Aktualne badania wykazały, że zastąpienie przynajmniej raz w tygodniu czerwonego mięsa rybą może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie. Już około 270 gramów porcji ryby w tygodniu może zmniejszyć ryzyko chorób serca o jedną trzecią. Łosoś, śledź, makrela i pstrąg są bogatym źródłem żelaza, białka, witaminy B12 oraz zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.
Aktualne badania wykazały, że zastąpienie przynajmniej raz w tygodniu czerwonego mięsa rybą może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie. Już około 270 gramów porcji ryby w tygodniu może zmniejszyć ryzyko chorób serca o jedną trzecią. Łosoś, śledź, makrela i pstrąg są bogatym źródłem żelaza, białka, witaminy B12 oraz zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.
Zmniejszają ryzyko chorób serca
Wyniki badań opublikowane na łamach "American Journal of Physiology" wykazały, że istnieje bezpośredni związek między osobami z wyższym poziomem oleju rybnego a niższym poziomem stresu, który ma negatywny wpływ na nasze serce. Eksperyment pokazał, że zastąpienie oliwy z oliwek olejem rybnym obniża poziom trójglicerydów we krwi. Ponadto badania potwierdziły, że kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają stan zapalny i ciśnienie krwi oraz zwiększają poziom dobrego cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko zawału i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Tekst na podst. amerikanki.com (ms)/(mtr), kobieta.wp.pl
Redukują stan zapalny tkanek
Wysoki poziom obecnych w rybach kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejsza stan zapalny tkanek, co łagodzi niektóre objawy chorób, takich jak reumatoidalne zapalenia stawów, choroby autoimmunologiczne czy łuszczyca. Przeciwzapalny olej rybny wpływa także pozytywnie na układ krążenia oraz zwiększa pojemność płuc.
Z jego dobroczynnych właściwości powinny skorzystać również osoby cierpiące na astmę. Dieta bogata w ryby sprawia, że mają one o 31 proc. mniejsze prawdopodobieństwo sięgnięcia po inhalator podczas ćwiczeń. Ponadto ryby goszczące w jadłospisie małych dzieci zmniejszają ryzyko rozwoju astmy.
Dobre dla kobiet w ciąży
Badania potwierdzające korzyści zdrowotne spożywania kwasów tłuszczowych omega-3 są niezaprzeczalne. Wyniki badań opublikowane w "Journal of Pediatrics" potwierdziły, że dieta kobiet w ciąży oraz matek karmiących bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 sprawia, że szybciej u ich 4-letnich dzieci rozwijają się procesy poznawcze. Inne badania wykazały, że uczniowie spożywający więcej ryb mieli lepsze wyniki w nauce czytania i ortografii. Mózg dziecka najszybciej rozwija się w okresie prenatalnym i najdynamiczniej w pierwszym roku życia. Dlatego już dziś powinnaś pomyśleć o zmianie diety.
Poprawiają wzrok
Badania sugerują, że wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3 pomaga chronić wzrok osób cierpiących na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Ryby zawierają także retinol, który poprawia widzenie w nocy. Jeśli chcesz cieszyć się w przyszłości dobrym wzorkiem, koniecznie włącz do swojej diety zdrowe ryby.
Dobre dla cery
Badania wykazały, że obecność ryb w zbilansowanej diecie nie tylko chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego (UV), ale łagodzi również objawy chorób skóry, takich jak egzema czy łuszczyca. Ryby są także doskonałym źródłem białka, podstawowego składnika kolagenu, który nadaje skórze elastyczność i jędrność. Kondycję skóry poprawia spożywanie ryb z papryką.
Poprawiają humor
Depresja jest związana z niskim poziomem serotoniny w mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 zwiększają poziom serotoniny, obniżając tym samym ryzyko depresji. Jeśli chcesz cieszyć się pozytywnym nastawieniem do życia, pomyśl o włączeniu ryb i warzyw do swojego tygodniowego jadłospisu.
Smakują wyśmienicie
Przygotowywane na parze, pieczone, grillowane, smażone - każda z tych opcji jest doskonałym pomysłem na degustację ryb. Wymieszanie ich z makaronem także może być dobrym sposobem na szybki i zdrowy posiłek. A wszystko dostarcza nam niezliczone ilości wartości odżywczych. W trosce o zdrowie swojej rodziny warto włączyć do diety różne rodzaje ryb: łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, itd.
Tekst na podst. amerikanki.com (ms/), kobieta.wp.pl