Alergicznie reagujesz na kurz, pyłki czy sierść zwierzęcia? Uczulenie może dokuczać przez cały rok i utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Alergicznie reagujesz na kurz, pyłki czy sierść zwierzęcia? Uczulenie może dokuczać przez cały rok i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bo jak wyjść wiosną na zewnątrz, gdy ten pozornie nieszkodliwy pyłek przyprawia cię o ból głowy? Szacuje się, że ok. 6 mln Polaków zmaga się z alergią na roztocza. Poznaj bezinwazyjne metody, które chronią ciebie przed alergenami.
Pyłki drzew, traw i chwastów
Zazwyczaj alergia sezonowa zaczyna się w marcu. W tym okresie następuje wzrost pylenia roślin. Nieżyt nosa, zapalenie zatok i spojówek, świąd, kaszel, duszności - to najczęstsze objawy alergii. Drzewa pylą praktycznie przez większość roku, a po dużym deszczu zaczynają intensywnie pylić trawy i chwasty. Pogarszające się samopoczucie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto przygotować się do sezonu i zastosować dietę wzmacniającą organizm. Pomocne jest bieżące śledzenie kalendarza pylenia.
Na podst. Health.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl
Spokój
Badania wykazały, że sezonowe objawy alergii (np. katar sienny) nasilały się po wykonywaniu stresujących zadań. - Stres podnosi poziom kortyzolu, hormonu stresu, który często prowadzi do reakcji alergicznej - wyjaśnia Clifford Bassett, alergolog z Nowojorskiego Uniwersytetu Medical Center. Powinna pomóc medytacja, relaks lub ciepła kąpiel w wannie.
Sól fizjologiczna
- Twój nos jest jak szyba samochodu, której trzyma się pyłek - twierdzi Neil Kao alergolog z Centrum Chorób Alergicznych i Astmy w Greenville. Spróbuj płukania solą fizjologiczną, która pomoże pozbyć się wydzieliny i alergenów. Jeśli to nie zadziała, kup w aptece ziołowy aerozol, który zmniejsza i likwiduje powstające w nosie reakcje alergiczne.
Lek przeciwhistaminowy
Ulgę może przynieść przyjmowanie 10 mg cetyryzyny raz na dobę. Jeśli nie pomoże, poproś lekarza o receptę na inne leki przeciwhistaminowe, które będą dopasowane do twoich potrzeb. Leki przeciwhistaminowe I i II generacji są efektywne w leczeniu objawów alergii. Większość z nich wykazuje właściwości uspokajające. Ale badania potwierdziły, że niektóre mają działanie pobudzające, m.in. fexofenadyna, desloratadyna czy ebastyna.
Spray
Jeśli leki przeciwhistaminowe nie działają, możesz sięgnąć po specjalny spray. Pomoże udrożnić przewody nosowe. Na przykład spray do nosa Flixonase wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Zapobiega i leczy alergie oraz redukuje zapalnie błony śluzowej nosa (m.in. katar sienny). Specjalista powinien określić częstotliwość przyjmowania leku. Najczęściej spray stosuje się raz na dobę.
Gotowanie pościeli
Może nie warto interpretować tego dosłownie, ale należy prać pościel w gorącej wodzie o temp. min. 70 stop. Badania opublikowane w "Annals of Allergy, Asthma and Immunology" wykazały, że w wysokiej temperaturze giną wszystkie roztocza. Zatem skuteczną metodą zapobiegania rozwojowi alergii na roztocze jest regularne pranie, zmienianie i wietrzenie pościeli.
Bariera ochronna
Walcz z roztoczami. Sklepy oferują antyalergiczne produkty. Wybierz pościel wykonaną z bawełny organicznej. Skutecznym sposobem likwidowania roztoczy jest poddawanie kołdry, poduszek, materacy, zasłon, dywanów czy pluszowych maskotek działaniu ujemnej temperatury. Alergeny rozpuszczają się w wodzie, dlatego wypranie poduszki lub koca pomoże się ich pozbyć. Najlepiej czynność powtarzać raz w miesiącu.
Roztocze
Z uczuleniem na roztocze zmaga się ok. 6 mln Polaków. Rozwijają się w ciepłych pomieszczeniach o wilgotności powyżej 50 proc. (najczęściej 70-80 proc.) Optymalna temperatura do rozwoju roztoczy kurzu domowego wynosi 23 stop. C. Należy stworzyć im niekorzystne warunki do rozmnażania - szybko giną w niskiej temperaturze. Wskazane jest, aby wilgotność wynosiła 40-45 proc. Ich głównym siedliskiem są poduszki, kołdry, koce, materace, itp.
Włosy
Rutyną stało się, że myjesz włosy rano? Może czas zmienić przyzwyczajenia. Mycie włosów wieczorem pozwoli wypłukać zanieczyszczenia. Odświeżający szampon okaże się skuteczną bronią. Jednak nie kładź się spać z mokrą głową, bo wilgoć sprzyja rozwojowi roztoczy. Osoby skłonne do podrażnień i odczynów alergicznych powinny pielęgnować skórę głowy kosmetykami hypoalergicznymi. Nie zawierają one sztucznych barwników, środków konserwujących oraz substancji zapachowych.
