Codziennie narażamy swoje zdrowie, nawet o tym nie wiedząc. Czy jesteś gotowa na zmianę złych nawyków?
Ćwiczenia, zdrowa dieta, drogie kosmetyki – większość z nas wkłada wiele wysiłku w dbanie o siebie. Tymczasem codziennie narażamy swoje zdrowie, nawet o tym nie wiedząc. Czy jesteś gotowa na zmianę złych nawyków?
Na początek - wysokie obcasy. Coraz więcej kobiet nosi je każdego dnia i może to być zła wiadomość dla ich zdrowia. Wysokie obcasy mają wpływ na naszą postawę, tworzą obciążenie dla stawów i mogą być powodem szeregu dolegliwości, w tym haluksów, bólu kręgosłupa i urazów ścięgien. Nie wspominając o wypadkach typu: potknięcie się lub utknięcie obcasem w szczelinie!
Aby zminimalizować ryzyko, ogranicz wysokość obcasów do 4 cm i używaj wkładek do obuwia, które zmniejszają obciążenie stawów.
(mtr/kg)
Dźwiganie ciężkiej torebki
Wraz ze wzrostem liczby gadżetów i akcesoriów, które chcemy mieć zawsze przy sobie, rośnie waga torebki i kilogramów dźwiganych codziennie na naszych barkach. Tym sposobem narażamy się na długoterminowy uszczerbek na zdrowiu. Teraz możesz tego nie czuć, jednak prawdopodobnie niszczysz sobie dobrą postawę i narażasz na bóle pleców i karku.
Nie czekaj aż będzie za późno - przejrzyj zawartość swojej torebki i wyrzuć z niej wszystkie rzeczy, które nie są absolutnie potrzebne. Twoje plecy kiedyś ci za to podziękują.
Zasypianie z makijażem
Zapewne każda z nas po długiej imprezie uległa kiedyś pokusie położenia się spać w makijażu. Taki postępek jest prostą drogą do zatkanych porów, szarej cery i plamek powstałych na skutek długiego kontaktu z brudem i nadmiarem sebum, które produkuje nasza skóra każdego dnia.
Spanie z podkładem i maskarą może również spowodować infekcje oczu lub podrażnić je. Drogie panie - oczyszczanie skóry twarzy to podstawa!
Dotrzymywanie kroku w piciu mężczyznom
Od drinków na mieście, poprzez imprezy rodzinne i randki - kobiety mają wiele okazji, w związku z którymi mogą czuć się w obowiązku napić się i dotrzymać w tym kroku mężczyznom. Niestety zapominają o tym, że nie tylko ważą mniej niż ich partnerzy w piciu, ale też mają mniej wody w organizmie, przez co alkohol wolniej rozpuszcza się w ich ustroju i dłużej pozostają pijane.
Aby zminimalizować ryzyko ujemnego wpływu alkoholu na zdrowie, należy pilnować ilości wypitych jednostek oraz rozsmakować się w napojach bez procentów! Bezpieczna ilość czystego alkoholu do dziennego spożycia dla kobiety to 20 g (lampka wina, półlitrowe piwo lub kieliszek wódki).
Noszenie stanika w niewłaściwym wymiarze
Przypuszcza się, że ponad 70 procent kobiet nosi zły rozmiar stanika. Jednak noszenie źle dopasowanego stanika wpływa nie tylko na wygląd ubrań, ale jak pokazują badania, może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym bóle pleców, szyi i piersi, trudności w oddychaniu, złą postawę, podrażnienie skóry, zaburzenia krążenia, a nawet zespół jelita drażliwego!
Zamiast zgadywać rozmiar, poproś o pomoc ekspedientkę w sklepie z bielizną i dobrze się obmierz. Stanik to wsparcie, którego twoje piersi bardzo potrzebują.
Stresowanie się
Zamartwianie się, ukrywanie żalu i stres są szkodliwe, zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni cierpią z powodu zaburzeń związanych ze stresem, jak również mają wyższe wskaźniki zachorowań na depresję i nerwice.
Choć uważa się, że przyczyna może leżeć również w biologicznych uwarunkowaniach, to zamartwianie się o przyszłość i długotrwały stres tylko mnoży nasze problemy. Badania pokazują, że kobiety dwukrotnie częściej cierpią z powodu rozbicia związku i utraconej miłości.
Obsesja na punkcie swojego wyglądu
Choć obie płcie cierpią z powodu niepewności co do własnego wyglądu, wiele kobiet ma obsesję na temat ciała idealnego. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych 16 procent kobiet o normalnej wadze lub z niedowagą uważa się za otyłe.
Tymczasem badanie zlecone przez "Dove" pokazało, że 90 procent kobiet chciałoby zmienić przynajmniej jeden aspekt swojego wyglądu.
Oprócz złego samopoczucia i kompleksów, obsesyjne dążenie do doskonałości może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, spowodowanym przez skrajne diety, efekt jo-jo, zaburzenia odżywiania i uzależnienie od zabiegów chirurgii kosmetycznej.
Zajadanie smutków
Jedzenie sprawia niewątpliwą przyjemność obu płciom, jednak badania sugerują, że mężczyźni sięgają po jedzenie, żeby wzmocnić swoje pozytywne emocje, natomiast kobiety jedzą wtedy, kiedy są smutne. Kobiety mają również większą skłonność do rekompensaty swoich pragnień i tęsknot słodkimi, wysokokalorycznymi produktami.
Kiedy następnym razem poczujesz przypływ smutku, zamiast dodawać centymetry swojej talii, poruszaj się! Ćwiczenia fizyczne wywołują w ciele produkcję hormonu szczęścia, czyli endorfiny!
Zbyt krótki sen
Brak snu wpływa nie tylko na nasz wygląd (worki pod oczami!) - prowadzi także do wzrostu wypadków, ryzyka chorób serca, wyczerpania lub wybuchów gniewu.
Niestety badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan udowadniają, że kobiety silniej odczuwają brak snu, co więcej, częściej z niego rezygnują, poświęcając się dla innych członków rodziny. Sen wpływa także na poziom ciśnienia krwi, dlatego tak ważne jest, by przesypiać całą noc.
Stawianie siebie na ostatnim miejscu
Kobiety nie tylko są skłonne poświęcać swój sen w trosce o dobro innych domowników, ale w ogóle stawiają swoje potrzeby za długą listą obowiązków domowych i pilnych spraw do załatwienia.
Aby uniknąć przytłoczenia i utraty życiowej energii, musisz czasem powiedzieć "nie" i uznać, że twoje potrzeby są równie ważne! 30 minut dziennie tylko dla siebie, codzienny rytuał ulubionej czynności - jest wiele sposobów na naładowanie akumulatorów.
(mtr/kg)
Na podstawie serwisu Women.com