Fitness10 najgorszych i najlepszych "zimowych diet"

10 najgorszych i najlepszych "zimowych diet"

10 najgorszych i najlepszych "zimowych diet"

Chyba mało kto lubi odchudzać się zimą. W przytulnym mieszkaniu tak dobrze smakuje jedzenie. Ze względu jednak na noworoczne postanowienia, to w styczniu wiele kobiet decyduje się na zmianę sposobu odżywiania. Niełatwo jest przestrzegać wszystkich zasad. Czego unikać i czym się sugerować?

Chyba mało kto lubi odchudzać się zimą. W przytulnym mieszkaniu tak dobrze smakuje jedzenie. Jednak ze względu na noworoczne postanowienia, w styczniu wiele kobiet decyduje się na zmianę sposobu odżywiania. Niełatwo jest przestrzegać wszystkich zasad. Czego unikać i czym się sugerować?

Dieta niskowęglowodanowa

Węglowodany podnoszą poziom cukru we krwi, co wiąże się z przyrostem masy ciała. Obniżenie spożycia węglowodanów może pomóc zrzucić kilka kilogramów bez radykalnego ograniczania kalorii. To dobry początek zimowej diety. Warto jednak pamiętać, aby nie jeść tylko białka i tłuszczu. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak szparagi, cukinia, fasola, marchew, pomarańcze, grejpfruty, gruszki, jabłka i jagody.

Na podst. amerikanki.com (ms)/(mtr), WP Kobieta

1 / 9

Dieta zupowa

Obraz
© 123RF

Czy słyszałyście o diecie kapuścianej? Zupa może być bardzo zdrowym posiłkiem. Należy jednak unikać jej ciężkich, kremowych i tłustych wersji. Doskonałym wyborem będą zupy jarzynowe - są lekkostrawne i dobrze rozgrzewają w zimowe dni. Sprawdzają się też zupy z suszonych warzyw. Możesz dodać do nich sałatkę i pełnoziarniste pieczywo.

Zupy mają tę zaletę, że utrzymują odpowiednią ciepłotę ciała, nawadniają organizm, zaspokajają głód na długi czas, o ile oczywiście zawierają warzywa - bogate źródło błonnika.

2 / 9

Dieta bez węglowodanów

Obraz
© 123RF

Wyeliminowanie węglowodanów jest ekstremalną wersją diety niskowęglowodanowej. Wiele osób uważa, że przez redukcję wszystkich węglowodanów straci w krótkim czasie dużo kilogramów. Niestety, nie jest to zdrowa dieta. Można obniżyć poziom węglowodanów, ale trzeba pamiętać, że powinny one znaleźć się w każdym posiłku, głównie ze względu na dostarczanie energii organizmowi.

3 / 9

Dieta niskokaloryczna

Obraz
© 123RF

Jeśli będziesz spożywała mniej kalorii niż spalasz, to na pewno schudniesz. Prawda. Dieta niskokaloryczna jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej stosowanych. Opiera się na niej wiele programów ułatwiających odchudzanie. Nie ulega wątpliwości, że liczenie kalorii pozwoli pozbyć się dodatkowych kilogramów. Oczywiście tylko w takim przypadku, gdy nie występują żadne problemy zdrowotne, takie jak np. niedoczynność tarczycy.

4 / 9

Dieta ograniczająca kalorie do minimum

Obraz
© 123RF

A to kolejna skrajna wersja dobrej diety. Warto zwrócić uwagę na różnice. Niektóre osoby ograniczają się jedynie do tysiąca kalorii dziennie. I faktycznie na początku chudną. Ale potem ich metabolizm zwalnia i zatrzymuje się proces gubienia kilogramów, gdyż organizm przystosowuje się do radykalnej zmiany. Należy zachować ostrożność - kobiety nie powinny schodzić poniżej tysiąca dwustu kalorii dziennie. Zmiana ilości kalorii i urozmaicenie diety pomoże przyspieszyć przemianę materii.

5 / 9

Tzw. wygodna dieta

Obraz
© 123RF

Wygodny sposób odżywiania jest bardzo popularny w okresie zimowym. Sprawia, że czujesz się dobrze. Zimno skłania nas do sięgania po dodatkowe produkty i niezdrowe przekąski. Niestety, taki sposób odżywiania prowadzi do przybierania na wadze. Staraj się ciężkostrawne i szybkie posiłki ograniczać do minimum. Pamiętaj, że wygoda nie idzie w parze ze zdrowiem.

6 / 9

Dieta oparta na zdrowych zamiennikach

Obraz
© 123RF

Nie możesz sobie odmówić niektórych przyjemności? Przepadasz za pewnymi produktami, ale wiesz, że nie są dla ciebie dobre? Znajdź rozwiązanie i sięgnij po zdrowe zamienniki. Wybierz niskokaloryczne ciasteczka i gorzką czekoladę. Poszukaj zdrowych przekąsek, takich jak orzechy, żurawina, owoce. Małe zmiany mogą przynieść zadowalające efekty.

7 / 9

Dieta oparta na soku na czczo

Obraz
© 123RF

Sok na czczo nie sprawdza się w zimie i jest dobry tylko na krótką metę. W ten sposób zapomnisz o tłuszczach i białku na śniadanie, które są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Takie rozwiązanie możesz zastosować jedynie przez kilka dni. Lepszą metodą będzie wypijanie jednej szklanki soku ze świeżych owoców dziennie i włączenie do jadłospisu zdrowych tłuszczów i białka, które znajdziemy m.in. w awokado, oleju kokosowym i rybach.

8 / 9

Urozmaicanie diety słodkimi wypiekami

Obraz
© 123RF.COM

Słodkie, domowe wypieki są popularną żywnością w okresie zimowym, szczególnie w okolicach świąt i w karnawale. Większość ciast, tortów i ciasteczek jest prawdziwą bombą kaloryczną. Zawierają dużo cukru, który powoduje nie tylko przyrost masy ciała, ale również skoki poziomu cukru we krwi, co nierzadko objawia się poważnymi problemami. Staraj się unikać słodkości i zrezygnuj z podjadania między posiłkami. Niskokaloryczne ciasto możesz zostawić tylko na niedzielny obiad.

9 / 9

Dieta bazująca na sezonowych produktach

Obraz
© 123RF

W większość supermarketów można o każdej porze roku znaleźć prawie wszystkie odmiany owoców i warzyw. Jednak to sezonowe produkty smakują najlepiej i mają najwięcej wartości odżywczych. Warto sięgać po lokalne produkty sezonowe, które możemy znaleźć np. na rynku. Należy upewnić się, że pochodzą ze sprawdzonego źródła. Już tęsknimy za truskawkami. A może zostały wam jeszcze mrożone? Sezonowe warzywa i owoce są świetnym uzupełnieniem każdej diety.

Na podst. amerikanki.com/(mtr), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)