Akcja płuca
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), to czwarta przyczyna zgonów w Polsce. Podobnie jak nowotwory jest groźną chorobą społeczną. WHO szacuje, że w roku 2020 POChP będzie piątą przyczyną inwalidztwa, a trzecią przyczyną zgonów na świecie.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), to czwarta przyczyna zgonów w Polsce. Podobnie jak nowotwory, jest groźną chorobą społeczną. WHO szacuje, że w roku 2020 POChP będzie piątą przyczyną inwalidztwa, a trzecią przyczyną zgonów na świecie.
POChP rozwija się podstępnie. Chory przez wiele lat nie odczuwa, że w jego organizmie toczy się bardzo groźna choroba, która wykryta zbyt późno doprowadzić może do śmierci.
Najliczniejszą grupą, zagrożoną POChP są palacze papierosów, ponieważ w 90 % przypadków to palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań.
Zagrożeni są również tzw. palacze bierni. Poza tym rozwojowi choroby sprzyja: praca w warunkach szkodliwych, narażenie na dym, na pyły, takie jak: cement, pyły zbożowe, zanieczyszczone powietrze w dużych miastach, ale również ciężkie choroby układu oddechowego, przebyte we wczesnym dzieciństwie. POChP może też być dziedziczna.
Zadziwiająca jest przepaść między miejscem choroby wśród głównych zagrożeń epidemiologicznych świata, a bardzo niską świadomością tego zagrożenia w społeczeństwie. Przeprowadzone kilka lat temu w Polsce badania wykazały, że tylko 6 % pytanych znało nazwę POChP. Podobne wyniki, bo 8,6% odnotowano w zeszłym roku w Hiszpanii.
Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” powstał, aby wspomóc walkę z POChP, jak również żeby zwiększyć świadomość polskiego społeczeństwa na temat choroby. Działania w ramach Programu prowadzone są od 2004 roku. Jednym z głównych celów Programu jest informowanie na temat objawów choroby, jej przyczyn i skutków, a także edukowanie w zakresie walki z POChP, przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych. W ramach Programu organizowana jest raz w roku konferencja poświęcona problematyce POChP, przeprowadzane są badania spirometryczne, wydany został „Poradnik POChP. Pytania i Odpowiedzi”, natomiast do mediów wysyłane są regularnie informacje prasowe mówiące o chorobie.
POChP rozpoznaje się za pomocą badania spirometrycznego. Wczesne rozpoznanie choroby, połączone z zaprzestaniem palenia umożliwia jej wyleczenie. Dlatego też Program „Głęboki Oddech” stawia sobie za cel stworzenie szerszego dostępu do spirometrycznych badań profilaktycznych. Stąd też zrodził się pomysł jesiennej akcji medyczno-edukacyjnej typu „Road-Show”, w trakcie której ruchoma przychodnia medyczna Mobil-Med odwiedzi kilkanaście miast całej Polski. W przychodni będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych, jak również pacjent, u którego wystąpią objawy charakterystyczne dla POChP będzie mógł skorzystać z porady lekarza.