ModaAlexander McQueen - nowa biografia króla couture

Alexander McQueen - nowa biografia króla couture

Weronika Płocha

02.09.2015 09:40, aktual.: 02.09.2015 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na półki księgarń trafiła najnowsza biografia Alexandra McQueena autorstwa Andrew Wilsona. Nosi dość znaczący podtytuł „Blood Beneath the Skin”, który pisarz zaczerpnął z jednej z wypowiedzi projektanta o zajrzeniu w głąb piękna.

Na półki księgarń trafiła najnowsza biografia Alexandra McQueena autorstwa Andrew Wilsona. Nosi dość znaczący podtytuł „Blood Beneath the Skin”, który pisarz zaczerpnął z jednej z wypowiedzi projektanta o zajrzeniu w głąb piękna.

„Interesowałem się McQueenem od dłuższego czasu, ale nigdy wcześniej nie pisałem o projektantach mody. Raczej skupiłem się na postaciach literatury np. Sylvii Plath. Bardzo dużo ludzi uważa, że Alexander był fascynujący pod względem osobowości i emocji, które za nim stały. Chciałem zbadać jak reagują na tę postać zwykli ludzie.” – mówi o swoim literackim dziele Wilson.

Co znajdziemy w tej opowieści o jednym z największych i najbardziej pogubionych kreatorów wszechczasów? Dociekliwy czytelnik będzie mógł zaspokoić swoją ciekawość na wielu płaszczyznach, bowiem Wilson zabierze go w podróż „od kołyski, aż po grób”. Dowiemy się o relacji McQueena z rodziną, jego dorastaniu wśród pięciorga rodzeństwa i niesłychanemu przywiązaniu do matki. Sięgając wstecz, będziemy mogli doszukać się przyczyn niezwykłej wrażliwości „Lee”, która doprowadziła go do samobójczej śmierci w wieku zaledwie czterdziestu lat.

O jego projektanckiej karierze zadecydował w dużej mierze przypadek – bardzo młodo został wyrzucony ze szkoły i w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy trafił na słynną ulicę krawców Savile Row. Zaczynał w zakładzie krawieckim Anderson and Shephard, a skończył z własną marką, znaną z doskonałej jakości couture, któremu nigdy nie można było odmówić baśniowości.

W momencie, w którym odebrał sobie życie, jego marka i on sam jako jej dyrektor kreatywny byli warci około 25 milionów dolarów.

Całą wiedzę na temat najbardziej intymnych szczegółów życia kreatora, autor „Blood Beneath the Skin” czerpał z rozmów z siostrą Lee, Janet. Kilka lat przed śmiercią powiedział jej nawet, że życzyłby sobie, aby ktoś kiedyś napisał jego biografię.

Wilson zaczął więc przeprowadzać wywiady z osobami z bliskiego otoczenia McQueena i uzbierał ich… niemalże sto. Dla większości osób zafascynowanych twórczością brytyjskiej gwiazdy couture będzie to nie lada gratka. Zwłaszcza, że liczba jego sympatyków jest zdecydowanie imponująca – wystarczy spojrzeć na statystyki odwiedzin wystawy „Savage Beauty” w Nowym Jorku i Londynie. Kolejki do wejścia ciągnęły się w nieskończoność… „On żył niesłychanie intensywnie, można powiedzieć ekstremalnie. Potrafił stworzyć całą kolekcję w dwa dni. Myślę, że nie do końca wyobrażał sobie swoją starość i bał się jej. Pod koniec życia, tak jakby doskonale to przemyślał, zaczął nawet żegnać się ze swoimi przyjaciółmi.” – zdradza Wilson.

To będzie zdecydowanie jedna z ciekawszych lektur tej jesieni!

Weronika Płocha
Filolożka fińska, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, dziennikarka i umysł mocno kreatywny, raczej mało ścisły. Moda to jeden z głównych obszarów jej zainteresowań - zarówno naukowo jak i zawodowo. Ma na swoim koncie prowadzenie portali modowych, współpracę z polską projektantką Justyną Chrabelską i projekty lifestyle'owe dla agencji reklamowych oraz dużych marek.

Źródło artykułu:Fashion Post
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także