10 rzeczy, które zawdzięczamy Ralphowi Laurenowi
Ralph Lauren jest ucieleśnieniem amerykańskiego snu o drodze od zera do miliardera. Forbes szacuje jego majątek na blisko 6 miliardów dolarów, co sprawia, że jest 233. najbogatszym człowiekiem na świecie oraz 79. w Stanach Zjednoczonych. Kreator tradycyjnej, klasycznej i szytej na miarę męskiej i damskiej garderoby – kończy właśnie 77 lat. Słowa preppy, polo i western najpełniej wyrażają ducha jego kolekcji. Poznajcie 10 rzeczy, które zawdzięczamy Ralphowi Laurenowi.
Get the look
1. Wielki Gatsby
Ralph Lauren należy do grona tych projektantów, którzy swoją karierę zaczynali w latach 60. Idolem młodziutkiego Ralpha był Cary Grant – brytyjski aktor, ulubieniec Hitchcocka, który stał się jedną z największych hollywodzkich gwiazd filmowych. Ralph śledził jego karierę, zachwycał się kinowymi kreacjami i luksusem. Wówczas przez myśl mu nawet nie przeszło, że kilka lat później sam stworzy filmową rzeczywistość jako twórca garderoby Roberta Redforta w ekranizacji powieści Francisa Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby”.
Film spotkał się z ogromnym entuzjazmem, a bezbłędnie odtworzone przez Laurena kreacje z lat 20. zyskały rozgłos i podziw wśród krytyków. Zdolny i pracowity projektant udowodnił, że pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia. Po latach wspominał:
- Jestem żywym dowodem na to, że wszystko jest możliwe.
Czy nie widać w tych słowach podobieństwa do samego Jay'a Gatsby'ego? Kluczem do sukcesu Ralpha Laurena była ciężka praca i odpowiednia determinacja. Z chłopaka z Bronxu – najbiedniejszego przedmieścia Nowego Jorku – stał się jedną z najbardziej bogatych, szanowanych i znanych postaci w świecie mody.
2. KRAWAT
Swoją przygodę z modą zaczął od sprzedaży krawatów - najpierw u Abe Rivetza, a następnie w firmie Brooks Brothers, dla której kilka lat później stał się największym konkurentem. W 1967 roku w wieku 28 lat Lauren za pożyczone 50 tys. dolarów od przyjaciela Normana Hiltona założył swój pierwszy biznes „Polo Fashions, Inc.”. Zaprojektowane przez niego krawaty wywołały spore zainteresowanie i uzyskały pochlebne recenzje od ówczesnych krytyków mody, dzięki czemu w zawrotnym tempie trafiły do słynnego nowojorskiego domu towarowego Bloomingdale's. Były szersze i bardziej kolorowe od tych, które oferowali inni producenci. W późniejszych latach projektował również krawaty dla kobiet, które królują na jego wybiegach po dziś dzień.
3. KOSZULKA POLO
Rozwój sportu i przemysłu bawełnianego w latach 60. sprawił, że ubrania z kortów tenisowych, pól golfowych czy wybiegów jeździeckich stały się podstawowymi elementami garderoby na całym świecie. Ogromny wkład w ten dorobek zawdzięcza się Ralphowi Laurenowi, który zaprojektował męską pikową koszulkę z logo przedstawiającym gracza w polo na koniu. Co prawda za „ojca” koszulki polo uważa się Rene Lacoste'a, jednak to Ralph Lauren skutecznie spopularyzował ją na rynku amerykańskim, detronizując tym samym pozycję Francuza. Kolekcja bawełnianych koszulek z kołnierzykiem w 24 kolorach weszła na rynek, odnosząc sukces i stając się ubiorem, po który sięgali młodzi ludzie z aspiracjami.
4. PROJEKTANT DLA MĘŻCZYZN I KOBIET
W 1970 roku Lauren otrzymał pierwszą prestiżową nagrodę Coty Award za modę męską. Wyróżnienie zachęciło go do działania i postanowił porwać się na coś nieszablonowego. Kiedy ówcześni projektanci ograniczali się do jednej grupy klientów (męskiej lub damskiej), Ralph Lauren zdecydował się rozszerzyć swoją ofertę odzieży męskiej o projekty dla kobiet. Doskonale wiedział, że to właśnie kobiety najczęściej kupują ubrania. Projektowanie mody damskiej rozpoczął od strojów dla żony Ricky, przerabiając dla niej rzeczy z męskiej garderoby. W ten sposób w 1971 roku wprowadził damską kolekcję swobodnych koszul o męskim kroju. Propozycje od Laurena przeznaczone były do codziennego użytku i cechowały się wygodą oraz łączyły w sobie wyrafinowanie z casualowym szykiem. Projektant sięgając do historii stylu „na chłopczycę”, wprowadził kostiumy dla kobiet złożone z marynarki, kamizelki i szortów. Stylizacje uzupełniał koszulą i szerokim krawatem, a także - w nawiązaniu do historii formalnego ubioru męskiego z XIX w. - często eksponował łańcuszek od kieszonkowego zegarka.
