Blisko ludziAmputowano jej nogę, żeby nadal mogła tańczyć

Amputowano jej nogę, żeby nadal mogła tańczyć

Amputowano jej nogę, żeby nadal mogła tańczyć
Źródło zdjęć: © AFP

28.07.2011 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć każdego dnia tysiące ludzi udowadnia, że da się żyć pełnią życia bez kończyny, amputacja nogi nadal kojarzy się z trwałym upośledzeniem i końcem wielu marzeń. Sprawa wyglądała zupełnie inaczej w przypadku 15-letniej Brytyjki.

Choć każdego dnia tysiące ludzi udowadnia, że da się żyć pełnią życia bez kończyny, amputacja nogi nadal kojarzy się z trwałym upośledzeniem i końcem wielu marzeń. Sprawa wyglądała zupełnie inaczej w przypadku 15-letniej Brytyjki. Chanel Carter sama zdecydowała się na amputację nogi, co było jej jedyną szansą na kontynuowanie kariery tanecznej.

Wszystko zaczęło się parę lat temu, kiedy w prawej nodze dziewczynki wykryto niezłośliwego guza. Narośl wycięto, jednak po kilku tygodniach nastąpiły zmiany w układzie limfatycznym, które doprowadziły do deformacji stopy Chanel, określanej jako słoniowacizna.

15-latka stanęła przed ciężkim wyborem. Mogła żyć z okaleczoną nogą lub amputować ją i nauczyć się poruszać z pomocą protezy kończyny. – To była najcięższa decyzja w moim życiu. Moją pasją jest taniec. Wiedziałam, że będę musiała z niego zrezygnować, jeżeli moja noga zostanie w takim stanie.

Ostatecznie Chanel zdecydowała się na operację. 11 miesięcy temu amputowano jej kończynę. Dziewczynka twierdzi, że niczego nie żałuje. – Nie chciałam usuwać nogi, jednak nie zamierzałam także żyć z guzem.

Rehabilitacja Chanel przebiega prawidłowo. Brytyjka na nowo uczy się chodzić. – Tak się cieszę, że podjęłam tę decyzję. To wspaniale móc znów poruszać się o własnych siłach!

Ogromny postęp w medycynie umożliwia ludziom z amputowaną kończyną prowadzenie normalnego życia. Tysiące ludzi udowadnia, że można poradzić sobie z kalectwem i na nowo odbudować pewność siebie. Przykładem może być chociażby Heather Mills, była modelka, której proteza nogi nie przeszkodziła w występie w Tańcu z gwiazdami. Kobieta wzięła też udział w piątej edycji show Dancing on ice.

Tekst: na podst. Metro.co.uk/(sr)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także