Blisko ludziAfganistan sprzed ery Talibów. Te zdjęcia pokazują nieistniejącą już rzeczywistość

Afganistan sprzed ery Talibów. Te zdjęcia pokazują nieistniejącą już rzeczywistość

Afganistan kiedyś i dziś
Afganistan kiedyś i dziś
Źródło zdjęć: © Twitter.com
17.08.2021 11:43

Kobiety swobodnie spacerujące po ulicach Kabulu, z uśmiechem na twarzy, żywo dyskutujące ze sobą, bez burek, w krótkich spódnicach. To rzeczywistość, która już nie istnieje. Fotografie, o których mowa, pochodzą sprzed ery Talibów.

Na ulicach Kabulu czy innych afgańskich miast nie zobaczymy już tak ubranych kobiet.

Nowa rzeczywistość

Jak podawało Amnesty International, w 2012 roku 20 proc. absolwentów uczelni wyższych w Afganistanie stanowiły kobiety. Liczba ta ciągle rosła. Około 10 proc. sędziów i prokuratorów to były kobiety, podczas gdy za rządów Talibów nie mogły one sprawować tych funkcji.

Od 2001 r., bez restrykcji wprowadzonych przez Talibów, dostęp do edukacji znacząco się poprawił. Ponad 7 milionów dzieci chodzi do szkół, z czego 37 proc. to dziewczynki – podaje AI.

Jednakże, w ciągu dziewięciu miesięcy, do grudnia 2010 roku, co najmniej 74 szkoły w Afganistanie zostały zniszczone lub zamknięte w wyniku ataków rakietowych, bombardowań, podpaleń i gróźb. 26 ataków było skierowanych na szkoły dla dziewcząt, 13 na szkoły dla chłopców, a 35 na szkoły koedukacyjne.

Zmiany kulturowe

Dostęp do edukacji to jedno. Na zdjęciach opublikowanych na Twitterze widać, jak zmieniły się prawa kobiet do swobodnego poruszania się po ulicach i zwyczajnego doboru stroju.

Kiedy Talibowie rządzili Afganistanem w latach 1996-2001, dziewczynkom nie wolno było chodzić do szkoły, kobiety nie mogły pracować, musiały zakrywać twarz i przebywać w towarzystwie męskiego krewnego, jeśli chciały wyjść z domu. Te, które łamały zasady, były upokarzane i publicznie bite przez talibską policję religijną, zgodnie z przyjętą przez tę grupę ścisłą interpretacją prawa islamskiego.

Po upadku rządu Talibów w 2001 roku kobiety wreszcie mogły same decydować o tym, co noszą i jak żyją. Część rezygnowała z noszenia burki. Mało kto wie, jak wyglądała z kolei ich rzeczywistość w latach 70., 80. i 90. Pokazują to poniższe zdjęcia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (116)
Zobacz także