5. STYL PREPPY
Ralph Lauren tworzył kolekcje pret-a-porter, które plasowały się między paryskim haute couture a odzieżą produkowaną masowo. Projektant spopularyzował luźny, niezobowiązujący styl w modzie, nazywany preppy. Styl ten przypisywano subkulturze Ivy League, czyli studentom 8 najbardziej sławnych amerykańskich uczelni. Ubrania od Laurena w stylu preppy cechowały się sportową elegancją, były wytworne a zarazem młodzieżowo-sportowe. Obok koszulki polo Ralph Lauren proponował rozpięte koszule, kolorowe spodnie, koszulkę typu oxford, bluzy rugby, białe sweterki krykietowe oraz marynarki o sportowym kroju.
6. KREATOR SPORTOWEGO SZYKU
Jako kreator sportowego szyku Ralph Lauren może pochwalić się 10-letnim tytułem oficjalnego dostawcy odzieży dla sędziów i zawodników biorących udział w najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym rozgrywanym na kortach Wimbledonu. Na okres od 2008 do 2020 roku marka została także oficjalnym producentem odzieży dla reprezentantów USA na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie oraz zimowych w Vancouver. Marka Ralph Lauren jest głównym sponsorem US Open. W 1998 roku Lauren w patriotycznym geście przekazał darowiznę w wysokości 13 milionów dolarów na odrestaurowanie pierwszej flagi Stanów Zjednoczonych.
7. WESTERN – DZIKI ZACHÓD
W swoich kolekcjach z uporem maniaka ukazywał sedno kultury i historii Stanów Zjednoczonych:
- Jest taki styl życia, który cechują specyficzny urok i piękno. Nie polega on na nieustannej pogoni za tym, co będzie, lecz raczej na zachwycaniu się tym, co było... To romantyczna strona życia, szukanie piękna w rzeczach, które przetrwały - mówił.
Kolekcje Laurena często nawiązują do takich tematów, jak preria i Dziki Zachód. Na wybiegu z 2009 roku (Dziki Zachód) dominowały subtelne kolory i bogactwo faktur: wełniane patchworkowe nakrycia wierzchnie, zamszowe kurtki, spodnie i rękawiczki, delikatne jedwabne sukienki. Motywy zaczerpnięte od Indian, kowbojskie paski, oversizowe płaszcze pojawiły się w kolekcji Santa Fe z 1981 roku. Ralph Lauren stale powracał do kultury Dzikiego Zachodu i jednego z głównych wizerunków amerykańskiej kultury, jakim był kowboj. Projektant jako pierwszy wprowadził kowbojki na wybieg. Buty te charakteryzowały się wąskim noskiem, niewielkim ściętym obcasem oraz cholewkami sięgającymi co najmniej do połowy łydek. Jego dziewczyna z westernu przechadzała się po wybiegu w szortach, delikatnej bluzce w wiktoriańskim stylu i z paskiem z dużą klamrą. Look westernowej cowgirl był opozycją do dystyngowanych garniturów i szpilek.
8. PERFUMY
W 1980 roku na rynku pojawiły się jego pierwsze perfumy Polo w płaskiej zielonej butelce, na której widniało znane logo: gracz z kijem do polo w dłoni. Autorem zapachu był Carlos Benaim. Zapach tworzyła zielona szyprowa woń o mocnych nutach przesyconych paczulą. Dziennikarka Helene Guillaume w „Le Figaro” (2012) tak komentowała pojawienie się nowego zapachu:
- Na uniwersytetach całego kraju zarówno najlepsi studenci, jak i quarterbacks wybierają zieloną butelkę...Ralph Lauren wrzucił swoją małą, pachnącą bombę do amerykańskich perfumerii w początkach dekady yuppie. Jej sukces będzie ogólnoświatowy i trwały, tak jak jest ze wszystkimi produktami proponowanymi przez tego projektanta. W Europie Polo sprytnie zamerykanizuje Europę, zanim ta zdąży się obronić. Jego kody, jego barwy, jego wyrazistość wysyłają w świat jasne skojarzenie: ze sportem.
