6 super egzotycznych owoców, które pomogą pozbyć się szkód wyrządzonych przez słońce
Lato już za nami. Pozostały nie tylko miłe wspomnienia, ale także nieestetyczne plamy na skórze.
Lato już za nami. Pozostały nie tylko miłe wspomnienia, ale także nieestetyczne plamy na skórze. Co gorsza, niektórych efektów nadmiernej ekspozycji na słońce w ogóle nie widać. Nie znaczy to jednak, że za parę lat ich nie odczujemy. Mieszkańcy Ameryki Południowej doskonale wiedzą, że tylko owoce bogate w przeciwutleniacze pomogą zredukować straty wyrządzone przez szkodliwe promieniowanie. Warto zapoznać się z ich listą.
Pitaja - łagodzi stany zapalne
Pitaja to pochodzący z Meksyku i Ameryki Środkowej smoczy owoc, zwany truskawkową gruszką. Jest owocem wielu gatunków kaktusa. Obecnie uprawia się ją także w Azji. Jej owoce pokryte są skórzastą, liściastą skórką i mają słodki smak. Niskokaloryczny miąższ jest spożywany na surowo. Z owoców produkuje się soki i wino, a z kwiatów przyrządza napar.
Pitaja jest cennym źródłem wartości odżywczych: białka, fosforu, błonnika, wapnia, żelaza, niacyny i karotenu. Używana bezpośrednio na skórę łagodzi oparzenia słoneczne i obrzęki. Można podawać ją na kilka sposobów. Polecamy zdrową i orzeźwiającą sałatkę z owoców lub pyszny deser z grejpfrutem, miętą i wiórkami kokosowymi.
(ms/mtr), kobieta.wp.pl
Caju - rozjaśnia ciemne plamy
Caju zwany jest nerkowcem zachodnim. Uprawia się go w północnej i północno-wschodniej części Brazylii, a kształtem przypomina gruszkę. Co ciekawe, nerkowiec jest jednym z nielicznych drzew, który rodzi dwa owoce: orzechy nerkowca i jabłka nerkowca.
Brazylijczycy uwielbiają smaczne owoce caju, które zawierają pięć razy więcej witaminy C niż pomarańcze. Wzmacniają włosy i paznokcie, a także rozjaśniają skórę oraz wyrównują jej koloryt. Soczysty i jasnożółty miąższ jabłek nerkowca służy do przygotowania różnego rodzaju koktajli i smoothies. Mieszkańcy Ameryki Południowej często produkują z niego sok, który jest bogaty w polifenole - obecne m.in. w herbacie i czerwonym winie.
Mesquite - ujędrnia skórę
Jadłoszyn baziowaty (Prosopis juliflora) potocznie zwany "Mesquite" to gatunek drzewa z podrodziny mimozowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, Środkowej, Kolumbii i Wenezueli. Uprawia się go także w Azji, Australii i Afryce. Osiąga nawet 12 m wysokości, jego kwiaty są zielono-żółte, a owoce to strąki o długości do 23 cm. Natomiast z pnia otrzymuje się gumę mesquite.
Proszek z jadłoszyna to pełnowartościowy składnik diety Peruwiańczyków. Zawiera 40 proc. cukru, 15 proc. białka i 25 proc. błonnika, który usuwa z organizmu toksyny. Jest bogatym źródłem minerałów: magnezu, wapnia, żelaza, potasu i cynku, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega 3. Niski indeks glikemiczny sprawia, że utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi. Słodki proszek może stanowić alternatywę dla cukru. Sprawdza się zarówno w przypadku słodkich, jaki i pikantnych potraw. Dobrze komponuje się z nasionami chia, dynią i mlekiem kokosowym. Jest dobrym substytutem kakao.
Nasiona chia - nawilżają skórę
Maleńkie, czarne i białe nasiona z rośliny o nazwie szałwia hiszpańska uprawiane są głównie w Meksyku i w Ameryce Południowej. Nasiona chia są popularne zwłaszcza wśród sportowców. Nic dziwnego, bo są doskonałym źródłem energii. Aztekowie przypisywali im niesamowitą moc leczniczą. Te niepozorne nasionka zawierają aż 30 proc. korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega 3 i 40 proc. omega 6. Bogate są w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.
Ze względu na dużą zawartość błonnika, który zapewnia uczucie sytości, wskazane są dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Nie powinni gardzić nimi także diabetycy, bo pomagają regulować poziom cukru we krwi. Nasiona chia dzięki właściwościom hydrofilowym doskonale nawilżają organizm. Świetnie smakują z mlekiem kokosowym i mango.
Jagody acai - redukują zmarszczki
Coraz więcej osób odkrywa uzdrawiającą moc jagód acai, które są doskonałym źródłem antyoksydantów. To ukochane pożywienie Brazylijczyków. Pomagają zrzucić nadmiar kilogramów i walczą z objawami starzenia. Jagody acai dzięki zawartości antocyjanidów i fitosteroli redukują ryzyko pojawienia się wczesnych zmarszczek. Odgrywają kluczową rolę w ochronie tkanki łącznej organizmu, co sprawia, że doskonale uelastyczniają skórę. Można je połączyć z nasionami, bananami i sokiem pomarańczowym.
Kakao - nadaje skórze gładki wygląd
Drzewo kakaowca pochodzi z Ameryki Środkowej, ale uprawiane jest także w Ameryce Południowej, w Afryce, Indonezji i Malezji. Kakao jest nie tylko doskonałym źródłem antyoksydantów, ale także magnezu, żelaza, wapnia, manganu i cynku. Poprawia nasze samopoczucie, ułatwia koncentrację, redukuje stres i zmęczenie. Dzięki zawartości epikatechiny i katechiny kakao chroni skórę przed promieniami słońca. Ponadto doskonale nawilża skórę, nadaje jej gładki wygląd, poprawia przepływ krwi do komórek i pomaga walczyć ze zmarszczkami. Naturalne masło kakaowe posiada cenne właściwości lecznicze. Pomaga w zwalczaniu grypy i wirusowej infekcji dróg oddechowych. Jest skutecznym środkiem na hemoroidy i nadżerkę szyjki macicy. Masło kakaowe likwiduje cholesterol w organizmie, dlatego z powodzeniem stosuje się je w przypadku miażdżycy. Wyróżnia je szerokie zastosowanie w kosmetyce, m.in. znane jest jako antidotum na wypadanie włosów czy suchą skórę.
Na podst. youbeauty.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl