18 lat niesłusznie spędził w więzieniu. Za co był skazany Tomasz Komenda?

18 lat niesłusznie spędził w więzieniu. Za co był skazany Tomasz Komenda?

Za co był skazany Tomasz Komenda?
Za co był skazany Tomasz Komenda?
Źródło zdjęć: © East News | Artur Zawadzki/REPORTER
21.02.2024 15:57, aktualizacja: 21.02.2024 16:16

21 lutego stacja TVN24 poinformowała o śmierci Tomasza Komendy. Jako pierwszy wieści dziennikarz "Uwagi!" oraz "Superwizjera", Grzegorz Głuszak. - Tomek miał problemy ze zdrowiem. Na sprawy chorobowe nie chciałbym się wypowiadać. Zmarł w wyniku choroby - powiedział.

Za co został skazany Tomasz Komenda?

Tomasz Komenda został skazany za rzekomy gwałt na 15-letniej Małgorzacie, która w nocy 31 grudnia 1996 roku, bawiła się na dyskotece w Miłoszycach w województwie dolnośląskim. Kiedy dziewczyna wyszła z budynku, po kilkunastu godzinach znaleziono ją martwą niedaleko klubu, w którym spędzała Sylwestra.

Nastolatka została brutalnie zgwałcona, a w wyniku wyziębienia organizmu i poniesionych ran zmarła. Początkowo wyrok w tej sprawie otrzymał Tomasz Komenda, który w tamtym czasie miał 23 lata, a nowy rok witał w domu z najbliższymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tomasz Komenda w więzieniu miał spędzić 25 lat. Najpierw skazano go na 15 lat, a później na 25. W 2006 r. wyznał, że w trakcie śledztwa został zmuszony do przyznania się do winy.

- Przyznałem się do tego, ale tylko z tego powodu na policji się przyznałem, bo (...) ci, którzy mnie zatrzymywali, powiedzieli, że mają na mnie takie, jakie mają dowody. I zaczęli mnie bić, żebym się do tego przyznał, że ta sprawa za długo trwa, że nie mogą odnaleźć prawdziwych sprawców, i ja muszę się do tego przyznać, bo inaczej nie wyjdę żywy z ich pokoju. I po prostu tak mnie bili, że nawet bym się przyznał, że strzelałem do papieża, nie? Jana Pawła II - mówił.

W 2018 r. został warunkowo zwolniony z odbywania kary. W 2018 roku po 18 latach mężczyzna wyszedł na wolność, kiedy to na jaw wyszły nowe fakty dotyczące sprawy.

- On nigdy nie był nawet w Miłoszycach, nie miał możliwości znaleźć się tam tamtej nocy, ale przez lata ignorowano wszystkie dowody świadczące na jego korzyść - mówiła Ewa Wilczyńska, autorka książki "Dziewczyna w czarnej sukience".

Tomasz Komenda nigdy nie przyznał się do winy. Mimo, że śledczy nie mieli mocnych dowodów, a mężczyzna dysponował solidnym alibi, wyrok i tak zapadł na niekorzyść zmarłego.

W 2021 roku Tomasz Komenda dostał odszkodowanie

Za niesłuszne skazanie i spędzenie 18 lat w zakładzie karnym, Tomasz Komenda w 2021 roku otrzymał odszkodowanie w wysokości 13 mln zł.

- Żadne pieniądze nie wynagrodzą mi tego, co straciłem. Czy to 12, czy 18 milionów, to tylko moneta. Moich lat nikt już nie wróci - mówił wówczas Tomasz Komenda.

Jak donosi dziennikarz, który od samego początku badał sprawę Komendy, mężczyzna niesłusznie skazany za miłoszycką zbrodnię miał chorować na raka płuc.

- Tomek miał problemy ze zdrowiem. Na sprawy chorobowe nie chciałbym się wypowiadać. Zmarł w wyniku choroby - powiedział Głuszak w TVN24.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne . To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl .

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także