Uroda6 faktów i mitów o miesiączce. Najwyższy czas to zmienić

6 faktów i mitów o miesiączce. Najwyższy czas to zmienić

6 faktów i mitów o miesiączce. Najwyższy czas to zmienić
Źródło zdjęć: © 123RF
Dominika Czerniszewska
08.03.2019 12:14, aktualizacja: 08.03.2019 13:14

Istnieje wiele przesądów i nieprawdziwych opinii na temat miesiączki. Czy mając okres, na pewno nie zajdziesz w ciążę? Czy podczas menstruacji nie powinno się farbować włosów? Dowiedz się, co z tego jest prawdą, a co mitem.

Podczas okresu nie powinno się farbować włosów

MIT. Niektórzy fryzjerzy uważają, że wtedy farba nie wnika w strukturę włosa. Jednak nie ma na to dowodów naukowych. Stan hormonalny podczas menstruacji jest podobny do stanu kobiet po menopauzie. A przecież najwięcej kobiet farbuje wtedy siwe włosy.

Podczas menstruacji nie można uprawiać seksu

MIT. Ma on podłoże religijne. Nie ma medycznych przeciwwskazań żeby w te dni nie uprawiać seksu. Jednak macica jest wtedy bardziej przekrwiona, co stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii. Kanał szyjki jest bardziej rozwarty, więc istnieje większe ryzyko infekcji.

Podczas menstruacji można zajść w ciążę

PRAWDA. Stosunek płciowy nie równa się momentowi zapłodnienia. Plemniki mogą żyć w ciele kobiety nawet przez tydzień. Owulacja może się przesunąć i wystąpić np. jeszcze podczas trwania miesiączki. Kobiety, które mają krótki cykl zazwyczaj są płodne np. podczas ostatniego dnia miesiączki.

Miesiączki po porodzie są mniej bolesne

MIT. Po porodzie, zwłaszcza naturalnym następuje przebudowa mięśniówki macicy oraz reaktywności na prostaglandyny Nie oznacza to jednak, że po ciąży będą mniej bolesne. Może to spowodować nawet odwrotny efekt.

Okres nie powinien trwać dłużej niż tydzień

PRAWDA. Najsilniejsze krwawienie następuje pierwszego lub drugiego dnia. Stopniowo powinno się zmniejszać. Jeśli trwa dłużej niż tydzień należy udać się do lekarza. Obfite krwawienie może np. powodować anemię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także