Blisko ludziAngelina Jolie zabiera głos w sprawie seksualnych niewolnic

Angelina Jolie zabiera głos w sprawie seksualnych niewolnic

Magdalena Drozdek

11.09.2015 08:21, aktual.: 11.09.2015 08:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świat przygląda się kolejnym doniesieniom o kobietach wykorzystywanych przez żołnierzy ISIS. Do grona sprzeciwiających się takiemu traktowaniu kobiet dołączyła Angelina Jolie.

Świat przygląda się kolejnym doniesieniom o kobietach wykorzystywanych przez żołnierzy ISIS. Do grona sprzeciwiających się takiemu traktowaniu kobiet dołączyła Angelina Jolie. Aktorka podczas specjalnej konferencji w brytyjskim parlamencie, mówiła o wykorzystywaniu przemocy seksualnej jako „odczłowieczającej broni”. Podkreśliła, że koszmar przeżywają nawet kilkuletnie dziewczynki.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o kobietach, które zgodziły się wyjawić, jak traktowali je żołnierze ISIS. Seksualne niewolnice opowiedziały dziennikarzom, że terroryści traktują gwałt jako modlitwę do Allaha. Jolie postanowiła włączyć się w sprawę maltretowanych. Na konferencji poświęconej przemocy wobec kobiet w Państwie Islamskim powiedziała, że najważniejsze jest zrozumienie, że to napastnik powinien wstydzić się swojego czynu, a nie zgwałcona kobieta.

- Od 10 lat odwiedzam kraje ogarnięte wojnami, spotykam się z rodzinami i ofiarami przemocy seksualnej, których opinie nigdy nie były brane pod uwagę, nie liczyły się dla nikogo. Nikt ich nie wysłuchał – mówi Jolie.

Aktorka wspomniała historię młodej dziewczyny, którą kilkukrotnie zgwałcono.

- Dokładnie pamiętam spotkanie z nią, miała może 7-8 lat. Bujała się w przód i w tył, patrzyła się tylko w ścianę, a łzy spływały jej po policzkach. Została wcześniej kilka razy brutalnie zgwałcona. Nie mogłam jej dotknąć, ani z nią porozmawiać. Czułam się bezradna wobec jej cierpienia – dodaje.

Jolie nazwała gwałcicieli „najbardziej agresywną grupą terrorystyczną na świecie”. Mówiła też, jak gwałt odbija się przez wiele lat na psychice kobiet.

- Ostatnio spotkałam 13-letnią Irakijkę, którą przetrzymywano w pokoju razem z kilkoma innymi dziewczynkami. Wybierali je pod dwie, prowadzili do brudnego pomieszczenia, na obskurną kanapę i wielokrotnie je gwałcili. Powiedziała mi, że gorsze od przemocy, było samo patrzenie, jak sprzedają jej koleżanki. Słyszała jak kłócili się o to, ile są warte – 40 czy 50 dolarów. Jak bardzo musiało być to upokarzające – przyznała aktorka w emocjonującym wystąpieniu.

Na konferencji, przewodniczący Izby Gmin – Wiliam Hague, obiecał, że Wielka Brytania przeznaczy 6 milionów funtów dla ofiar przemocy seksualnej.

Trzy lata temu Hague i Jolie założyli inicjatywę, która ma zapobiegać przemocy seksualnej. W ubiegłym roku natomiast zaaranżowali globalny szczyt dotyczący zaprzestania gwałtów w krajach ogarniętych konfliktami.

- Wiem, co by się stało mojej rodzinie, gdyby to mnie ktoś zgwałcił, albo moje córki. Wszyscy którzy siedzicie w tym pokoju, jak wpłynęłoby to na wasze rodziny? Chcielibyście, żeby każdy wiedział o waszej krzywdzie, a oprawca nie pozostał bezkarny – dodała.

md/ WP Kobieta

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także