Żyj w zgodzie z zegarem biologicznym
Naukowcy dowodzą, że ludzie, którzy żyją w zgodzie z własnym
zegarem biologicznym, są silniejsi, rzadziej chorują i lepiej wyglądają.
Krótko mówiąc – są szczęśliwsi.
Naukowcy dowodzą, że ludzie, którzy żyją w zgodzie z własnym zegarem biologicznym, są silniejsi, rzadziej chorują i lepiej wyglądają. Krótko mówiąc – są szczęśliwsi.
1.00 Do najniższego poziomu spada wydajność ludzkiego organizmu.
2.00 Na najwyższych obrotach pracuje wątroba. O tej porze jesteśmy bardzo wrażliwi na zimno.
3.00 Swoje minimum osiąga zużycie energii.
4.00 Pora krytyczna dla zakatarzonych. Między 4.00 a 8.00 błony
śluzowe napełnione są od 4 do 20 razy większą ilością cząstek plazmy. 5.00 Organizm się nagrzewa. Produkcja testosteronu osiąga punkt kulminacyjny . Z fizycznego punktu widzenia najlepsza pora na czułości.
6.00 Dla porannych ptaszków najowocniejsza pora do pracy. Szczególnie szkodliwe są o tej prze nikotyna i alkohol.
7.00 Wzmożone wydzielanie aminokwasów i cukru do krwiobiegu. Poziom hormonów jest sześciokrotnie wyższy od średniej dnia.
8.00 Nie rezygnuj ze śniadania – teraz węglowodany przerabiane są w energię, a nie w tłuszcz. Zrezygnuj z alkoholu, gdyż rano alkohol przechodzi do krwi dwa razy prędzej.
9.00 Ryzyko ataku serca jest trzy razy wyższe niż o godz. 23.00. Można je zmniejszyć, uprawiając wieczorem jogging.
10.00 Temperatura ciała zdrowego człowieka osiąga swoje maksimum. O tej porze szczególnie szybko i precyzyjnie potrafimy liczyć.
11.00 Serce jest w optymalnej formie. O tej porze organizm najlepiej potrafi uporać się ze wszelkim obciążeniem, również ze stresem.
12.00 Pora na lunch. Nie należy ignorować wzmożonego wydzielania kwasów żołądkowych.
13.00 O 20% spada produktywność. Wątroba zatrzymuje glikogen, stanowiący paliwo napędowe dla mięśni. Dobra pora na odpoczynek, lub drzemkę.
14.00 Wciąż jeszcze pora na odpoczynek. Popołudniowa drzemka przynosi więcej odpoczynku niż sen w nocy.
15.00 Pamięć długotrwała osiąga najlepszą formę. Wrażliwość na ból zębów i skóry jest maksymalnie zmniejszona. Praca fizyczna pali się nam w rękach.
16.00 Idealna pora na monotonna pracę. Również na szczepienia – w organizmie znajduje się największa ilość przeciwciał.
17.00 Ożywienie krążenia i ciśnienia krwi. Nadnercza uwrażliwiają zmysły: doskonale słyszymy, czujemy zapachy i odbieramy smaki. Najlepsza pora na bicie rekordów w sporcie.
18.00 Oddychamy szczególnie intensywnie, doprowadzając organizm do optymalnego dotlenienia. Dobra pora na uporządkowanie myśli.
19.00 Obniżenie ciśnienia krwi, zwolniony puls, spada wydolność mózgu. Tabletka aspiryny szkodzi żołądkowi o połowę mniej niż rano.
20.00 Mamy najwyższą wagę ciała, za to najkrótszy czas reakcji, tylko 95 milisekundy. Kto musi zażyć antybiotyk niech zrobi to dokładnie o 23.32- działa najefektywniej.
21.00 O tej porze spożyty posiłek pozostanie w żołądku w większej części nie strawiony.
22.00 W czasie snu, właśnie o tej porze najszybciej rosną dzieci.
23.00 Zwolnienie przemiany materii, osłabienie koncentracji umysłowej. Poziom testosteronu jest właśnie najniższy.
24.00 Produkcja hormonów stresowych zostaje zminimalizowana. Naukowcy udowodnili, że kto jeszcze nie śpi, tego najłatwiej przestraszyć...np. duchami...