Spytali seniorów o seks. Aż 63 proc. ma jednoznaczne zdanie

- W moim gabinecie, o ironio, częściej są to mężczyźni niż kobiety - mówi seksuolożka Katarzyna Grabia, pytana o pacjentów powyżej 50. roku życia. Ujawnia, że aplikacje randkowe są dla osób w tym wieku rewolucją seksualną.

Jak wygląda życie seksualne seniorów? / zdjęcie poglądowe
Jak wygląda życie seksualne seniorów? / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Według badań przeprowadzonych przez seksuologów, m.in. Zbigniewa Izdebskiego i Zbigniewa Lwa-Starowicza, stereotypowy obraz życia seksualnego osób 50+ jest inny, niż się wydaje. Z danych przytoczonych przez dr Magdę Ostrowską z Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW dla fakt.pl wynika, że gotowość do kontynuowania aktywności seksualnej jest u nich indywidualną cechą, tak jak stopień nasilenia popędu seksualnego.

Życie seksualne seniorów

Dr Magda Ostrowska wyróżniła w przeprowadzonych badaniach cztery modele zachowań seksualnych wśród seniorów. Wynika z nich, że:

  • 32 proc. badanych kontynuuje aktywność seksualną w niezmienionej formie,
  • 28 proc. ogranicza aktywność seksualną, zachowując dotychczasowe schematy, 25 proc. zmienia formy zachowań seksualnych, adaptując się do nowych możliwości,
  • 15 proc. całkowicie wycofuje się z życia seksualnego.

Osoby, które są aktywne seksualnie, rzadziej doświadczają jednak epizodów związanych z pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego. Mają wyższą samoocenę i są odporniejsze na stres.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bosak ws. związków partnerskich. " Zwyczajnie tego nie potrzebujemy"

Z badań dr Ostrowskiej dowiadujemy się, że aż 63 proc. osób po 50. roku życia uważa, że ich życie seksualne jest bardziej satysfakcjonujące niż wcześniej. 45 proc. mężczyzn po 60-tce doświadcza jednak okresowych problemów z erekcją. Tylko 20 proc. z nich decyduje się na konsultację ze specjalistą.

Poważnym problemem wśród seniorów są też zakażenia wirusem HIV.

- Wskaźnik zakażeń wirusem HIV gwałtownie wyskoczył wśród osób starszych w ostatnich latach. Jak nie ma ryzyka ciąży, to wydaje się, że nie trzeba używać zabezpieczenia. A przecież prezerwatywy chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To niestety pokłosie słabej edukacji seksualnej, której seniorzy w zasadzie nie doświadczyli, ani w czasach młodości, ani wychowani przez wstyd, później - powiedziała w rozmowie z Faktem Katarzyna Grabia.

Aplikacje randkowe są dla seniorów "rewolucją seksualną"

Jak zauważyła Katarzyna Grabia, część pacjentów powyżej 50. roku życia dopiero teraz odkrywa swoje życie intymne.

- Niektórzy nawet mówią o tym, że oni w tym wieku dojrzałym dopiero odkrywają prawdziwe życie seksualne, że teraz dopiero pozwalają sobie czerpać te wszystkie przyjemności - przytoczyła.

Sposoby poszukiwania partnera różnią się w zależności od wieku i umiejętności cyfrowych.

- W przypadku osób dopiero wchodzących w wiek 50, to powiedziałabym, że aplikacje randkowe to rewolucja seksualna - wyjawiła.

Osoby starsze mają jednak inne metody.

- Osoby 60+ z kolei poszukują partnera czy osoby do seksu raczej przez senioralne wydarzenia, uniwersytety trzeciego wieku i wspólne wyjazdy - wyjaśniła seksuolożka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)