FitnessAnaliza składu ciała. Kontroluj postępy treningowe w domu

Analiza składu ciała. Kontroluj postępy treningowe w domu

Treningi i odpowiednia dieta to istotne czynniki wpływające na dobrą sylwetkę i zdrowy organizm. Warto mieć efekty pod kontrolą i nie ograniczać się tylko do sprawdzania, czy już można zmieścić się w odzież z minionego lata. Tu z pomocą przychodzą zaawansowane wagi łazienkowe, które pokażą coś więcej niż tylko zgubione kilogramy.

Zaawansowana waga pomoże śledzić postępy treningowe
Zaawansowana waga pomoże śledzić postępy treningowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Cenne informacje

Analiza składu ciała pozwoli lepiej zrozumieć zmiany, które w nim zachodzą, a także sprawdzić efekty zmian wprowadzanych w diecie i planach treningowych. Dzięki zaawansowanym wagom łazienkowym nie musisz już polegać tylko na sprzęcie znajdującym się na siłowni czy u dietetyka, jeśli korzystasz z jego usług. Należy jednak pamiętać, że ogólnodostępne domowe wagi nie zastąpią w pełni wizyt u specjalisty.

Czego możesz się dowiedzieć dzięki temu prostemu zabiegowi? Poznasz zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, zawartość wody, a także masę mięśni oraz kości, stopień otłuszczenia narządów, a także poziom minerałów w kościach i białka w tkankach. Wagi potrafią również obliczyć BMI i sprawdzić tętno.

Parametr BMI to skrót od body mass index, co tłumaczymy na język polski jako wskaźnik masy ciała. Do obliczenia potrzebna jest masa ciała oraz wzrost. Zakresy wartości mieszczą się w różnych przedziałach, a za prawidłowy jest uważany 18,5 do 24,99. Poniżej tego mówimy o wychudzeniu, a powyżej - o nadwadze i otyłości. Procent wody powinien mieścić się w przedziale od 45 do 60 proc. Zawartość tanki tłuszczowej u mężczyzn optymalnie wynosi 15 do 18 proc., a u kobiet jest to zakres od 16 do 20 proc. Pomiar otłuszczenia narządów należy traktować czysto informacyjnie, ponieważ tylko profesjonalne urządzenia są w stanie dokładnie go sprawdzić.

Korzystaj, ale z głową

Dostępne na rynku wagi z funkcją analizy składu ciała mają dedykowane aplikacje, w których nie tylko zapiszesz historię wyników, ale również uzyskasz wskazówki dotyczące tego, co można poprawić w swoich nawykach. Ceny zaczynają się od 100 zł, ale za dokładniejsze urządzenia będzie trzeba zapłacić odpowiednio więcej. Nie mówimy tu jednak o profesjonalnych analizatorach za kilka tys. zł.

Regularność pomiarów to kwestia indywidualna, ale najlepiej unikać codziennego wchodzenia na wagę i robić to nie częściej niż raz w tygodniu. Jeżeli chodzi o porę dnia, to najlepiej robić to rano, najlepiej na czczo, po wizycie w toalecie. Żeby wynik był dokładny, należy wchodzić na wagę w samej bieliźnie lub nago.

Trzeba pamiętać, by ciało i włosy były suche. Nie należy się ważyć tuż po treningu. Panie nie powinny wchodzić na wagę tuż przed menstruacją oraz w trakcie, ponieważ wtedy wynik będzie wyższy niż zwykle. Pomiar będzie niedokładny również w ciągu dnia oraz wieczorem, ponieważ na przykład w jelitach wciąż może zalegać jedzenie.

Jak poprawić wynik?

To trudne pytanie, a odpowiedź na nie jest jeszcze trudniejsza. Należy pamiętać o dobrym śnie, regularnym piciu wody, a także diecie bogatej w białko i minerały. W tym ostatnim przypadku pomogą wam trening siłowy, wody o wysokiej zawartości minerałów, a także warzywa i owoce. Szczegółowych wskazówek, które będą dobrane do wymagań i kondycji twojego organizmu udzieli wykwalifikowany dietetyk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)