Maska
Jeżeli wymaga tego sytuacja, załóż maskę. Chcesz popracować w ogrodzie lub posprzątać w domu? Może maska nie jest zbyt elegancka, ale uchroni cię przed objawami alergii. Szczególnie podczas sprzątania łazienki, która jest siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów, konieczne jest założenie maseczki i rękawiczek.
Dywan
W domu alergika powinno być jak najmniej dywanów. Najlepiej zrezygnować z odkurzania albo przed tą czynnością przetrzeć dywan wilgotną gąbką. Wskazane jest trzepanie dywanu na powietrzu. Skuteczną metodą jest ograniczenie miejsc, w których gromadzi się kurz (dywany, wykładziny, zasłony), i których nie możesz umyć wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką.
Sprzątanie
Jeśli w twoim domu są osoby skłonne do uczulenia, powinnaś przestrzegać zasad regularnego sprzątania. Należy usuwać roztocza, kurz i inne zanieczyszczenia, które wzmagają objawy alergii. Niektórzy rezygnują z firanek i zasłon, które są siedliskiem kurzu na rzecz żaluzji i rolet. Alergicy powinni unikać detergentów. Do czyszczenia mebli mogą używać ściereczki nasączonej woskiem, a naczynia płukać w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
Wentylatory
W domu alergika musi koniecznie działać sprawny system wentylacji. Niezwykle istotna jest skuteczna cyrkulacja powietrza. O prawidłowy obieg powietrza należy dbać przede wszystkim w łazienkach czy kuchniach. Niewłaściwa wentylacja sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych i roztoczy. Powoduje także bóle głowy, problemy z koncentracją czy pieczenie oczu.
Filtry
W celu utrzymania stałej i optymalnej wilgotności (ok. 50 proc.), należy zainstalować urządzenia do usuwania wilgoci i filtry do powietrza. Warto sprawdzać poziom wilgotność, gdyż zbyt wysoki sprzyja pojawianiu się grzybów i pleśni. Filtry do klimatyzatorów i urządzeń grzewczych wymieniaj raz na trzy miesiące i przynajmniej co pół roku czyść klimatyzację. Alergicy nie powinni także używać odświeżaczy powietrza.
Pleśń
Alergia na pleśń to coraz częściej pojawiający się problem. Wzrost wilgotności w pomieszczeniach stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Zazwyczaj pojawia się w ciemnych, wilgotnych i słabo wietrzonych miejscach, takich jak łazienka, piwnica, kuchnia, strych, itd. Jak się jej pozbyć? Należy regularnie wierzyć i czyścić pomieszczenia. Trzeba pamiętać nie tylko o dezynfekcji łazienki, ale również kosza na śmieci.
Sierść zwierząt
Alergia wywoływana kontaktem ze zwierzętami (zwłaszcza kotami) jest jedną z najbardziej dokuczliwych i powszechnych. Alergenem jest to, co często znajduje się na sierści, m.in. resztki śliny, mocz, złuszczony naskórek. Jednak bez obaw, przy łagodnych objawach nie musisz rozstawać się ze swoim pupilem. Wystarczy ograniczenie miejsc, w których przybywa twój kot czy pies. Nie powinnaś wpuszczać ich do swoje sypialni. Obecnie odczulanie przynosi zadowalające rezultaty.
Czesanie psa
Jeśli masz w domu zwierzaka, poproś, aby jego pielęgnacją zajął się twój partner lub dziecko. Najlepiej niech czesze go na zewnątrz, grzebieniem zamoczonym w wodzie destylowanej. Obowiązkowo należy go kąpać raz w tygodniu. Trzeba także często czyścić miejsca, w których przebywa twój pupil.
Odczulanie
Skuteczność immunoterapii alergenowej w likwidowaniu i zmniejszaniu objawów alergicznych, w tym wywołanych białkiem zwierzęcym wynosi ok. 80 proc. Po zakończeniu 3-5 letniego okresu odczulania alergicy nie mają objawów często przez 5-10 lat. Nowoczesną i bezinwazyjna metodę odczulania za pomocą szczepionki podjęzykowej można stosować samodzielnie w domu.
Akupunktura
Badania wykazały, że akupunktura ma dobroczynne właściwości. - Widziałam niesamowite rezultaty u moich pacjentów-alergików - twierdzi Roberta Lee, wiceprzewodnicząca Department of Integrative Medicine w Beth Israel Medical Center w Nowym Jorku. Jej zdaniem akupunktura pomaga zmniejszyć stężenie hormonów stresu i zredukować stan zapalny. Wzmacnia układ immunologiczny i dzięki temu leczy choroby alergiczne skóry.
Może to coś innego?
Od dłuższego czas męczy cię katar i zatkany nos? Jeśli biorąc leki przeciwhistaminowe, nie czujesz się lepiej, może to być związane z niealergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. - W przeciwieństwie do zwykłych alergii, nie występuje swędzenie nosa, pieczenie oczu, ból gardła - wyjaśnia dr Bassett. Spróbuj wyeliminować tzw. czynniki drażniące, takie jak silne zapachy (np. perfumy i detergenty). Często ulgę przynoszą solne płukanki i ziołowe aerozole. Jeśli nie pomogą, skontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że alergikiem można stać się w każdym wieku.
Na podst. Health.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl