Trwa ładowanie...
djihz1y

6 faktów i mitów o miesiączce. Najwyższy czas to zmienić

Istnieje wiele przesądów i nieprawdziwych opinii na temat miesiączki. Czy mając okres, na pewno nie zajdziesz w ciążę? Czy podczas menstruacji nie powinno się farbować włosów? Dowiedz się, co z tego jest prawdą, a co mitem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fakty i mity na temat miesiączki
Fakty i mity na temat miesiączki (123RF)
djihz1y

Podczas okresu nie powinno się farbować włosów

MIT. Niektórzy fryzjerzy uważają, że wtedy farba nie wnika w strukturę włosa. Jednak nie ma na to dowodów naukowych. Stan hormonalny podczas menstruacji jest podobny do stanu kobiet po menopauzie. A przecież najwięcej kobiet farbuje wtedy siwe włosy.

Podczas menstruacji nie można uprawiać seksu

djihz1y

MIT. Ma on podłoże religijne. Nie ma medycznych przeciwwskazań żeby w te dni nie uprawiać seksu. Jednak macica jest wtedy bardziej przekrwiona, co stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii. Kanał szyjki jest bardziej rozwarty, więc istnieje większe ryzyko infekcji.

Podczas menstruacji można zajść w ciążę

PRAWDA. Stosunek płciowy nie równa się momentowi zapłodnienia. Plemniki mogą żyć w ciele kobiety nawet przez tydzień. Owulacja może się przesunąć i wystąpić np. jeszcze podczas trwania miesiączki. Kobiety, które mają krótki cykl zazwyczaj są płodne np. podczas ostatniego dnia miesiączki.

Zobacz także: 11 pytań o dyspozytorów linii wsparcia

Miesiączki po porodzie są mniej bolesne

djihz1y

MIT. Po porodzie, zwłaszcza naturalnym następuje przebudowa mięśniówki macicy oraz reaktywności na prostaglandyny Nie oznacza to jednak, że po ciąży będą mniej bolesne. Może to spowodować nawet odwrotny efekt.

Okres nie powinien trwać dłużej niż tydzień

PRAWDA. Najsilniejsze krwawienie następuje pierwszego lub drugiego dnia. Stopniowo powinno się zmniejszać. Jeśli trwa dłużej niż tydzień należy udać się do lekarza. Obfite krwawienie może np. powodować anemię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djihz1y

Zobacz także: 11 pytań o dyspozytorów linii wsparcia

djihz1y

Podziel się opinią

Share
djihz1y
djihz1y