Nikt tak dobrze jak ginekolog nie zna intymnych problemów kobiet. Zamiast więc szukać odpowiedzi na swoje pytania w internecie, poznaj 11 praktycznych rad, którymi specjaliści dzielą się ze swoimi pacjentkami w zaciszu swoich gabinetów.
Nikt tak dobrze jak ginekolog nie zna intymnych problemów kobiet. Zamiast więc szukać odpowiedzi na swoje pytania w internecie, poznaj 11 praktycznych rad, którymi specjaliści dzielą się ze swoimi pacjentkami w zaciszu swoich gabinetów.
Zwalcz niepłodność dzięki jodze
Starasz się zajść w ciążę? Zmniejszenie poziomu stresu może być kluczem do sukcesu. Naukowcy z Uniwersytetu w Utah twierdzą, że hormony uaktywniające się w trakcie sytuacji stresowych mogą zaburzać działanie tych potrzebnych do owulacji i zapłodnienia, potrajając ryzyko niepłodności. - Proces ten przybiera formę błędnego koła, ponieważ stres może powodować niepłodność, a niepłodność przysparza jeszcze więcej stresu! – tłumaczy Robert Barbieri, położnik i ginekolog z Boston’s Brigham i Women’s Hospital.
Na szczęście ostatnie badania przeprowadzone na uniwersytecie w Harvardzie pokazują, że codzienna profilaktyka antystresowa – taka jak joga – stosowana przez minimum 20 minut dziennie może podwoić szanse kobiety na zajście w ciążę już w ciągu 2 miesięcy.
Tekst: na podst. Ivillage.com/Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl
Opalaj się, żeby zapobiec syndromowi PMS
Syndrom napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka co miesiąc ok. 75 proc. kobiet – twierdzą eksperci z Uniwersytetu w Kolumbii. - Przedmiesiączkowe zawirowania często się pogarszają albo pojawiają się po raz pierwszy, kiedy kobiety zbliżają się do menopauzy – mówi Mary Jane Minkin, położnik i ginekolog z Uniwersytetu w Yale. Oskarżane o całe zamieszanie są skoki progesteronu, który sprawia, że nasz mózg produkuje poprawiającą nastrój serotoninę.
Na szczęście, jak sugerują naukowcy z Yale, spędzanie 30 minut poza domem każdego dnia, czy na to ćwiczeniach, czy w ogródku, czy po prostu relaksując się na ławce, eliminuje nawet poważne objawy związane z PMSem: niepokój, napięcie i inne symptomy. Okazało się, że promienie UV powoduje, iż mózg wydziela miarowo serotoninę nawet wtedy, kiedy nasze hormony szaleją.
Aby zapobiec uderzeniom gorąca, trzeba się pocić
Przynajmniej 85 procent kobiet boryka się z uderzeniami gorąca w trakcie menopauzy. Niektóre doświadczają nawet kilkunastu dziennie. Winne są braki estrogenu, które powodują wstrząs podwzgórza (i jego wewnętrznego termostatu), a tym samym wzrost temperatury skóry nawet od 3 do 6 stopni!
Co może pomóc? Regularne treningi. Szwedzkie badania pokazują, że kobiety ćwiczące pół godziny do godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu były o 67 proc. mniej narażone na pojawienie się uderzeń gorąca. Dlaczego? Ćwiczenia zwiększają produkcję noradrenaliny i adrenaliny, czyli hormonów, które pomagają utrzymać podwzgórze w prawidłowej formie oraz stabilną temperaturę ciała, nawet wtedy, kiedy poziom estrogenu gwałtownie opada.
Zmniejsz ryzyko raka jajnika dzięki mące kukurydzianej
Nawet 40 proc. kobiet używa intymnych antyperspirantów, by dłużej utrzymać uczucie świeżości. Większość z nich zawiera jednak talk, minerał podobny pod względem chemicznym do azbestu. Badania wskazują, że codzienne używanie takich kosmetyków może zwiększyć ryzyko raka jajnika nawet o 18 proc. Kiedy talk jest nakładany w okolicach intymnych, może przez pochwę i macicę przedostać się do jajników i podrażnić je, powodując rakowe zmiany komórkowe. Czego zatem używać? Proszków zawierających naturalną mąkę kukurydzianą. Badacze twierdzą, że nawet codzienne używanie takich kosmetyków nie wpływa na ryzyko zachorowania na raka jajnika.
Aby zapobiec bólowi, odpowiednio wcześniej zażywaj środki przeciwbólowe
Jeśli masz problemy ze skurczami miesiączkowymi, poczujesz się znacznie lepiej, jeśli zażyjesz aspirynę, ibuprofen lub inny lek przeciwzapalny, zanim wystąpią pierwsze objawy. Zażycie leków na 48 godzin przed zwyczajowym wystąpieniem skurczów da efekty o niemal 100 proc. lepsze niż w przypadku ich zażycia dopiero po wystąpieniu pierwszych objawów.
- Zażyte odpowiednio wcześniej leki przeciwzapalne blokują tworzenie się wyzwalających ból związków, zwanych prostaglandynami - w ten sposób można rzeczywiście zapobiec bólowi, a nie tylko tłumić jego intensywność - wyjaśnia Steven R. Goldstein, profesor położnictwa i ginekologii w University Langone Medical Center w Nowym Jorku.
Aby uniknąć histerektomii, spróbuj ograniczyć krwawienie podczas okresu
Martwisz się, że grozi ci histerektomia (usunięcie macicy) z powodu włókniaka lub bardzo obfitego miesiączkowania? Naukowcy z Yale twierdzą, że ograniczanie krwawienia podczas okresu (np. zażywanie tabletek antykoncepcyjnych z pominięciem fazy placebo lub przyjmowanie tabletek wstrzymujących okres) ogranicza przyrost macicy. Pomaga to co najmniej 80 procentom kobiet z podobnymi problemami.
Uwaga: na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, ale tylko te monofazowe (zawierające równe ilości estrogenu i progesteronu w każdej pigułce) wpływają pozytywnie na zmniejszenie krwawienia – twierdzą badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Zatem jeśli używasz tej formy antykoncepcji, zanim zaczniesz pomijać fazę placebo, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że używasz właściwej odmiany tabletek.
Przerwa na śniadanie pomoże zapobiec menstruacyjnym migrenom
Prawdopodobieństwo migreny zwiększa się podczas okresu aż o 71 proc. Co więcej, migreny te mogą być nawet trzy razy bardziej dokuczliwe niż w innych fazach cyklu miesiączkowego. Dlaczego? Kiedy zbliża się okres, gwałtownie spada poziom estrogenu, co powoduje, że tętnice wokół mózgu zaczynają boleśnie pulsować. W rezultacie to, co kiedy indziej byłoby znośnym bólem głowy, podczas miesiączki urasta do rangi „zabójczej” migreny.
Co zrobić, aby tego uniknąć? Wystarczy wyrobić w sobie odpowiednie nawyki: zawsze jeść pożywne i zdrowe śniadanie, pić stałe ilości kawy/herbaty każdego dnia oraz kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. To zmniejszy ryzyko intensywnego bólu nawet o połowę.
Regularność w różnych aspektach życia pobudza mózg do stałej, równomiernej produkcji endorfin – hormonów powodujących relaksację tętnic mózgowych oraz zwiększających próg bólu, dzięki czemu wahania estrogenu i idące za nimi pulsowanie tętnic powodują mniejsze dolegliwości.
Zdecydowałaś się na in vitro? Poddaj się zabiegowi w weekend
Wiele par zmagających się z bezpłodnością decyduje się na zabieg sztucznego zapłodnienia. Najważniejszą częścią zabiegu jest oczywiście wszczepienie embrionów do macicy. Naukowcy z Reproductive Associates of Delaware w Newark zaobserwowali w trakcie swoich 2-letnich badań, że przeprowadzenie zabiegu w weekend zwiększa szansę na zajście w ciążę aż dwukrotnie.
- Odsetek zapłodnienia wynosił 30 proc., jeżeli zarodki były umieszczane w macicy między poniedziałkiem a czwartkiem, a już 60 proc., jeśli następowało to w piątek, sobotę lub niedzielę - mówi kierownik badań nad in vitro, Ronald F. Feinberg. Dlaczego tak się dzieje? - Prawdopodobnie chodzi o to, że w trakcie weekendu w klinikach jest ciszej i przyjaźniej, co obniża poziom hormony stresu – twierdzi dr Feinberg.
Zerknij do kalendarza, nim umówisz się na cytologię
Rak szyjki macicy, choroba która jeszcze niedawno była najgroźniejszym wrogiem kobiet, jest teraz uleczalna, jeżeli zostaje odpowiednio wcześnie wykryta. Najważniejszym sprzymierzeńcem jest dla nas badanie cytologiczne, które wykrywa podejrzane komórki na 5 lat przed ich transformacją w zmiany rakowe. Aby się upewnić, że twoje badanie jest wiarygodne, umów się na wizytę między 12-tym a 14-tym dniem po pierwszym dniu ostatniego okresu. Pobrany wymaz łatwiej wtedy zbadać pod mikroskopem, ponieważ nie zawiera on pozostałości krwi menstruacyjnej.
A żeby jeszcze bardziej zwiększyć wiarygodność badania, unikaj dopochwowych lekarstw, odświeżaczy, antykoncepcyjnych pianek i żeli, a także stosunku na 72 godziny przed pobraniem próbek – sugerują naukowcy z Uniwersytetu w Detroit.
Odpowiednio dobieraj wielkość wkładki antykoncepcyjnej
Kiedy wkładki antykoncepcyjne są używane właściwie, mają 97 procentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Ale w rzeczywistości zawodzą trzy razy częściej, niż powinny. W wielu przypadkach problemem jest przyrost lub utrata wagi o 7kg lub więcej. Może wpłynąć na szyjkę macicy do tego stopnia, że wkładki, które wcześniej pasowały, przestają być odpowiednie. Zatem jeśli się odchudzasz, może to znaczyć, że twoja wkładka już nie działa tak, jak powinna. Zastanów się nad zmianą jej rozmiaru.
Zamień telefon komórkowy w asystenta ds. antykoncepcji
Niemal połowie kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne, zdarza się czasem zapomnieć o ich zażyciu w odpowiednim czasie. Jest to przyczyną jednej na trzy nieplanowanych ciąż. Współczesne pigułki zawierają tak niewielkie ilości estrogenu, że przerwa w zażywaniu wynosząca ponad 24 godziny może spowodować wystąpienie owulacji. Można temu zapobiec np. ustawiając alarm w telefonie (z którym się przecież raczej nie rozstajemy) na odpowiednią godzinę. Jeśli tabletki antykoncepcyjne zażywa się regularnie, mają one 99,5 proc. skuteczności.
Tekst: na podst. Ivillage.com/Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl