Fitness7 przyczyn, dla których twój mocz jest ciemniejszy

7 przyczyn, dla których twój mocz jest ciemniejszy

7 przyczyn, dla których twój mocz jest ciemniejszy

Już drobna zmiana w jego kolorze może wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia, choć może być także informacją o jadłospisie z ostatnich dni. Co powoduje, że mocz przyjmuje ciemniejszą niż zazwyczaj barwę?

Już drobna zmiana w kolorze moczu może wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia. Choć może być także informacją o jadłospisie z ostatnich dni. Co powoduje, że mocz przyjmuje ciemniejszą niż zazwyczaj barwę?

Zakażenie układu moczowego (ZUM)

Zwykle kolor moczu jest słomkowy (lekko żółty), ale zmienia się m.in. w przypadku niektórych problemów ze zdrowiem. Tak jest np. w sytuacji zakażenia układu moczowego, które ok. 50 razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Mocz ma wtedy kolor czerwony lub ciemnobrunatny (na skutek obecności krwi), ale może także nastąpić jego zmętnienie, a więc barwa może przypominać nieco mleczną.

Do zakażenia układu moczowego dochodzi na skutek obecności w drogach moczowych drobnoustrojów, które powodują stan zapalny.Za niemal 90 proc. przypadków ZUM odpowiada bakteria E.coli.

Agnieszka Majewska/(mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Żółtaczka

Obraz
© 123RF.COM

Nie jest chorobą, ale objawem mogącym świadczyć o wielu schorzeniach. Najbardziej w przypadku jej występowania charakterystyczne jest żółknięcie skóry, ale także białek oczu. Wywołuje je nadmiar bilirubiny, czyli produktu rozpadu czerwonych krwinek krwi. Nadmiar bilirubiny może powodować także wyraźne ciemnienie moczu.

W przypadku zaobserwowania objawów żółtaczki, konieczny jest kontakt z lekarzem i wykonanie badań, które ją wykluczą lub potwierdzą jedną z przyczyn jej występowania. Żółtaczka może ona świadczyć m.in. o zapaleniu bądź marskości wątroby lub kamieniach w przewodach żółciowych.

2 / 6

Odwodnienie

Obraz
© 123RF

Inną przyczyną zmienionej barwy moczu może być odwodnienie, przez większość osób niesłusznie lekceważone i ignorowane. Mocz nabiera wtedy koloru ciemnożółtego. O odwodnieniu mówimy w przypadku zbyt małej ilości płynów w organizmie. Wbrew powszechnie panującej opinii, dojść może do niego w każdych warunkach klimatycznych, nie tylko w przypadku wielkich upałów.

Brak odpowiedniego nawodnienia (średnio aktywna osoba potrzebuje dostarczenia 1,5-2 litrów płynów dziennie) powoduje, że krew słabiej krąży po organizmie i nieodpowiednio go natlenia, a szkodliwe produkty przemiany materii nie są wydalane odpowiednio szybko.

W przypadku odwodnienia oprócz ciemnej barwy moczu pojawia się również pragnienie, osłabienie, senność, bóle głowy.

3 / 6

Niektóre pokarmy

Obraz
© 123RF

Większość osób zdaje sobie sprawę, że po zjedzeniu buraka lub wypiciu soku z tego warzywa, barwa ich moczu ulegnie zmianie. Stanie się on różowy, pomarańczowy, czerwony lub lekko brązowy. Jednak nie tylko buraki powodują ciemnienie moczu. Dzieje się tak również po zjedzeniu rabarbaru, jeżyn, czarnych jagód, dużych ilości beta-karotenu lub kurkuminy (to dzięki niej kurkuma ma żółty kolor). Inny kolor moczu może być także efektem spożywania żywności, w której zawarte są sztuczne barwniki.

Jeśli mocz jest wyraźnie ciemniejszy na skutek diety z ostatnich dni, nie ma to żadnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Jeśli jednak zmieniony kolor nie ustąpi w ciągu jednego-dwóch dni, należy skonsultować się z lekarzem.

4 / 6

Anemia

Obraz
© 123RF

W niektórych typach anemii, takich jak anemia hemolityczna, również może wystąpić zmieniona barwa moczu. Przybiera on wtedy kolor ciemniejszy niż zazwyczaj, czasem czerwony lub brunatny. Z reguły anemia częściej dotyka kobiety, jej odmiana hemolityczna (spowodowana krótszym życiem lub niepełną aktywnością czerwonych ciałek krwi) może pojawić się u osób, u których w rodzinie występuje lub występowała niedokrwistość, również w innej postaci. Na jej rozwój wypływ mogą mieć także infekcje bakteryjne lub wirusowe, ale przyczyny mogą być także autoimmunologiczne, kiedy organizm sam zaczyna walczyć przeciwko sobie.

Oprócz objawów typowych dla anemii (osłabienie, bladość, duszności) oraz wspomnianego ciemniejszego moczu, może wystąpić także powiększenie wątroby i śledziony.

W przypadku podejrzenia anemii hemolitycznej, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Jest ona bowiem niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także życia.

5 / 6

Choroby nerek i wątroby

Obraz
© 123RF

Zmiana koloru moczu może być objawem problemów z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Zazwyczaj ma on wtedy zabarwienie czerwone, brunatne lub mocno pomarańczowe. Może świadczyć o ostrym wirusowym zapaleniu wątroby, jej marskości lub niewydolności w wyniku nadmiernego wydzielania bilirubiny w moczu.

Jego ciemniejsza barwa to również możliwa przyczyna problemów z nerkami: kamieni na nerkach, odmiedniczkowego zapalenia nerek. Stąd konieczna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu zleci badania, które pozwolą zdiagnozować ewentualne schorzenia. Zapewne konieczne będzie wykonanie badania ogólnego moczu, badania krwi, a być może także USG układu moczowego.

6 / 6

Nowotwór

Obraz
© 123RF

Niestety, tak prozaiczna rzecz jak ciemniejszy kolor moczu może świadczyć nawet o rozwoju nowotworu. Najczęściej z takimi objawami można spotkać się w przypadku raka pęcherza moczowego, nerek, wątroby, trzustki i prostaty. Ale uwaga, nieprawidłowe zabarwienie moczu powoduje także nowotwór skóry, a konkretnie czerniak. Może się zdarzyć, że w zaawansowanym stadium tej choroby melanina przedostanie się do moczu powodując jego ciemnienie. Barwa może być wyraźnie brunatna lub nawet czarna.

Agnieszka Majewska/(mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)