmy podstawy, mieliśmy o czym rozmawiać. Seks oczywiście też był dla mnie ważny, ale postanowiłem, że spróbujemy.