"Linia skarpetki" na nodze to zły znak. Chirurg naczyniowy ostrzega
Słabe krążenie kojarzy się przeważnie z zimnymi stopami i dłońmi, ale jego objawów jest znacznie więcej. Jak rozpoznać je u siebie? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć chirurg naczyniowy. Jednym z symptomów jest tzw. linia skarpetki.
Profesor Alun H. Davies, ekspert w dziedzinie chirurgii naczyniowej z Kliniki Chirurgii i Onkologii w renomowanym Imperial College London, postanowił dokładnie objaśnić, z jakimi problemami boryka się pacjent, u którego stwierdzono słabe krążenie. Ekspert wskazał aż 5 kluczowych objawów, które nie powinny być ignorowane.
Zimne stopy i dłonie oraz mrowienie kończyn
Wychłodzenie kończyn to chyba najbardziej znany symptom problemów z krążeniem krwi. Może się zdarzyć, że dłonie i stopy, do których krew nie dociera prawidłowo, zmieniają kolor - są nienaturalnie blade, a czasem niemal niebieskie, fioletowe. Można także odczuwać drętwienie lub mrowienie stóp i dłoni oraz ból łydek podczas chodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Objawy zablokowanych tętnic
Brak owłosienia na nogach i obrzęki
Brak owłosienia lub owrzodzenia na nogach to kolejne symptomy, które mogą nas zmartwić. Niewystępowanie włosków może oznaczać, że do nóg nie dociera odpowiednia ilość krwi, co prowadzi do obumierania mieszków włosowych z powodu braku składników odżywczych. W tym przypadku zazwyczaj tylko niedokrwiony obszar jest gładki, np. do wysokości nad kostką. Davis nazywa to "linią skarpetki" i ostrzega, że brak dopływu krwi do stóp, może prowadzić do uszkodzenia nerwów i innych tkanek. Chociaż zaczyna się to niewinnie, może doprowadzić do gangreny i amputacji kończyny.
Nawet drobne rany, które nie goją się przez dwa tygodnie, mogą sugerować problemy z krążeniem. Owrzodzenia zwykle rozwijają się na wewnętrznej stronie nogi, w obrębie między kolanem a kostką. Mogą, ale nie muszą, powodować ból, swędzenie oraz obrzęk dotkniętej nogi. Dodatkowo przy owrzodzeniu może pojawić się odbarwiona lub stwardniała skóra, z której czasem wypływa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Specjalista zaznacza,ze nie należy ignorować żadnych nawracających lub niegojących się ran. Profesor przyznał też, że cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i otyłość sprzyjają ich występowaniu i wiążą się z zaburzeniami krążenia.
Błyszcząca, napięta skóra
Ten symptom jest znacznie mniej znany. Nienaturalnie błyszcząca i napięta skóra to kolejny znak, że nie dociera do niej odpowiednia ilość krwi, a co za tym idzie - tlenu i składników odżywczych. Może być efektem zagrażającej życiu zablokowanej tętnicy, czyli miażdżycy.
Zaburzenia równowagi i kłopoty z pamięcią
Te objawy zazwyczaj budzą w nas niepokój, ale nie kojarzymy ich raczej z układem krążenia. Gdy pojawiają się zawroty głowy i inne zaburzenia równowagi oraz nasilone zapominalstwo, obawiamy się raczej uszkodzenia mózgu, guza czy demencji. Tymczasem to także może być sygnał, że do mózgu nie dociera wystarczająca ilość krwi, dlatego warto skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć o swoich obawach.
Problemy żołądkowe
Biegunka, ból brzucha czy krew w kale mogą być spowodowane problemami z krążeniem. Ekspert zaznacza, że zdarza się to niezwykle rzadko, ale nie jest niemożliwe.
- Jak wszystkie ważne narządy, do prawidłowego funkcjonowania żołądek potrzebuje dopływu krwi bogatej w tlen. Niewydolność narządów, wynikająca z ograniczonego przepływu krwi, może prowadzić do problemów trawiennych i spowolnienia metabolizmu - powiedział chirurg naczyniowy w rozmowie z "Daily Mail".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl