UrodaAby nie zaszkodziły

Aby nie zaszkodziły

Kosmetyki przeterminowane lub źle przechowywane szkodzą skórze. Gdy
konserwanty przestają działać, krem czy szminka stają się pożywką dla bakterii. Jak rozpoznać,
czy nadają się jeszcze do użytku?

Aby nie zaszkodziły
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kosmetyki przeterminowane lub źle przechowywane szkodzą skórze. Gdy konserwanty przestają działać, krem czy szminka stają się pożywką dla bakterii. Nie wszystkie kosmetyki mają określony na opakowaniu termin przydatności. Jak rozpoznać, czy nadają się jeszcze do użytku?

Krem - gdy na powierzchni tworzy się żółta, ciemniejsza warstewka, to znak, że proces jelczenia już się rozpoczął. Nie warto ryzykować, stosując go nadal. Krem, którego zaczełaś już używać, przechowuj w miejscu chłodnym i zaciemnionym, ale nie w lodówce.

Nie każda łazienka również się do tego nadaje, gdyż bywa w niej za ciepło, znajdź więc inny schowek. Otwarty już krem staraj się zużyć w ciągu trzech miesięcy.

Podkład - w postaci kremu może ulec szybszemu zjełczeniu niż kosmetyk w płynie, dlatego przechowuj go również w chłodnym miejscu. Kremowy podkład nabieraj szpatułką, a nie palcami - zmniejszysz dostęp bakterii. Nie używaj podkładu dłużej niż rok.
Cienie do powiek - pudrowe w kamieniu możesz stosować nawet przez trzy lata, są bardzo trwałe. Cienie w kremie natomiast zawierają tłuszcze, które mogą ulec rozkładowi ze starości lub z powodu zbyt wysokiej temperatury. Ze względu na łatwy kontakt ze śluzówką oka, cienie muszą być świeże. Używaj ich najwyżej przez pół roku.

Gdy oczy nagle zaczynają szczypać, zachodzić mgłą i są zaczerwienione, przede wszystkim odstaw cienie. Kosmetyk tolerowany nawet przez dłuższy czas może wywołać alergię.

Tusz do rzęs - ten jeden z najczęściej używanych kosmetyków niestety dość szybko wysycha. Gdy po umalowaniu rzęs kruszy się i spada z nich małymi drobinkami, trzeba wymienić go na nowy. Przedłużysz jego trwałość, jeśli będziesz delikatnie wkładać szczoteczkę do pojemnika, nie wpompowując powietrza, które przyspiesza wysychanie.

Pomadka do ust - nakładana pędzelkiem (codziennie mytym) jest mniej narażona na dostęp bakterii. W skład pomadki wchodzą oleje, które po pewnym czasie ulegają rozkładowi. Gdy to nastąpi, kosmetyk zaczyna brzydko pachnieć. Nie używaj go więcej. Nową pomadkę możesz bezpiecznie stosować przez pół roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)