9. MODELKA XXL
Lata 80. określa się dekadą Ralpha Laurena. Paul Goldberger napisał:
- Najbardziej symbolicznym człowiekiem designu lat 80. nie jest Philip Johnson ani Robert Stern, ale Ralph Lauren. Lauren, niczym architekt Bauhausu, projektuje wszystko, od tkanin po meble, od mebli po budynki, aby stworzyć tło idealnie harmonijnego życia.
Marka, która nie tylko ubierała, ale była i jest wyznacznikiem stylu życia, z którym utożsamiają się miliony ludzi na całym świecie, niejednokrotnie była także obiektem krytyki. Jednym z zarzutów stawianych wobec marki była m.in. współpraca z bardzo szczupłymi modelkami oraz nadmierne retuszowanie zdjęć.
Na jego wybiegach pojawiły się również polskie szczupłe modelki m.in. Magdalena Frąckowiak i Anja Rubik. Projektant, aby ocieplić i złagodzić wizerunek marki, jako pierwszy w historii mody postanowił nawiązać współpracę z modelką XXL. Wybór padł na Australijkę Robyn Lawley. Ten ruch przetarł szlaki kolejnym modelkom plus size, które chciały spróbować swoich sił w modelingu.
10. NAJWAŻNIEJSZY PROJEKT
Największy kunszt kreatora Ralph Lauren wykazał, projektując i szyjąc suknię ślubną dla swojej córki Dylan. W jednym z wywiadów tak wspominał to wyzwanie:
Córka odwdzięczyła poświęcenie ojca podsumowując: to pierwsza suknia w moim życiu, w której mogę spać i mogę ją nosić cały dzień. Jest naprawdę przepiękna. W każdej fastrydze widzę energię ojca, jego miłość i to, że mnie zna jak nikt inny.
Ralph Lauren i Ricky Low-Beer
Choć jego nazwisko widnieje na liście najbogatszych ludzi na świecie, garaż zapełnia ponad 60 kultowych samochodów, posiada nieruchomości w Southampton, Amagansett, Montauk, ranczo w Telluride w Kolorado oraz dom na Jamajce – to on sam uchodzi za spokojnego i dobrego męża i ojca. Ralph Lauren udowadnia, że można być gwiazdą branży mody oraz show-biznesu i jednocześnie wieść wzorowe długoletnie małżeństwo. Projektant od ponad pół wieku jest szczęśliwym mężem jednej kobiety – uroczej blondynki Ricky Low-Beer, której oświadczył się podobno na pierwszej randce. Zaledwie półroczną znajomość para zwieńczyła ślubem 20 grudnia 1964 roku. Para doczekała się trójki dzieci - synów - Andrew i Davida oraz córki Dylan.
Na oficjalnym koncie Ralpha Laurena na Instagramie często pojawiają się fotografie, z których wyłania się obraz szczęśliwej, wręcz idyllicznej rodziny mieszkającej na preriach. Ale nie zawsze w jego życiu była sielanka. W 1985 roku projektant dowiedział się, że ma raka mózgu. Po kilkumiesięcznym leczeniu udało mu się na szczęście odzyskać dawną sprawność. Po tym traumatycznym wydarzeniu zaangażował się w działalność filantropijną, m. in. przekazał darowiznę finansową centrum badań nad rakiem przy Madison Avenue 1919. Ponadto w 2001 roku spółka Ralph Lauren Corporation zapoczątkowała fundację Polo Ralph Lauren Foundation, przeznaczającą pieniądze na liczne cele charytatywne. W zeszłym roku projektant odszedł ze stanowiska dyrektora generalnego marki Ralph Lauren, które piastował przez prawie 50 lat.
Ralph Lauren
Ralph Lauren nie miał żadnego wykształcenia związanego z projektowaniem, a mimo to był wielokrotnie nagradzany za swój dotychczasowy wkład w historię mody, m. in. jako pierwszy w historii otrzymał tytuł Amerykańskiej Legendy Mody w 2007 roku. Zdobył również cztery najwyższe wyróżnienia przyznawane przez CFDA. W 2010 roku burmistrz Michael Bloomberg wręczył mu klucz do Nowego Jorku. Król polo z logotypem rozpoznawalnym na całym świecie stworzył modę, która może być praktyczna i wygodna, a jednocześnie elegancka i nowatorska. Jego kolekcje stały się rozpoznawanym symbolem statusu i klasy.