Gwiazdy40 lat temu włamał się do sypialni Elżbiety II. Teraz żegna królową

40 lat temu włamał się do sypialni Elżbiety II. Teraz żegna królową

Królowa Elżbieta II była zaskoczona niespodziewanym gościem
Królowa Elżbieta II była zaskoczona niespodziewanym gościem
Źródło zdjęć: © Getty Images
15.09.2022 12:17, aktualizacja: 15.09.2022 12:53

Michael Fagan włamał się w 1982 roku do Pałacu Buckingham. Sprawca szokującego przewinienia zyskał w Wielkiej Brytanii sporą popularność. Fagan podzielił się swoimi przeżyciami związanymi ze śmiercią monarchini. Tak podsumował niedawne smutne wydarzenia na brytyjskim dworze.

Michael Fagan włamał się do Pałacu Buckingham i przedostał się do sypialni królowej Elżbiety II. Bezrobotny wówczas malarz obudził monarchinię, odsuwając zasłony w jej oknach. Po latach przyznał, że był tak samo zaskoczony jak ona. Nie spodziewał się, że trafi akurat do pomieszczenia, w którym będzie przebywać Elżbieta II. Zaczął trząść się ze strachu i nie wiedział, jak zareagować.

Królowa miała wówczas wstać z łóżka i powiedzieć mu, że pójdzie poprosić kogoś ze swoich pracowników o pomoc. Po chwili do pomieszczenia wszedł lokaj. Zabrał Fagana na drinka, zanim przybyła po niego policja. To była jego druga wizyta w Pałacu Buckingham.

Po pierwszym włamaniu Michael miał okazję przechadzać się po wnętrzach monumentalnego budynku. Jak podaje BBC, zasiadł na tronie Elżbiety II, wypił wino ówczesnego księcia Karola i bezskutecznie szukał w pałacu toalety, załatwiając ostatecznie swoje potrzeby do misek ukochanych psów monarchini.

"Jestem smutny, że odeszła"

74-letni Michael Fagan postanowił odpowiedzieć dziennikarzom na pytanie, jak czuje się po śmierci królowej. Mężczyzna wyszedł przed swoje mieszkanie w Islington i przyznał, że oddał monarchini należne jej honory. Odwiedził pobliski kościół, gdzie zapalił świecę ku jej pamięci.

"Jestem smutny, że odeszła. Nie chcę mówić nic więcej. Mam nadzieję, że spoczywa w pokoju. Nie mam planów, aby pójść na pogrzeb. Byłem w kościele i zapaliłem dla niej świecę" - wyznał.

Powiedział też, co myśli o przejęciu tronu przez króla Karola III. "Myślę, że Karol wykona dobrą pracę i będzie dbał o Wielką Brytanię. Na pewno będzie w tym bardzo dobry. W społeczeństwie jest zbyt wiele podziałów między bogatymi i biednymi. Myślę, że Karol pomoże to zmienić" - dodał.

Jedyny, który tego dokonał

Nie tylko Fagan podejmował próby włamania się do Pałacu Buckingham. Po jego sukcesach próbowali tego także inni poddani, ale im się to nie udało się. Głównym powodem była wzmożona czujność policji. Funkcjonariusze nie mogli pozwolić na to, aby monarchini ponownie była zagrożona przez przypadkową osobę.

Okazuje się, że tylko Faganowi udało się z powodzeniem włamać do Pałacu w trakcie 70-letniej kadencji królowej Elżbiety II. Nie licząc incydentu z 2013 r., kiedy pewien 41-letni mężczyzna dostał się do środka, niszcząc ogrodzenie i wywarzając drzwi. Przypomnijmy, że Pałac Buckingham jest obiektem chronionym na mocy aktu prawnego "Serious Organised Crime and Police Act".

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl