21 dni na koszt państwa. Oto kto skorzysta

1 stycznia 2023 roku w życie wejdą przepisy, które umożliwią kierowanie emerytowanych rolników na leczenie uzdrowiskowe. Wcześniej sanatorium przysługiwało wyłącznie aktywnym zawodowo gospodarzom. Jak dostać skierowanie?

Nieaktywni zawodowo rolnicy także dostaną skierowanie do sanatorium
Nieaktywni zawodowo rolnicy także dostaną skierowanie do sanatorium
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Do tej pory byli wykluczeni, ale już wkrótce będą mogli otrzymać skierowanie. Kolejna grupa Polaków zyska możliwość wyjazdu do sanatorium na leczenie uzdrowiskowe. Do tej pory przepisy to uniemożliwiały. Chodzi o niektórych rolników ubezpieczonych w KRUS.

Komu przysługuje sanatorium z KRUS?

Obecnie przysługuje to jedynie osobom opłacającym składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które są aktywne zawodowo. To tzw. prewencja rentowa - jej celem jest poprawienie stanu zdrowia rolników wykonujących swoje obowiązki. Emerytom sanatorium się nie należało.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

15 czerwca 2022 roku zmieniono ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Niektóre jej zapisy zaczną obowiązywać od nowego roku, czyli 1 stycznia 2023 roku. "Turnus dla rolniczych emerytów ma trwać maksymalnie 21 dni. Z danych resortu rolnictwa wynika, że prawo do takiego leczenia zyska nawet 840 tys. osób. W przyszłym roku program dopiero będzie się rozkręcać – szanse na wyjazd ma mieć 600 osób" - informuje "Fakt".

Osoby, które kiedyś prowadziły gospodarstwo, a dziś są już na emeryturze, będą musiały dopełnić formalności. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą. Wypełniony dokument należy dostarczyć do oddziału KRUS.

Gdzie są sanatoria KRUS?

Po pozytywnej weryfikacji wniosku lekarza emerytowany rolnik otrzyma skierowanie. "Z rehabilitacji leczniczej będzie można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Centra Rehabilitacji Rolników KRUS, do których będą kierowani rolnicy-emeryci, znajdują się m.in. w: Iwoniczu-Zdroju, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie i Świnoujściu" - wylicza gazeta.

Sanatorium przysługuje też każdemu ubezpieczonemu w ZUS, kto pracuje zawodowo, pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne albo pobiera okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. O konieczności takiego leczenia decyduje orzecznik.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)