21 dni na zgłoszenie. Kto przegapi, ten może stracić działkę

- Jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego - ostrzega Bartłomieja Piecha z Polskiego Związku Działkowców. Na formalności będą tylko 3 tygodnie.

Rodzinne Ogródki Działkowe mogą zostać zlikwidowane
Rodzinne Ogródki Działkowe mogą zostać zlikwidowane
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.07.2024 | aktual.: 22.07.2024 15:09

W 2022 roku zapowiadano, że działkowicze będą mieli prawo do wykupienia działki ROD na własność. Wszystko zmieniło się w 2023 roku, kiedy Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt, który zagraża wielu Rodzinnym Ogródkom Działkowym w całej Polsce.

Wszystko w rękach działkowiczów

W 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologi wprowadziło zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tą ustawą, każda gmina jest zobowiązana do przygotowania tzw. planów ogólnych, które zastąpią dotychczasowe dokumenty planistyczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gminy mają zostać podzielone na 13 stref planistycznych. Ogródki działkowe mogą zostać zagospodarowane w zaledwie 3 strefach. Brak przydziału wiąże się z likwidacją ogródków działkowych. Teren może zostać przeznaczony na cele mieszkalne lub komercyjne.

"Istnieje bardzo dużo ryzyko, że ogrody będą trafiały również do tych pozostałych dziesięciu stref i efekt będzie taki, że taki ogród traci bezpowrotnie szanse na ujawnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. (…) Jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego" - tłumaczy Bartłomieja Piecha z Polskiego Związku Działkowców w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

Masz tylko trzy tygodnie na złożenie wniosku. Śpiesz się

Termin na ustalenie stref planistycznych mija w 2025 roku. Wiele zależy także od samych działkowców, którzy mają prawo do składania wniosków w ramach planów ogólnych. Dokumenty mają ogromny wpływ na plany zagospodarowania przestrzeni. Zdaniem Bartłomieja Piechy, wszystko wskazuje na to, że możliwość składania wniosków odbędzie się w trybie przyśpieszonym. Oznacza to, że działkowicze będą mieli zaledwie 21 dni na wypełnienie i wysłanie dokumentów.

Jak złożyć taki wniosek? Wzór wniosku można pobrać na oficjalnej stronie Polskiego Związku Działkowców. Należy wypełnić w nim wszystkie pola, włącznie z numerem działki geodezyjnej. Gdzie znaleźć taką informację? W Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków lub za pośrednictwem internetu.

Wystarczy wejść na stronę geoportal.gov.pl, a następnie wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości i ulicy. Po chwili na mapie znajdą się informacje dotyczące numeru geodezyjnego danego budynku czy też działki. W razie jakichkolwiek problemów z odczytem numeru zgłoś się do administracji ogródków działkowych. Wypełniony wniosek należy zanieść do urzędu gminy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)